Tiskové zprávy

Finmex: Ekonomika vstoupila recese

finmex recese
Foto: pixabay.com, Tag: Finmex

Zasáhne Česko ekonomický propad více než ostatní evropské země?

Rok 2022 nebyl pro českou ekonomiku nikterak příznivý. Letos tomu nebude jinak. Podle prognóz čeká HDP propad zhruba o 1,1 %. Češi by se měli připravit také na další pokles reálných mezd, které klesaly už v roce 2022 nejrychleji v historii samostatného státu. V ohrožení je také schodek státního rozpočtu, který zatíží očekávaná valorizace důchodů, zvýšení sociálních dávek i úsporný energetický tarif.

Podle šéfky MMF Kristaliny Georgievy míří v roce 2023 do recese polovina zemí EU. Jak tvrdě dopadne recese na Česko? Měli bychom se obávat rostoucího dluhu vzhledem k HDP? A jak jste na tom ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi?

Ekonomika klesla o 0,3 %, ČR si vede hůř než ostatní země EU

Podle dat Eurostatu ekonomika EU ve 4. čtvrtletí stagnovala, HDP se proti předchozímu kvartálu nezměnil. Zatímco v zemích eurozóny ekonomika o 0,1 % vzrostla, Česko se potýká s recesí – výkon ekonomiky poklesl o 0,3 %. Podle guvernéra ČNB Aleše Michla bude Česká republika zasažená recesí více než ostatní země EU. Z dostupných dat získaných ze 22 členských zemí se kromě České republiky v recesi nachází už jen Maďarsko a Finsko.

Finmex: Ekonomika vstoupila recese
Finmex: Ekonomika vstoupila recese

Slabý výkon české ekonomiky je především odrazem rekordně vysoké inflace, která snížila reálnou kupní sílu Čechů. Pokles reálných mezd vyvolaný růstem cen vedl ke snížení spotřeby domácností, která se podílí na HDP více než 50 % jeho úrovně. Nižší spotřeba se projevila především v maloobchodě, hotelech a restauracích. 

Recese může trvat několik kvartálů. Tvrdí Finmex

Odhadovat, jak dlouho bude recese trvat, je vždycky složité. Recese mohou být jak krátké a rychlé, tak vleklé, které odeznívají několik let. Krátkou recesi vyvolala v roce 2020 pandemie Covid-19. Dlouhodobější dvojitou recesi jsme zažili v době finanční krize v letech 2008-2015. Podle Martina Maršovského, hlavního manažera Finmex Academy bude ekonomiku ČR sužovat recese po několik čtvrtletí. 

Schodek státního rozpočtu se nadále prohlubuje

Krize minulých let, jako byla pandemie Covid-19 a konflikt na Ukrajině a s ním spojená energetická drahota, citelně zasáhly státní rozpočet. Hospodaření státu skončilo v roce 2022 se schodkem 360,4 miliard, což je 3. nejhorší výsledek v historii samostatného státu. Státní dluh vzrostl na 2,895 bilionů korun. To znamená, že na každého Čecha aktuálně připadá dluh okolo 275 tisíc korun. 

Recese ohrožuje také výsledek letošního státního rozpočtu. Očekávaná valorizace důchodů bude pro letošní rok znamenat nárůst deficitu až o 34 miliard, úsporný energetický tarif pak 22 miliard a 10,9 miliard půjde na sociální dávky. Na straně druhé zhoršují situaci nová opatření v oblasti daní. Zdvojnásobení limitu pro neplátce DPH a pro využívání paušální daně na 2 miliony korun, ale i zrušení EET (elektronické evidence tržeb) bude znamenat menší příjem do státní pokladny.

Podle očekávání a plánů vlády nemusí dopadnout ani výběr mimořádných daní v oblasti energetiky, bankovnictví a petrochemie. Podle studie Deloitte bude zisk do státního rozpočtu pravděpodobně nižší, než vláda původně očekávala. 

Experti proto bijí na poplach. Podle Národní rozpočtové rady schodek rozpočtu ukazuje na vysokou strukturální nerovnováhu veřejných financí. Pokud vláda nezačne jednat a nepřistoupí ke zvyšování daní nebo škrtům na straně výdajů, nejsou veřejné finance udržitelné. Pro rok 2023 vláda schválila schodek ve výši 375 miliard korun. Opatření, která by schodek do roku 2024 pomohla snížit, jsou aktuálně předmětem jednání vlády. 

Nezaměstnanost bude stagnovat, reálné mzdy však poklesnou

Nižší výkon ekonomiky dopadne v Česku téměř na všechny firmy bez ohledu na obor podnikání. Ekonomové očekávají omezení náboru nových zaměstnanců, stagnaci růstu mezd a snížení investic do nových projektů a vývoje.

Pozitivní zprávou je, že se recese pravděpodobně výrazněji nepromítne do trhu práce. Podle expertů sice postupně dojde ke snížení počtu volných míst, ale nepůjde o nic dramatického. Pokud nedojde k dalšímu prohlubování energetické krize, která by zapříčinila krach mnoh firem, celková nezaměstnanost bude v roce 2023 spíše stagnovat. 

Mzdy by v letošním roce podle prognóz expertů mohly vyrůst v průměru o 4,3 %. Stále však budou zaostávat za vysokou inflací. Průměrná míra inflace činila v lednu 15,7 % a očekává se její pozvolný pokles. Reálné mzdy se tak mohou za rok 2023 snížit zhruba o 3,7 %. 

Mějte finance pod kontrolou i v době recese

Ekonomická recese dolehne jak na firmy, tak na domácnosti. Nenechte se zaskočit ekonomickým vývojem, růstem cen ani přetrvávající vysokou inflací. Chraňte své úspory i vyrovnaný rodinný rozpočet. Vstupte do Finmex Academy a naučte se, jak přemýšlet o financích nejen v době recese.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Tiskové zprávy