Kryptoměny

Kryptoměnová půjčka za kolaterál. Co to znamená?

Foto: Bitcoin
Foto: pixabay.com, Tag: Bitcoin

Kryptoměny je možné využít i k půjčování. A to i na tzv. kolaterál. Co to znamená a co taková půjčka obnáší?

Co je to kolaterál

Kolaterál je ekonomický pojem, který označuje určitý typ zástavy. Jde o majetek, který se do zástavy dá věřiteli.

To znamená, že tento majetek si může věřitel vzít za předpokladu, že vy svůj dluh nebudete řádně splácet. Pro něj jde tedy o jakousi záruku, že skutečně svůj závazek nějakým způsobem splníte. Půjčku takto koncipovanou můžeme označit také jako zajištěnou.

Kolaterálem může být typicky nemovitost, nejběžnějším příkladem je jednoznačně klasická hypotéka, lze ale použít i jiný majetek. Podmínkou je, aby mělo takové aktivum svou hodnotu a dobrou úvěrovou bonitu. Zajímavé využití pak v tomto směru nabízejí kryptoměny.

Jak fungují kryptopůjčky na kolaterál

Zájemce o půjčku může svá krypto aktiva použít právě jako kolaterál. Věřitel je tedy může držet po dobu, než půjčku dlužník splatí.

Tato půjčka může mít jak formu opět kryptoměn, ale také si zájemce může půjčit tradiční fiat měnu, u níž jako jistinu poskytne kryptoměnu. Zájemce o půjčku se navíc může vydat cestou centralizovanou nebo si půjčit formou decentralizovaných financí (DeFi).

Kryptoměnová půjčka za kolaterál. Co to znamená?
Kryptoměnová půjčka za kolaterál. Co to znamená?

Kryptoměnové půjčky lze využít jednoduše pro generování úroků, ale také jakožto způsob získání prostředků potřebných pro další investování. Výhodou je maximální jednoduchost, půjčit si může každý, na finanční historii zájemce se prakticky nehledí.

Základní mechanismus půjčování je v tomto případě obdobný jako u půjček tradičních. Rozdíl tkví v tom, že běžná banka či jiná instituce půjčky poskytující použije tzv. kreditní skóre k výpočtu míry rizika.

U kryptopůjček se kreditní skóre nepoužívá a kolaterál slouží prakticky jako jeho alternativa. Běžné je to, že úroky tyto půjčky inkasují vždy každou hodinu, nikoli měsíčně. Tímto způsobem se obvykle realizují půjčky na mnohem kratší časový interval než v případě klasických úvěrů, a to z důvodu vysoké volatility kryptoměn.

TIP na článek: Zlato už neláká. Investujte do ETF, NFT a kryptoměn

Je zlato stále dobrá investice? Zlato je zde s námi už od vzniku země a o jeho hodnotě se ví již tisíce let, zlato sloužilo jako předchůdce dnešních fiat peněz, které dnes známe. V současnosti již ale zlato není tak atraktivní variantou investice jako například kryptoměny nebo ETF či NFT

U DeFi produktů je pak navíc běžné, že kolaterál by měl dosáhnout výše nejméně 150 % půjčovaných kryptoměn.

Kde si na kolaterál půjčit

Krypto půjčky na kolaterál nabízejí v první řadě některé start-upy. Jedná se například o společnost Salt Lending nebo Nebus. Do této sféry však pronikly i mnohé tradiční kryptoměnové burzy a směnárny.

Realizovat je možné tento typ půjček například prostřednictvím Binance Loan kryptoměnové burzy Binance. Zde je možné si půjčit dokonce až 65 % hodnoty svého kolaterálu. Jakožto kolaterál lze použít zejména Bitcoin nebo Ethereum, ale i jiné kryptoměny.

Podobnou možnost nabízí také směnárna Crypto.com. Tyto půjčky využívají pákovou pozici. Uživatel jednoduše použije svou kryptoměnu coby kolaterál, využít opět může například Bitcoin, aby na základě toho mohl získat svou půjčku.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Kryptoměny