Software

Jak začít s kryptoměnou Cardano (₳)? Staking pro začátečníky

Foto: Cardano (ADA)
Foto: cardano.org, Tag: Cardano

Svět kryptoměn je krásný, ale orientovat se v něm může být obtížné. Shromáždili jsme několik praktických informací o kryptoměně obecně, ale zaměřujeme se hlavně na Cardano. Dozvíte se, jak nakupovat mince ADA, jak začít se stakingem a kolik mincí ADA dostanu stakováním. V článku najdete spoustu užitečných odkazů. Text je zaměřen zejména na nováčky. Pro zkušené hodlery v něm není nic nového.

CO NAJDETE V ČLÁNKU

Pokud jste v prostoru kryptoměny úplně nový, pravděpodobně máte spoustu otázek. Rádi bychom vám pomohli se základním přehledem kroků, které musíte udělat, abyste mohli koupit mince ADA a začít se stakingem. Nejedná se o průvodce typu krok-za-krokem. Neřekneme vám, kterou burzu použít nebo jakou peněženku Cardano nainstalovat.

Dáme vám možnosti a řekneme vám, jak můžete chránit své bohatství. Nováčci mohou napáchat spoustu chyb. Můžeme vám říci, co byste nikdy neměli dělat, pokud nechcete být podvedeni nebo udělat hloupou chybu. Článek není kompletní. Budete se muset hodně naučit, abyste byli dobře informovaní a chráněni.

V KRYPTU JSTE VŽDY SAMI ZODPOVĚDNÝ ZA SVÉ VLASTNÍ BOHATSTVÍ:

Pokud bych vám měl dát jedinou radu, řekl bych vám následující. Za své mince ADA zodpovídáte vy a pouze vy. Když uděláte chybu, není nikdo, koho byste mohli zavolat aby vám problém vyřešil. Je možné, že hloupá chyba může vést ke ztrátě peněz. Musíte se hodně naučit, abyste si byli jisti, co děláte. Než se stanete odborníkem, je třeba každý krok zvážit dvakrát. Pokud si nejste jisti, je lepší nedělat nic. Je chytré ověřit všechny informace z více zdrojů a ujistit se, že jste si přečetli oficiální stránky projektu Cardano.

Chcete-li stáhnout peněženku Cardano, měli byste použít odkazy z oficiálních stránek, kde najdete odkazy na peněženku Daedalus a peněženku Yoroi. Jedním ze způsobů, jak podvodníci mohou ukrást vaše mince, je nechat vás nainstalovat jejich podvodnou peněženku. Vždy se podívejte na URL adresu, a ověřte, zda se jedná o následující řetězec: https://cardano.org. Pokud ano, jste na správné adrese. Na stránkách najděte odkaz na jednu z peněženek a stáhněte si jej.

JAK SI VYBRAT PENĚŽENKU CARDANO

Cardano peněženka je software, který vám umožní držet mince ADA. Nikdy byste neměli nechat mince ADA na burze a jakmile si je koupíte, měli byste je poslat do své vlastní peněženky. Proč? Důvod je prostý. Burza může být hacknuta a vaše mince mohou být ukradeny. Burza nemusí mít dostatečnou rezervu na pokrytí ztráty. Daedalus je desktopová peněženka s plným uzlem pro mince ADA. Ukládá celý blockchain do vašeho počítače a ověřuje všechny bloky společně s transakcemi. Vždy, když spustíte peněženku, začne stahovat nové bloky z internetu, aby se synchronizovaly.

Jak začít s kryptoměnou Cardano?
Jak začít s kryptoměnou Cardano? Staking pro začátečníky

Tento proces chvíli trvá, pokud peněženku používáte pravidelně. Pokud peněženku spustíte po delší době, potřebuje více času na synchronizaci. Daedalus peněženka je udržována IOHK. To je ten samý tým, který buduje protokol Cardano. Yoroi je “lehká” peněženka (light-weight), která funguje jako rozšíření pro Chrome nebo Firefox. Připojuje se k plnému uzlu, který je provozován společností Emurgo. Výhodou je, že peněženka je k dispozici hned po kliknutí na ikonu.

