Ze světa IT

FED zvyšuje úrokové sazby. Na finančním trhu panuje obava

penize a cas
Foto: pixabay.com, Tag: Peníze

Americká centrální banka (FED) se aktuálně uchýlila k dalšímu zvýšení sazeb. Proč a co to bude znamenat?

FED bude zvyšovat sazby

Zvyšování úrokových sazeb je nástrojem, který zdražuje úvěry a zpomaluje poptávku. To zároveň vede ke zpomalení inflace.

V březnu tohoto roku došlo ke zvýšení úrokové sazby o čtvrt procentního bodu, a to do rozmezí 0,25 % až 0,50 %. Stalo se tak podle očekávání vlivem rostoucí inflace. Ke zvýšení došlo vůbec poprvé od roku 2018.

A zvyšovat by se mělo dál. Jen letos by podle aktuálních předpovědí mělo dojí k šesti dalším zvýšením v tomto rozsahu.

penize balik
FED zvyšuje úrokové sazby. Na finančním trhu panuje obava

Nejnověji se FED ke zvyšování uchýlila ve středu 4. května na svém zasedání, a to o 50 bazických bodů. Na zvýšení sazeb se bankéři dohodli jednomyslně. Zároveň banka oznámila, že v červnu bude snižovat objem dluhopisů, které drží.

Další zdražování by pak podle současných předpovědí mělo přijít v červnu tohoto roku, a to o půl procenta.

Dojde k zaškrcení ekonomiky

Některé odhady počítají s pěti takovými kroky. Což by zároveň mělo znamenat tedy i pět až šest „přiškrcení“ ekonomiky. Podle některých zdrojů je však ve hře i možnost, že FED bude sazby zvyšovat na každém zasedání, to znamená až sedmkrát. Při každém zasedání FOMC by členové tak měli odsouhlasit zvýšení o celkem 0,25 procentního bodu.

Zvýšení sazeb znamená výraznou změnu politiky období pandemie. Nízké úrokové sazby v této době vedly primárně k oživení ekonomiky a jejímu růstu a k najímání nových zaměstnanců. Zároveň však ovšem „roztočily“ pomyslné kolo inflace.

Vývoj zahraničních sazeb se propíše také do výnosů v ČR. V tuzemsku došlo v posledních měsících k nárůstu tržních úrokových sazeb napříč splatnostmi. Potenciál pro jejich růst by se však podle momentálních odhadů měl již brzy vyčerpat.

Tuzemské měnově-politické sazby se již nacházejí na svém vrcholu. Navíc by mělo dojít i k poklesu nyní zvýšených inflačních očekávání.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Ze světa IT