Tiskové zprávy

DVB-T2 otevře cestu k ultrarychlému internetu. Připravte se na revoluci

Foto: DVB-T2
Foto » DVB-T2

DVB-T2 otevře cestu k ultrarychlému internetu. Připravte se na celospolečenskou revoluci.

Už za týden přejde Česká republika na digitální vysílání druhé generace. Na současných DVB-T sítích se signál České televize vypne 27. listopadu 2019, a to nejprve v Praze a středních Čechách. Od ledna příštího roku pak budou postupně vypnuty další vysílače. Definitivně vysílání v DVB-T skončí 24. června roku 2020. Nového vysílacího standardu ale není důvod se obávat – novou televizi ani anténu kupovat nemusíte.

dvbt 2 logo
DVB-T2 otevře cestu k ultrarychlému internetu. Připravte se na revoluci

“Je to podobné, jako na konci roku 2005, kdy jsme v Česku přecházeli z analogového na digitální vysílání. Všechny současné televizní antény tak dokáží signál DVB-T2 zachytit, a pokud nemáte televizi vybavenou tunerem pro nový vysílací standard, stačí si koupit set-top-box, který je k příjmu tohoto signálu určený,” popisuje ředitel cloudových služeb Petr Loužecký ze společnosti Algotech a dodává, že pořízení takové “krabičky” je otázkou několika stovek korun. Není tak potřeba podléhat poplašným zprávám prodejců, kteří se snaží zákazníkům prodat co nejvíce nových televizí. 

Proč vůbec přecházíme na DVB-T2?

Pozemní televizní vysílání přechází na lepší vysílací standard z rozhodnutí Mezinárodní telekomunikační unie a také Evropské unie, která vyčlenila část vysílacích frekvencí pro potřeby mobilních operátorů.

“Zhruba třetina frekvencí, na nichž se v současné době šíří televizní vysílání, nově připadnou mobilním operátorům, kteří na nich začnou provozovat datové sítě páté generace pro vysokorychlostní mobilní internet. Pokud bychom tedy v Česku na nový vysílací standard nepřešli, řada diváků by zůstala bez televizního signálu,” vysvětluje Loužecký. Podle jeho slov je podpora 5G sítí zásadní také pro další rozvoj online úložišť a služeb cloudu, které v Česku využívá zatím jen třetina firem.

5G sítě změní fungování celé společnosti 

Až se zvýší rychlost internetu, cloudové služby bude využívat daleko více lidí i společností, je přesvědčen také Karel Diviš, výkonný ředitel firmy IDC-softwarehouse. “Pro řadu firem je současná rychlost internetu nedostatečná, sítě páté generace ale mají parametry pro to, aby zásadně změnily fungování celé společnosti,” předpokládá Diviš.

Sítě by totiž měly výrazně zvýšit přenosovou rychlost a podstatně snížit dobu odezvy. “5G sítě mohou dosahovat rychlosti až 20 Gbit/s a naopak snížit odezvu řádově na jednotky milisekund. To umožní fungování technologií využívajících virtuální realitu, rozvoj internetu věcí, autonomních vozidel nebo bezpilotních letadel,” jmenuje Diviš.

Komerční provoz sítí páté generace spustili už začátkem letošního dubna v Jižní Koreji, následováni Spojenými státy a Británií. Začátkem listopadu zprovoznili tři mobilní operátoři 5G sítě také v Číně. Jedním z testovaných měst je Peking, kde operátor nabízí rychlost downloadu až 1 Gb/s. Podle čínské státní agentury Nová Čína je služba v současnosti dostupná v 50 městech.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Tiskové zprávy