- T-Mobile a VŠB-TUO uzavírají memorandum o dlouhodobé spolupráci
- Firemní zákazníci si budou moci otestovat využití 5G
Zástupci společnosti T-Mobile Czech Republic a.s. a VŠB – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) stvrdí 20. prosince 2019 podpisem memoranda dlouhodobou spolupráci při výstavbě první kampusové sítě v ČR. Síť bude pokrývat část areálu univerzity a bude součástí platformy – testbedu zaměřeného na digitalizovanou výrobu a demonstraci principů Průmyslu 4.0. Testbed bude poskytovat možnosti pro testování nejrůznějších využití kampusových sítí.
Rozšíření privátní kampusové sítě o 5G technologie
Podpisem memoranda oba subjekty deklarují zájem spolupracovat po dobu tří až pěti let, během nichž se očekává rozšíření privátní kampusové sítě o 5G technologie. Předmětem spolupráce jsou především vzájemné výměny informací, analýzy chování kampusové sítě, realizace vědeckých výzkumů, ale i komerčních pilotních projektů.
„Velice si vážíme tohoto jedinečného partnerství s VŠB – Technickou univerzitou Ostrava. Jsme přesvědčeni, že nastartovaná spolupráce přinese brzy výsledky nejen v souvislosti s fungováním a výkonností privátní kampusové sítě, ale také první konkrétní zákaznická řešení v oblasti digitalizace výroby,“ komentuje José Perdomo Lorenzo, generální ředitel T-Mobile Czech Republic a Slovak Telekom a dodává: „Věřím, že dokážeme nejen plně využít, ale i rozvíjet zkušenosti kolegů ze skupiny Deutsche Telekom, kteří již několik obdobných řešení testují.“

Digitalizace společnosti zasáhne v budoucnu veškeré činnosti
Cíl rektora VŠB – Technické univerzity Ostrava je jasný. Udělat ze čtyřicetihektarového kampusu školy tu největší živou laboratoř v Česku. Digitalizace společnosti zasáhne v budoucnu veškeré naše činnosti. V oblasti průmyslu se tato digitalizace nazývá průmysl 4.0, v oblasti medicíny e-health a telemedicína. Snaha o snižování uhlíkové stopy naší společnosti bude velmi silně vázána na digitalizaci energetiky. „Chceme v našem kampusu nasimulovat celé město, smart city.
Prakticky nepřetržitě se v něm pohybuje 10 až 15 tisíc lidí a je to tedy ukázková příležitost k vyzkoušení fungování digitální společnosti. 5G síť bude páteří této digitalizace, bez které by bylo vlastně skoro nemyslitelné něco podobného chtít vybudovat. Dalším důležitým prvkem je výpočetní výkon nutný k simulaci a optimalizaci jednotlivých kroků digitalizace. Tento výkon jsme schopni zajistit díky našemu superpočítačovému centru, které patří k jedněm z největších v Evropě,“ představuje svou vizi prof. Václav Snášel.
Kampusová síť se bude po svém spuštění postupně dále rozšiřovat. Partneři předpokládají, že již během příštího roku se podaří uzavřít spolupráce s konkrétními zadavateli z řad firem a testovat reálné scénáře. Společnost Ericsson, dodavatel technologií pro projekt testbedu, dodá své řešení obsahující jak předpřipravené jádro systému (EPC), tak 5G-ready Ericsson Radio produkty, jako například špičkový Radio Dot System. „Jsme potěšeni, že můžeme být partnerem této první sítě soukromých kampusů v České republice.
Spolupráce s T-Mobile Czech Republic a VŠB – Technickou univerzitou Ostrava je pro nás skvělou příležitostí prozkoumat průmyslové požadavky na budoucí technologie. Jako přední technologická společnost se naše síťová řešení kampusu vyznačují flexibilitou a spolehlivostí. Společně s našimi partnery stanovujeme standardy pro Industry 4.0 a jsme rádi, že naše společná vize dobře rezonuje na trhu v České republice,“ říká Jenny Lindqvist, manažerka severní a střední Evropy, Ericsson.
V nejbližší době čeká oba partnery dokončení výstavby objektu tesbedu s provozem Smart Factory a dalšími částmi, návrh komunikační infrastruktury a instalace pokrytí vybraných laboratorních ploch testbedu kampusovou sítí. Zprovoznění této sítě je plánováno na druhé čtvrtletí 2020.
Smart Factory
VŠB-TUO právě dokončuje výstavbu objektu, který je součástí testbedu s provozem Smart Factory – digitalizované výroby s prvky robotiky, autonomní přepravy a aplikacemi elementů Průmyslu 4.0. Další částí testbedu je například Home Care s byty pro sledování potřeb svých obyvatel, vývoj IoT prostředků a technologií z oblasti biomedicínského inženýrství, vymezený koridor pro provoz autonomních vozidel nebo centrum 3D tisku.
Součástí celého infrastrukturního komplexu budov bude právě privátní kampusová síť, kterou zprovozní T-Mobile. Jde o budoucí standard komunikačních technologií klíčových pro připojení robotických zařízení, IoT senzorů, kamer, IT techniky, digitálních zařízení a dalších síťových prvků v rámci výrobního procesu.
Kampusová síť (Private Campus Network)
Kampusové sítě umožní podnikům využívat různé moderní digitální komunikační technologie podporující LTE, 5G, IoT, pro jejich pracovní, výrobní a provozní účely. Privátní kampus má pak klíčový význam především ve spojení s technologií 5G sítí. Přínosem 5G technologie ve spojení s privátní kampusovou sítí je digitalizace nejen ve výrobních odvětvích, ale i v dalších oblastech jako jsou logistika, obchod nebo zdravotnictví.
Sítě páté generace jsou navrhovány jako bezpečné proti odposlechům a dalším rizikům zneužití. Fungují v licencovaném pásmu, mají tedy jasná pravidla, která sítě chrání proti rušení. Jsou schopné obsloužit provoz s velmi velkou hustotou koncových zařízení.