DCA je známou investiční strategií. Co je jejím principem a proč vlastně má smysl se jí zabývat?
Co je metoda DCA a jak s ní úspěšně investovat
DCA neboli Dollar-Cost Averaging je v poslední době stále oblíbenější investiční strategií. Populární je hlavně v USA, stále častěji se o ní však mluví i v Evropě, a to včetně České republiky.
Lze ji považovat za jednu ze základních strategií, která je velice jednoduchá. Doporučit ji lze proto i začátečníkovi bez větších praktických zkušeností v investování i bez teoretických vědomostí ohledně této problematiky. Případně i investorům, kteří jednoduše nemají čas a prostor pravidelně sledovat dění na burze. Začít je navíc možné s jakoukoli částkou.
Její hlavní podstatou je tzv. průměrování nákladů. K tomu dochází, pokud se investor uchyluje k pravidelnému investování stejné částky do totožného investičního instrumentu. Tedy pokud bychom zůstali u jednoduchého příkladu, místo investování například 100 000 Kč jednorázově by investor investoval měsíčně 10 000 Kč.
Nákup v pravidelných intervalech totiž průměrnou cenu „vyhlazuje“. Prakticky se pak totiž investování jednoduše nedá špatně načasovat. Přirozeně tím investor investuje jak v „lepších“ časech, tak i v méně příznivých obdobích.
Většinou se doporučuje tímto způsobem investovat jednou měsíčně, nicméně je možné pravidelně investovat i čtvrtletně nebo pololetně. V zásadě je však možné využít jakýkoli časový interval, který samotnému investorovi vyhovuje. Je však nutné si zároveň uvědomit, že pokud bude investor investovat příliš často a každá jeho investice bude tvořena relativně malou částkou, mohou se poplatky za provize vyšplhat do nepříjemně vysokých částek.
Proč investovat s DCA a do čeho vkládat prostředky
Tato metoda se používá především ke snížení dopadů volatility aktiv. Běžně bývá proto doporučována například u akcií, ale vhodná je i pro trh s kryptoměnami.
Strategie však s úspěchem může být aplikována při investování do aktiv, která mají charakter stabilní a dlouhodobý. V pravidelných intervalech je možné rovněž investoval například do podílového fondu. Stejně tak se v praxi často používá pro investování do indexů.
Dollar Cost Averaging lze tedy považovat i za vhodnou obranu proti inflaci, pokud investor chce vybrané prostředky například uložit do zlata namísto toho, aby je pouze ponechával na běžném účtu.
Pokud však má být investiční strategie v souhrnném měřítku úspěšná, je zapotřebí, aby se jednalo o aktivum, jehož hodnota má v zásadě stoupající tendenci, a to navzdory možným krátkodobým výkyvům.
Je však zapotřebí si uvědomit, že ani DCA není univerzálně vhodná za všech okolností a i jednorázová investice má své výhody. Vložené prostředky mají při takovém způsobu investování jednoduše dostatek času na to, aby se dokázaly zhodnotit.