Tiskové zprávy

Firemní zákazníci si budou moci otestovat 5G. Vznikne kampusová 5G síť

t-mobile logo final
Foto: T-Mobile
  • T-Mobile a VŠB-TUO uzavírají memorandum o dlouhodobé spolupráci
  • Firemní zákazníci si budou moci otestovat využití 5G

Zástupci společnosti T-Mobile Czech Republic a.s. a VŠB – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) stvrdí 20. prosince 2019 podpisem memoranda dlouhodobou spolupráci při výstavbě první kampusové sítě v ČR. Síť bude pokrývat část areálu univerzity a bude součástí platformy – testbedu zaměřeného na digitalizovanou výrobu a demonstraci principů Průmyslu 4.0. Testbed bude poskytovat možnosti pro testování nejrůznějších využití kampusových sítí.

Rozšíření privátní kampusové sítě o 5G technologie

Podpisem memoranda oba subjekty deklarují zájem spolupracovat po dobu tří až pěti let, během nichž se očekává rozšíření privátní kampusové sítě o 5G technologie. Předmětem spolupráce jsou především vzájemné výměny informací, analýzy chování kampusové sítě, realizace vědeckých výzkumů, ale i komerčních pilotních projektů. 

Velice si vážíme tohoto jedinečného partnerství s VŠB – Technickou univerzitou Ostrava. Jsme přesvědčeni, že nastartovaná spolupráce přinese brzy výsledky nejen v souvislosti s fungováním a výkonností privátní kampusové sítě, ale také první konkrétní zákaznická řešení v oblasti digitalizace výroby,“ komentuje José Perdomo Lorenzo, generální ředitel T-Mobile Czech Republic a Slovak Telekom a dodává: „Věřím, že dokážeme nejen plně využít, ale i rozvíjet zkušenosti kolegů ze skupiny Deutsche Telekom, kteří již několik obdobných řešení testují.“

Vznikne kampusová 5G síť
Firemní zákazníci si budou moci otestovat 5G. Vznikne kampusová 5G síť

Digitalizace společnosti zasáhne v budoucnu veškeré činnosti

Cíl rektora VŠB – Technické univerzity Ostrava je jasný. Udělat ze čtyřicetihektarového kampusu školy tu největší živou laboratoř v Česku. Digitalizace společnosti zasáhne v budoucnu veškeré naše činnosti. V oblasti průmyslu se tato digitalizace nazývá průmysl 4.0, v oblasti medicíny e-health a telemedicína. Snaha o snižování uhlíkové stopy naší společnosti bude velmi silně vázána na digitalizaci energetiky. „Chceme v našem kampusu nasimulovat celé město, smart city.

Prakticky nepřetržitě se v něm pohybuje 10 až 15 tisíc lidí a je to tedy ukázková příležitost k vyzkoušení fungování digitální společnosti. 5G síť bude páteří této digitalizace, bez které by bylo vlastně skoro nemyslitelné něco podobného chtít vybudovat. Dalším důležitým prvkem je výpočetní výkon nutný k simulaci a optimalizaci jednotlivých kroků digitalizace. Tento výkon jsme schopni zajistit díky našemu superpočítačovému centru, které patří k jedněm z největších v Evropě,“ představuje svou vizi prof. Václav Snášel. 

Kampusová síť se bude po svém spuštění postupně dále rozšiřovat. Partneři předpokládají, že již během příštího roku se podaří uzavřít spolupráce s konkrétními zadavateli z řad firem a testovat reálné scénáře. Společnost Ericsson, dodavatel technologií pro projekt testbedu, dodá své řešení obsahující jak předpřipravené jádro systému (EPC), tak 5G-ready Ericsson Radio produkty, jako například špičkový Radio Dot System. „Jsme potěšeni, že můžeme být partnerem této první sítě soukromých kampusů v České republice.

Spolupráce s T-Mobile Czech Republic a VŠB – Technickou univerzitou Ostrava je pro nás skvělou příležitostí prozkoumat průmyslové požadavky na budoucí technologie. Jako přední technologická společnost se naše síťová řešení kampusu vyznačují flexibilitou a spolehlivostí. Společně s našimi partnery stanovujeme standardy pro Industry 4.0 a jsme rádi, že naše společná vize dobře rezonuje na trhu v České republice,“ říká Jenny Lindqvist, manažerka severní a střední Evropy, Ericsson.

V nejbližší době čeká oba partnery dokončení výstavby objektu tesbedu s provozem Smart Factory a dalšími částmi, návrh komunikační infrastruktury a instalace pokrytí vybraných laboratorních ploch testbedu kampusovou sítí. Zprovoznění této sítě je plánováno na druhé čtvrtletí 2020.

Smart Factory

VŠB-TUO právě dokončuje výstavbu objektu, který je součástí testbedu s provozem Smart Factory – digitalizované výroby s prvky robotiky, autonomní přepravy a aplikacemi elementů Průmyslu 4.0. Další částí testbedu je například Home Care s byty pro sledování potřeb svých obyvatel, vývoj IoT prostředků a technologií z oblasti biomedicínského inženýrství, vymezený koridor pro provoz autonomních vozidel nebo centrum 3D tisku.

Součástí celého infrastrukturního komplexu budov bude právě privátní kampusová síť, kterou zprovozní T-Mobile. Jde o budoucí standard komunikačních technologií klíčových pro připojení robotických zařízení, IoT senzorů, kamer, IT techniky, digitálních zařízení a dalších síťových prvků v rámci výrobního procesu.

Kampusová  síť (Private Campus Network) 

Kampusové sítě umožní podnikům využívat různé moderní digitální komunikační technologie podporující LTE, 5G, IoT, pro jejich pracovní, výrobní a provozní účely. Privátní kampus má pak klíčový význam především ve spojení s technologií 5G sítí. Přínosem 5G technologie ve spojení s privátní kampusovou sítí je digitalizace nejen ve výrobních odvětvích, ale i v dalších oblastech jako jsou logistika, obchod nebo zdravotnictví.

Sítě páté generace jsou navrhovány jako bezpečné proti odposlechům a dalším rizikům zneužití. Fungují v licencovaném pásmu, mají tedy jasná pravidla, která sítě chrání proti rušení. Jsou schopné obsloužit provoz s velmi velkou hustotou koncových zařízení.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Tiskové zprávy