Není potřeba takovou peněženku synchronizovat lokálně a také instalace je rychlejší. V obou případech peněženky šifrují a lokálně ukládají soukromé klíče. Klíče nejsou sdíleny s třetími stranami. Více informací najdete na stránkách IOHK ZenDesk. Můžete také odeslat popis vašeho problému týkající se peněženky Daedalus. Někdo s ZenDesku vám pomůže problém řešit. K držení vaší ADA se důrazně doporučuje použít hardwarovou peněženku. Je to nejbezpečnější způsob, jak to udělat. Můžete si koupit Trezor nebo Ledger. Poté je možné propojit Daedalus a Yoroi s hardwarovou peněženkou.

JAK POUŽÍVAT PENĚŽENKU CARDANO

Cardano peněženka je něco jako bankovní účet. Rozdíl je v tom, že k instalaci peněženky nepotřebujete povolení. Prostě ji nainstalujete a jste připraveni použít mince ADA. Nechceme mluvit o celé kryptografii za peněženkami Cardano, protože je to složité téma. Momentálně potřebujete jen vědět, že peněženka vás požádá o přepsání spousty slov zvaných seed nebo passphrase (přístupová fráze). To je nejdůležitější věc, kterou musíte chránit. Napište slova na kousek papíru a papír pečlivě uložte. Pokud chcete mít kopii, můžete to udělat dvakrát. Nikdy nepište slova někam do textového souboru. Slova nelze uložit v digitální podobě.Proč je přístupová fráze tak důležitá?

Umožňuje vám obnovit peněženku v případě, že je zničena. Váš počítač se možná jednoho dne nespustí nebo do něj vylijete vodu. Můžete náhodně přijít o svou hardwarovou peněženku, nebo může přestat fungovat. Ve všech těchto případech stačí nainstalovat stolní peněženku nebo koupit novou hardwarovou peněženku a obnovit starou peněženku pomocí přístupové fráze. Když vám někdo napíše a požádá vás o poskytnutí přístupové fráze, pak se jedná o podvod. Podvodník může předstírat, že je prodejcem hardwarové peněženky nebo členem týmu Cardano. Pamatujte, že nikdo na světě nemá důvod žádat o vaši přístupovou frázi. Pokud k tomu dojde, jedná se o podvod.

Podvodník pouze obnoví vaši peněženku a ukradne vaše mince. Pouze vy byste měli být schopni obnovit peněženku. Neposílejte přístupové heslo nikomu e-mailem. Nepište to někam na internet. Doufáme, že chápete, jak důležitá je přístupová fráze.

Předpokládejme, že jste vytvořili novou peněženku. Pokud se jedná o novou peněženku, bude zůstatek 0. Vy nebo někdo jiný musí poslat mince na vaši adresu. Jaká je adresa? Řekli jsme, že peněženka je jako bankovní účet. Jste zvyklí mít číslo bankovního účtu, které můžete komukoli poskytnout za účelem přijímání peněz na váš účet. Číslo bankovního účtu je směska 10–12 číslic a kód banky, který je napsán za znakem /. Bankovní účet může vypadat například takto: 0500121502/0800. Peněženka Cardano umožňuje generovat více adres, které lze použít podobně jako číslo bankovního účtu. Může být trochu matoucí, že můžete generovat více adres pro příjem mincí. Důvodem je soukromí. Můžete si vygenerovat jinou adresu pro Alici, jinou adresu pro Boba atd.

