HardwareZe světa IT

Glass: Optická revoluce od Googlu

Určitě si všichni pamatujeme na vymodelovaný koncept brýlí s operačním systémem Android, který ovládá fotoaparát či malý projektor. Ano, tento článek bude o projektu Google Glass, jež se blíží k prodeji i pro koncové uživatele. Právě v těchto dnech se na internetu objevují nová videa a fotografie, a právě ta, která pochází právě z brýlí od Googlu.

Google Glass

Produkt je v prodeji za 1500 dolarů, což je po přepočtu přibližně 29 700 korun, to však není málo pro obyčejné smrtelníky. Můžeme si ještě připomenou povedený koncept stejného kalibru. Jedná se o stejně laděné brýle, které nabízí společnost Vuzix. Ty společnost prodává o 500 dolarů méně, než Glass od Googlu. První reference G brýlí? Noví uživatelé si stěžují na příliš malou výdrž baterie, ta při náročnějším provozu nevydrží více jak 5 hodin. Vše bychom mohli řešit externí baterií, nicméně v tomto provedení není dosti možné vyřešit, jak a kde bude baterie umístěna.

Brýle nejsou ještě dostupné pro všechny, to je zatím jedna z nevýhod. Nicméně se na internetu objevují aukce, které onen výrobek již nabízejí. To však s sebou přináší úskalí, které může dalšímu uživateli přinést jen starosti. Google má jejich použití pod palcem, to samozřejmě může pocítit uživatel, který brýle koupí na šedém trhu. Stanou se z nich pouze brýle proti sluníčku, jelikož neoprávněné použití řeší Google znefunkčněním brýlí. Dostupnost je vyhrazena zatím pouze pro softwarové vývojáře aplikací, není tedy možné brýle zapůjčit či prodat.

Google poprvé blíže specifikoval základní parametry svého zařízení, chytré brýle budou vybaveny 25″ obrazovkou o vysokém rozlišení. Glass budou dále vybavené 5 megapixelovým snímačem, který zvládne natáčet video o rozlišení 720p. Zařízení podporuje WiFi a Bluetooth, celková paměť je 16 GB, z toho jest 12 gigabajtů pro uživatele na ukládání dat a synchronizace se službami Googlu.

Baterie by měla zvládnout celý den nenáročného použití, tato doba se však rapidně zkracuje s náročnějším používáním. Nabíjení je možné pomocí microUSB nabíječky, jež je součástí balení. Google Glass jsou kompatibilní s telefony vybavenými Bluetooth technologií a aplikací MyGlass, která umožňuje pojit funkce spojené s GPS a SMS, to však je možné využít jen s operačním systémem Android 4.0.3 nebo novějším.

Dle prvních zpráv brýle mohou dosti razantním způsobem vniknout do soukromí uživatelů, to vadí společnosti. Proti používání se ohrazují kina, casina, divadla či muzea, ve kterých by údajně měly být brýle od Googlu zakázány. Není však ale jasné, jak celý projekt dopadne, a co víc, zdali budou Google Glass dostupné i v dalších státech. Může se stát, že se nestanou trendem, a projekt skončí fiaskem díky příliš vysoké ceně.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Hardware