Software

Jak zálohovat data na svém stolním počítači?

počítače
Foto: pixabay.com, Tag: Počítač

Zálohování dat by mělo patřit k samozřejmým činnostem uživatele každého počítače. Jak a na co zálohy provádět?

Jak zálohovat data

Zálohovat data je potřeba především pravidelně. Ne vždy si však sami vzpomeneme. Celý proces se proto vyplatí zautomatizovat, abychom se ručnímu zálohování dat mohli zcela vyhnout.

Automatizovat se tento nutný úkon dá s pomocí k tomu přímo určeného software. Tyto programy nabídnou i řadu nadstandardních funkcí, například jsou schopny zálohy porovnat a rozpoznat, která data již zálohována jsou nebo vám umožní zálohovat pouze data vybraná.

Podobných programů existuje řada, doporučit lze například FreeFileSync a SyncBack Freeware, které jsou zdarma.

Jak zálohovat data na svém stolním počítači?
Jak zálohovat data na svém stolním počítači?

Zálohy je vhodné mít na několika místech, přičemž alespoň jednu z kopií je na místě uložit mimo domov. To pro případ, že by vaši domácnost postihl požár, povodeň či jiná podobná událost, případně jste o médium s cennými daty přišli vlivem nenechavých rukou zloděje.

Kam data zálohovat

Při zálohování dat máte hned několik možností:

Externí disk

Externí disky jsou typem úložiště s vysokou kapacitou. Spolehlivě se vám na ně tak vejdou téměř jakákoli data. Disky nejsou v dnešní době ani příliš drahé. Umožňují opakovaný zápis a jejich životnost je delší než třeba u flash disku.

Jsou ale relativně citlivé na vnější vlivy, škodí jim vlhko a teplo. Hůř snáší také vibrace a nárazy, při nichž hrozí poškození čtecích a zápisových hlav i zničení magnetických ploten.

Vyplatí se zálohovat na SSD?

V počítačích už zvolna tradiční otáčkové disky vytlačují SSD, a to především z důvodu vyšší rychlosti. Podmínilo to primárně snížení jejich cen, čímž se staly dostupné i pro řadové uživatele. Rychlost je benefitem i při zálohování. Navíc jsou SSD v chodu velmi tiché.

SSD však lze stále považovat za dražší alternativu oproti externím diskům tradičním. Navíc v případě poškození je potenciální záchrana dat obtížnější, někdy zcela nemožná. Proto se stále hodí spíše na každodenní práci a na archivování dat je nelze doporučit.

Flash disk

Flash disky jsou malé, dobře dostupné a nahrát na ně data dokáže prakticky každý. Jejich použití jako médií pro zálohování je však omezené.

Flash disky na zálohování dat, o která si nemůžete dovolit přijít, příliš vhodné nejsou. Rodinné fotografie na „flashku“ raději nedávejte. Jejich životnost se počítá na počet čtení/zápisů. U levnějších modelů to může být pouze kolem 10 000. Flash disk můžete i poměrně snadno ztratit nebo ho mechanicky poškodit (rozšlápnutí).

Vzdálená zálohovací služba

Vzdálené zálohovací služby využívají principu tzv. cloud computingu. Uživatel využívá službu prostřednictvím internetu a přístup je mu tedy umožněn vzdáleně.

Cloudové služby, jako například Microsoft OneDrive, Disk Google nebo Dropbox poměrně snadno eliminují riziko, že o data přijdete například vlivem živelní pohromy, která může zničit fyzický nosič. Krádež média nebo ztráta přímo vám nehrozí, útok hackerů na poskytovatele služeb však vyloučen není. Další nevýhodu představuje závislost na internetovém připojení. Služby jsou i relativně drahé.

NAS

NAS neboli Network Attached Storage je datové úložiště, které se připojuje k místní síti LAN. Umožňuje tak zálohování dat z více počítačů a jejich sdílení mezi zařízeními.

NAS dovolují uložení i velkých objemů dat. Hodí se tak nejen pro domácí využití, ale slouží i ve firemním sektoru. Přístup k NAS serveru vám zajistí webový prohlížeč nebo mobilní aplikace. Služba je tedy podobná cloudu, ale na rozdíl od něj data máte k dispozici pouze vy.

CD/DVD

CD a DVD jsou levným a dostupným řešením pro vaše zálohy. Nevýhodu představuje především omezená kapacita.

Optické disky mají taktéž limitovanou životnost. Ta tu však nelze účinně odhadovat, běžně se může pohybovat kolem 5 let, není však výjimkou, že uživatelé mají doma CD nebo DVD i stará i 10 a více let, která jsou přitom stále funkční.

Diskety

Za do značné míry překonanou dnes lze považovat technologii disket. Největší nevýhodou je především fakt, že současné počítače už nebývají vybaveny disketovou mechanikou. Zařízení sice lze samostatně pořídit, v praxi se však zálohování na diskety běžně nepoužívá.

Důvodem, proč se od nich upustilo, je především nejistá životnost. Je sice možné, že pokud najdete doma krabici disket z 90. let, budou ještě v pořádku. Při zálohování cenných dat se však na to příliš nespoléhejte.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

VÍCE V RUBRICE ► Software