Je to adresa, kterou jsem právě vygeneroval ve své peněžence Daedalus. Pokud pošlete ADA na adresu, dostanu mince já a jen já je budu moci utratit. Všimněte si, že mohu veřejně odhalit adresu a nebojím se krádeže peněz z mé peněženky. To není možné, protože pouze já vlastním odpovídající soukromý klíč pro adresu. Jsem schopen podepsat transakci. To znamená, že pouze já mohu vytvořit transakci, která bude zpracována sítí. Nikdo na světě toho není schopen pod podmínkou, že jsem dobře chránil přístupovou frázi a nikdo není schopen ukrást mé soukromé klíče.

Vygenerovanou adresu můžete odeslat Alici nebo Bobovi. Nebo můžete oběma zaslat stejnou adresu. Nezapomeňte, že jakmile je vytvořena nová adresa, lze ji používat znovu a znovu. Alice a Bob vám mohou každý den posílat mince ADA na stejné adresy a pouze vy budete moci tyto mince utratit. Mince budou přijímány i v případě, že je počítač vypnutý. Nedoporučuje se používat stále stejnou adresu. Pro každou transakci je lepší vygenerovat novou adresu.

Pokud chcete poslat ADA někomu jinému, musíte požádat o jeho adresu. Pak použijete peněženku a zadáte transakci. Na danou adresu se pošle určité množství mincí. A to je vše. Při práci s adresami buďte velmi opatrní. Vždy se ujistěte, že používáte celý řetězec od začátku do konce. Pokud zapomenete jedno písmeno, mince mohou být navždy ztraceny.

Když zkopírujete a vložíte adresu jinam, ujistěte se, že je adresa stejná i po zkopírování z e-mailu nebo chatu do peněženky. Ve vašem počítači může být malware, který může tajně vyměnit vaši adresu za adresu podvodníka. Můžete tedy omylem poslat ADA mince podvodníkovi místo svého přítele. V krypto světě existuje více blockchainových projektů a každý používá své vlastní adresy. Vždy si musíte být jisti, že posíláte mince ADA na adresu Cardano a mince BTC na adresu Bitcoinu.

Například není možné posílat mince ADA na BTC adresu a naopak. Pokud tak učiníte, vaše mince mohou být ztraceny. Z bezpečnostních důvodů můžete použít následující trik, abyste se ujistili, že nepřijdete o velké množství svých mincí. Předpokládejme, že chcete poslat mince na adresu, ale nejste si jisti, zda budou mince přijaty. Na adresu můžete poslat pouze 1 ADA a poté zjistit, zda byla mince převedena. Pokud tomu tak je, můžete postup zopakovat se zbytkem mincí.

Je poměrně snadné ověřit, že mince byly odeslány na správnou adresu. Můžete použít průzkumníka Cardano a zadat do něj ID transakce nebo adresu. Uvidíte aktuální stav transakce nebo všechny transakce související s adresou. Když je transakce potvrzena, mince byly doručeny.Teď znáte teorii. Nyní si koupíme první mince ADA. Peněženku již máte, takže můžete vygenerovat novou adresu, kterou budete používat k zasílání mincí ADA z burzy do vaší peněženky.

KDE KOUPIT MINCE ADA?

Cardano je kryptoměnový projekt a používá nativní mince s tickerem ADA. Pokud věříte vizi Cardana a rozhodli jste se koupit mince ADA, můžete to udělat prostřednictvím burzy. Pojďme se podívat na to, jak je najít. Aktuální cenu a tržní kapitalizaci najdete například na CoinMarketCap. Projekt velmi pravděpodobně najdete někde v první desítce. Kliknutím na název Cardano budete přesměrováni na stránku s dalšími informacemi o projektu.

Zajímavou informací je seznam burz, kde si můžete koupit mince ADA. Doporučujeme vám vybrat si větší burzu, jako je Bittrex, Binance, Kraken, Coinbase Pro atd. Je užitečné kupovat nebo prodávat mince na burzách, které mají vyšší objem. Burzy berou za své služby poplatky a pravděpodobně budete platit za vklad, výběr a obchodování. Mějte to na paměti a zkontrolujte poplatky na stránkách dané burzy. Když si vyberete burzu podle vašeho výběru, musíte podstoupit proces registrace. Proces registrace může chvíli trvat a často vyžaduje poskytnutí informací KYC, vaší aktuální fotografie, kopie vašeho průkazu totožnosti atd. Pokud to nechcete poskytnout, můžete zkusit najít burzu, která to nevyžaduje.

