Systém Windows 11 má specifické hardwarové požadavky. Co to znamená a jak nainstalovat nový systém na nepodporovaný hardware?
Jak nainstalovat Windows 11
Nový systém Windows 11 by měl být modernější a stabilnější. Uživatelé předchozí verze, tedy Windows 10, mají nárok získat jej zdarma. Legální a bezplatný upgrade z Windows 7 je stále ještě rovněž možný, ale už pouze ve formě čisté instalace.
Chcete-li si vyzkoušet nový systém, jakožto nejvýhodnější možnost uvádí Microsoft jednoduše využití Pomocníka s instalaci Windows 11. Ten je určen právě pro upgrade z Windows 10. Aplikace i další data vám zůstanou zachovány.
Případně si také můžete stáhnout bitovou kopii disku systému Windows 11, máte-li zájem si vytvořit spouštěcí instalační médium (USB flash disk, DVD) nebo vytvořit virtuální počítač (soubor ISO). Dostanete se tak k souboru ISO s více edicemi. Určená edice se odemkne na základě vašeho kódu Product Key.
K vytvoření spouštěcí jednotky USB nebo disku DVD slouží nástroj Media Creation Tool. Provést takto můžete upgrade i čistou instalaci.
Proč se vám nemusí podařit nainstalovat nový systém
Ačkoli zní popsaná řešení poměrně jednoduše, někteří uživatelé si prožili zklamání. Přechod na Windows 11 není tak hladký, jak předpokládali. Překvapit je mohly dvě chybové „hlášky“ ve znění: „Tento počítač aktuálně nesplňuje všechny požadavky na systém pro Windows 11“ nebo „Procesor není v současné době podporován pro systém Windows 11“.
Proč tomu tak je? Microsoft má na hardware použitelný pro Windows 11 poměrně striktní požadavky. Uživatelé by měli disponovat TPM 2.0. Tedy váš počítač by měl být povolený s tímto čipem, případně na toto musí být nastavený.
Což by měly být počítače z posledních 5 let, jak uvádí Microsoft. Jiné zdroje však poukazují na to, že Microsoft dramaticky omezil počet podporovaných CPU. Výběr počítačů vhodných pro upgrade se tak citelně zužuje na zařízení z posledních cca 3 let.
Možná vám pomůže právě povolení TPM a Secure Boot v nabídce BIOS. Pakliže to půjde, můžete systém Windows 11 nainstalovat prostřednictvím oficiálního programu Insider. Existuje však cesta, jak se k novému systému dostat i s nepodporovaným hardwarem.
Jak upravit registry pro instalaci Windows 11
Návod k tomu překvapivě poskytl samotný Microsoft. Ti, kteří se zajímají o aktuální dění v této společnosti, už tak ví, že je nutné obejít celý proces instalace úpravou registrů. Jak na to?
Stiskněte tlačítko START a zadejte příkaz regedit. Tím editor registrů aktivujete. V něm se potřebujete dostat do cesty, kterou najdete na adrese:
Computer\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Setup\MoSetup. Pokud si celou cestu uložíte, můžete ji zadat přímo to, a to pod „File, Edit, View, Favorites, Help“. Do požadované kolonky se zvládnete dostat i postupně procházením složek s názvy HKEY_LOCAL_MACHINE a System a Setup a MoSetup.
Následně uvidíte výpis složky. Klikněte pravým tlačítkem a vyberte položku Nový > Hodnota DWORD (32bitová). Tuto hodnotu pojmenujte „AllowUpgradesWithUnsupportedTPMOrCPU“, uvozovky pochopitelně vynechte. Na nově vytvořenou hodnotu klikněte dvakrát. Do datového pole Hodnota zadejte číslo 1. Potvrďte volbu tlačítkem OK a zavřete editor.
Jaká rizika tkví v neoficiální instalaci
Restartujte počítač a poté můžete systém nainstalovat. Je ovšem nutné uvést, že se nejedná o oficiální cestu a instalaci tak podstupujete na vlastní nebezpečí.
Takováto instalace může vést k budoucím problémům s kompatibilitou nebo s podporou aktualizací. Ostatně samotný Microsoft tuto cestu nedoporučuje. Konec softwarové podpory Windows 10 by však měl přijít až v roce 2025. Minimálně v rámci krátkodobého časového horizontu by tak uživatelé, kteří si Windows 11 nakonec nebudou moci pořídit, žádné nevýhody pocítit neměli.