Pokud jste zaregistrováni, pravděpodobně budete muset najít způsob, jak poslat fiat měnu na burzu, kterou jste vybrali. Ve většině případů budete muset nejprve koupit BTC, abyste mohli koupit ADA za BTC. Každá burza má seznam párů. Například ADA/BTC. Úplný seznam párů najdete na CoinMarketCap, když kliknete na jakoukoliv burzu. Alternativně si můžete koupit BTC jinde, pokud je to pro vás pohodlnější, a poté odeslat BTC na burzu.

Nejprve se přihlaste na burze a vytvořte novou BTC adresu pro vklad. Poté můžete zaslat fiat měnu některému místnímu prodejci bitcoinů a poskytnout vytvořenou adresu BTC. Tímto způsobem prodejce zašle BTC na burzu na vaši vkladovou adresu. Poté můžete najít pár ADA/BTC a vyměnit BTC za ADA. Můžete zkusit najít službu, která vám umožní koupit mince ADA přímo za vaši fiat měnu. Můžete se tedy vyhnout obchodování BTC za ADA. Buďte opatrní a dobře si ověřte důvěryhodnost služby. Zeptejte se svých přátel, zda službu používají. Nejprve vyzkoušejte službu zakoupením menšího množství mincí ADA. Pokud to funguje, můžete si koupit větší množství mincí.

Předpokládejme, že jste právě koupili mince ADA a máte je na burze. Je čas poslat mince z burzy do vaší peněženky. Každá burza by vám měla umožnit posílat mince na vaši adresu. Vygenerujte novou adresu v Cardano peněžence a použijte ji. Použijte rozhraní burzy a pošlete mince ADA na vaši adresu Cardano. Při vkládání adresy do rozhraní burzy znovu zkontrolujte, zda je adresa správná a úplná.

NÁKUPNÍ STRATEGIE

Kryptoměny jsou volatilní a ADA není výjimkou. Je velmi nebezpečné provést jeden velký nákup ADA. Pokud trh poklesne, můžete po delší dobu ztratit velkou hodnotu. Riziku volatility se můžete vyhnout použitím nákupní strategie, která se nazývá Dollar Cost Averaging (DCA). Peníze, které chcete investovat, můžete rozdělit na více částí a poté si v pravidelných intervalech kupovat mince ADA.

Případně se můžete rozhodnout utratit určitou částku peněz za měsíc a poté pravidelně kupovat mince ADA, například na začátku měsíce. Nákup musí proběhnout bez ohledu na aktuální cenu mincí ADA. Pokud se rozhodnete, že provedete nákup každý první den v měsíci, musíte to udělat. Nepokoušejte se spekulovat o ceně a myslete si, že můžete nákup odložit jen proto, že je cena příliš vysoká. Zachovejte strategii. Nejste schopni časovat trh. Strategie funguje a mnoho investorů ji využívá.Stejnou strategii můžete použít pro nákup i pro prodej.

NEOBCHODUJTE NA BURZE

Pokud jste nováček a nikdy jste neobchodovali na burze, nezačínejte s tím jen proto, že máte příležitost. Většina obchodníků přijde o peníze. Na začátku můžete mít štěstí, ale z dlouhodobého hlediska můžete přijít o všechno. Obchodování vyžaduje spoustu dovedností a vzdělání. Na trhu se pohybují profesionálové, kteří obchodují roky. Obchodování je o tom být lepší než ostatní. Jak nováček rozhodně nejste připraveni soutěžit s ostatními.

STAKING

Staking je způsob, jak decentralizovat a zabezpečit síť Cardano prostřednictvím distribuce mincí ADA stake-holderům (držitelům podílů). Když distribuce mincí roste a akcionáři jsou ekonomicky motivovaní držet mince a rozhodovat, roste také decentralizace a bezpečnost sítě. Když si koupíte mince ADA, stanete se vlastníkem sítě Cardano. Množství vašich mincí představuje váš vklad.

Staking je součástí incentive modelu sítě. V tomto článku se nebudeme zabývat teorií a komplexním vysvětlením. Chceme pouze poskytnout praktické informace, které vám umožní začít se stakingem. Nicméně je to dobré téma pro studium. Bitcoinoví těžaři jsou odměněni za každý nově těžený blok. Staking je velmi podobný proces. Výhodou je, že nemusíte kupovat drahý těžební hardware a zapojovat jej do elektřiny. Místo toho se můžete podílet na provozování sítě prostřednictvím mincí ADA.

Pokud se podílíte na stakingu, budete za to odměněni. Je to druh pasivního příjmu, ale není to úplně zadarmo. Odměna je za vaši účast na decentralizaci sítě. Můžete se podívat na staking kalkulačku a zjistit, kolik můžete vydělat. Například pokud vsadíte 10 000 mincí ADA, můžete denně vydělat 1,13 až 1,44 mincí ADA.

Odměny jsou vypláceny přímo sítí každých 5 dní. V síti Cardano jsou provozovatelé poolů, kteří jsou zodpovědní za těžbu nových bloků. Jejich uzly fungují 24/7 a náhodně vytvářejí nové bloky, když se stanou vedoucími slotů. Tyto uzly zpracovávají transakce.Staking vám umožňuje podílet se na těžbě nových bloků, aniž byste museli mít trvale zapnutý počítač. Jako držitel mincí ADA máte rozhodovací pravomoc. Můžete si vybrat pool, do kterého chcete delegovat své mince.

Znamená to, že vaše mince (váš vklad) se stanou součástí celkové síly (celkového vkladu) poolu. Když si koupíte mince ADA a pošlete je do své peněženky, mince nejsou automaticky delegovány. Peněženka by nevěděla, do kterého poolu by měly být mince delegovány. Musí to být vaše rozhodnutí. Zde buďte velmi opatrní. Proces delegování mincí do poolu neznamená, že musíte své mince poslat na adresu provozovatele poolu.

Proces delegování lze provést z vaší peněženky prostřednictvím certifikátu delegace. Proces je velmi snadný a přímočarý. Můžete si vybrat pool podle názvu a potvrdit transakci. Transakce odešle delegační certifikát do sítě. Mince ADA opět neopouštějí peněženku. Odesílá se pouze certifikát delegace. Můžete delegovat mince ADA z peněženky Daedalus a Yoroi.

Významnou výhodou stakingu na Cardano síti je skutečnost, že své mince můžete kdykoli utratit. Mince nejsou po dobu staking po určitou dobu uzamčeny. Jak je to možné? Mince musí být v peněžence je v době, kdy se pořizuje takzvaný snímek (snapshot). Čas je v ekosystému Cardano rozdělen na epochy. Epocha Cardano trvá 5 dní. Až skončí současná epocha, začne nová a během přechodu z epochy do epochy se pořizuje snímek. Takže nový snímek se provádí každých 5 dní. Snímek prohledá všechny relevantní adresy, které se používají ke stakingu.

Jakmile jste delegovali mince do poolu, síť o tom ví. Když si koupíte nové mince ADA, mince se automaticky použijí ke stakingu. Když se pořizuje nový snímek, naskenuje se nové množství mincí pro další epochu.

KDY OČEKÁVAT PRVNÍ ODMĚNU

Každá epocha má číslo. V době psaní probíhá epocha s číslem 240. V této epochě můžete kupovat nebo prodávat své mince ADA. Mince můžete také delegovat do poolu nebo změnit delegování do jiného poolu. Na konci epochy 240 bude vytvořen nový snímek. Snímek nebude použit v následující epochě 241, jak byste možná očekávali, ale v epoše 242. To znamená po 5 dnech od momentu pořízení snímku. Je tam tedy zpoždění o jednu epochu.

Odměny se počítají až po použití mincí. V našem případě k výpočtu odměn dojde v epoše 243. Protokol Cardano rozděluje odměnu na začátku další epochy po výpočtu odměn. Stane se to v epoše 244. V zásadě můžete očekávat odměnu po uplynutí třech celých epoch. Nezapomeňte, že je třeba počkat na další snímek. Pokud uživatel deleguje v epoše 240, bude odměna vyplacena v epoše 244.

V tomto případě jsou 3 epochy tyto: 241, 242 a 243. To znamená, že na první odměnu musíte počkat alespoň 15 dní, ale může to být až 20 dní. Jakmile získáte první odměnu, dostanete další pravidelně každých 5 dní. Cyklus se opakuje znovu a znovu. S každým momentem budou vaše mince znovu použity v další epochě.

JAK SI VYBRAT STAKING POOL?

Velmi důležitou součástí stakingu je výběr poolu. Váš výběr určí, jak moc budete odměněni a zda vůbec odměnu získáte. Musíte se chytře rozhodnout. Ne všechny pooly, na které můžete delegovat své mince ADA, mají nárok na odměnu. Nemůžete jen tak náhodně vybrat jeden pool a očekávat odměnu. Musíte znát alespoň základní teorii. Nebojte se. Dáme vám solidní přehled.

Protokol Cardano přiděluje určité množství mincí ADA na epochu, které jsou následně distribuovány poolům a všem delegátorům (lidem, kteří delegovali mince). Pooly provozují provozovatelé poolů. Nejprve je nutné odměnit provozovatele poolů za jejich služby. Pokud má pool nárok na odměnu, budou odměněni také všichni delegátoři, kteří do poolu delegovali své mince ADA. Jako delegátor byste tedy měli zkontrolovat výkonnost poolu, do kterého chcete delegovat své mince. K tomu můžete použít nástroj ADApools.

Musíte zkontrolovat, zda pool v každé epoše pravidelně vytváří bloky. Můžete také zkontrolovat, jak dlouho pool existuje a kolik bloků vyprodukoval v průběhu času. Nelze říci, že čím více bloků pool vyprodukuje, tím lépe. Pokud pool pravidelně produkuje několik bloků, může to být velmi dobrá volba. Když pool v dané epoše vyrazí 0 bloků, nedostane žádnou odměnu.

Žádná odměna pro operátora a žádná odměna pro všechny delegátory.Síla poolů se dá poměřovat podle jejich celkového staku. Jedná se o souhrn všech mincí ADA, které jsou delegovány do daného poolu. Celkový stake ovlivňuje počet bloků, které může pool vyrobit za epochu. Čím vyšší je stake, tím více bloků lze vytvořit. Má to však háček.Aby se zabránilo existenci velkých poolů, existuje idealistická velikost poolů, která je ideální pro síť. Protokol jej podporuje takovým způsobem, že jakmile pool dosáhne určité velikosti, odměny se sníží. Maximální velikost poolu se nazývá bod nasycení.

Je v pořádku, když je pool pod bodem nasycení a nemá to žádný vliv na odměny. Když celkový stake překročí bod nasycení, odměna pro delegáty se sníží. Dalším důležitým parametrem poolu je poplatek. Poplatek je parametr, který nastavuje provozovatel poolu. Poplatek definuje odměnu, kterou si provozovatel přeje získat. Existují dva parametry. Pokud se podíváte na ADApools, najdete marži (procento z odměny pro pool) a pevnou část. Pevnou částí je počet mincí, které operátor vždy dostane za výrobu bloků. Obvykle je nastavena na 340 mincí ADA, protože to je požadované minimum.

Marži lze nastavit na 100%. V takovém případě se odměna vyplácí pouze provozovateli poolu a delegátorům nezbývá nic. Raději tedy delegujete na bazén, který je pro vás spravedlivější. Kolik je férová marže? Nechceme vám v tomto ohledu nic radit. Na druhé straně by vás měla zajímat prosperita Cardano ekosystému. Provoz staking uzlu stojí peníze a provozovatelé poolu musí platit své výdaje. Není chytré delegovat do poolu, který nastavil marži na 0. Dalším zajímavým bodem je, že příliš nezáleží na tom, zda je marže nastavena na 1 nebo 5%. Rozdíl v počtu mincí ADA, který jako delegát obdržíte, není tak dramatický. Udělejte si vlastní průzkum týkající se poolů a pokuste se najít takový pool, se kterým budete spokojeni.

NESTAKUJTE SE NA BURZÁCH

Možná si myslíte, že staking je velmi složitý a můžete se do něj zapojit přes burty. Není to chytrý nápad. Každý stake-holder by měl mít mince ADA ve své vlastní peněžence. Pokud máte mince ve vlastní peněžence, neriskujete ztrátu mincí, když dojde k hacknutí burzy. Decentralizace je také lepší, pokud existuje více malých entit než pár velkých velryb s velkým vlivem.

Výměny vás obvykle nutí po určitou dobu zamknout mince ADA. Když vsadíte ze své peněženky, takové omezení neexistuje a své mince můžete kdykoli utratit. Přemýšlej dvakrát. Může vám burza poskytnout vyšší odměnu, než jakou můžete vydělat ze své peněženky? Znamenalo by to, že burza to dělá zdarma nebo dotuje službu. Proč by to burza měla dělat? Nejlepší podmínky pro vaše mince ADA jsou, když delegujete mince ze své vlastní peněženky.

KDE NAJÍT POMOC A JAK SE VYHNOUT PODVODŮM?

ZenDesk jsme již zmínili. Můžete se také zeptat kteréhokoliv z provozovatelů poolů Cardano. Budou ochotni vám pomoci. Kontakty na ně najdete na Twitteru nebo na jejich webových stránkách. Zde je důležitá jedna věc. Nikdy nikomu neposílejte mince ADA, pokud vás o to požádá a nechcete o své mince přijít. Každý by vám měl být schopen pomoci, aniž byste museli posílat mince ADA na adresu pomocníka. Pokud jste o to požádali, buďte velmi skeptičtí. Nepospíchejte. Přemýšlejte o tom.

Zeptejte se někoho jiného, ​​zda je to dobrý nápad. Ve většině případů je to velmi špatný nápad.Kryptoměna přišla na svět s posláním zlepšit náš svět decentralizací. Budete se muset hodně učit abyste pochopili detaily. Je to komplexní téma, protože musíte studovat něco o technologiích, ekonomice, politice a sociologii. Lidé mohou mít různé názory na určité aspekty blockchainových technologií a je to v pořádku. Vytvořte si vlastní názor. Staňte se součástí naší decentralizované budoucnosti.

ZÁVĚR

Vždy postupujte způsobem, který vám zabrání ve ztrátě peněz. To je snadné říci, ale těžší udělat. Doufejme, že jsme vám dali základní informace o nákupu mincí ADA a stakingu. Pokud jste to udělali, jste na samém začátku. Držení kryptoměny je o pochopení mise a připojení se ke skupině lidí, kteří chtějí změnu. Nezapomeňte, že nikdy nesmíte někomu cizímu poskytnout váš seed a ani neposílejte ADA někomu jinému.

Vaše mince ADA jsou vaším bohatstvím a kryptoměny jsou o odpovědnosti za váš život. Když vás o mince někdo požádá, pak je to velmi pravděpodobně podvod. Hodně štěstí při staking a pokud potřebujete pomoc, neváhejte kontaktovat komunitu Cardano.

Zdroj: https://cardanians.io/en/how-to-start-with-cardano-staking-for-newbies-140

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Software