Mobilní telefony

Jak zasáhl koronavirus trh se smartphony?

covid-19
Foto: pixabay.com, Tag: Koronavirus

Koronavirus (COVID-19) je v poslední době tématem číslo jedna snad na celém světě. Toto virové onemocnění se už dokázalo rozšířit na všechny kontinenty a do téměř devadesátky zemí, Českou republiku nevyjímaje.

Není proto vůbec divu, že takováto globální virová epidemie má negativní vliv na celosvětovou ekonomiku a trhy. Velice silně zasáhla třeba trh s elektronikou, významnou měrou se dotkla i výrobců a prodejců smartphonů.

Největší ekonomické škody zatím stihl koronavirus napáchat samozřejmě v zemi svého původu, tedy Číně. Je to právě tato asijská země, která se pomalu ale jistě dere na přední příčky v prodejích chytrých telefonů. Místní největší producenti smartphonů – Huawei, OPPO, Vivo a Xiaomi tak nemohou být ze vzniklé situace vůbec nadšeni. Obzvláště když je zastihla v relativně těžkých časech, kdy už musí čelit například restrikcím ze strany USA.

iPhone 11 prodej
Prodej smartphonů od Applu. #smartphone

Čínský trh se smartphony může zpomalit až o polovinu

Pokud bychom se měli bavit o konkrétních číslech, tak dle společnosti Canalys, jež se zabývá analýzou trhu, by měl v prvním kvartálu letošního roku klesnout odbyt smartphonů v Číně o celých 50 %, což je údaj vskutku alarmující. Jedná se však o ten vůbec nejčernější scénář, většina střídmějších odhadů hovoří o přibližně třetinovém poklesu. Nicméně i to je číslo, které tamní výrobci a obchodníci s chytrými telefony v poslední době nepamatují.

Reálné však bezesporu je, a to i z důvodu, že čínské továrny musely na samém začátku roku 2020 omezit kvůli koronaviru výrobu mobilních zařízení a jejich komponent. Byť sami výrobci se o této skutečnosti snažili mlžit a do světa pouštěli informace, že výroba běží zcela „normálně“.

K jejímu plnému obnovování ale prokazatelně dochází až v posledních několika málo dnech, v Číně se totiž zdá být tento zákeřný virus dle dostupných čísel již na ústupu.

Jak je na tom Apple, který vyrábí své iPhony v Číně?

Dopad této virové epidemie je však, jak již bylo zmíněno, globální. Podle analytické společnosti TrendForce lze očekávat v prvním čtvrtletí letošního roku zpomalení produkce smartphonů o přibližně 13 procent. Z předních výrobců se nejméně dotkne jihokorejského Samsungu, který své telefony nejčastěji vyrábí ve Vietnamu a v Indii.

V těchto zemích je aktuálně dohromady „pouze“ 46 nakažených. Konkrétně se u Samsungu očekává kvartální propad produkce o tři procenta na 72 milionů chytrých telefonů.

Naopak dosti bude zasažen Apple a jeho iPhony. Není se ale čemu divit, všechny obchody této společnosti v Číně totiž musely být na nějaký ten čas uzavřeny. Další komplikací bylo přerušení provozu továrny v jihočínském Šen-čenu, v níž se mají konstruovat letošní modely iPhonů. Řečí čísel lze za první tři měsíce roku 2020 očekávat minimálně propad o deset procent v produkci smartphonů s logem nakousnutého jablka.

Dokáže se trh z této rány brzy vzpamatovat?

Krom samotných výrobců a prodejců má koronavirus negativní dopad i na pořádání akcí spjatých se smartphony. Za zmínku rozhodně stojí zrušení největšího mobilního veletrhu Mobile World Congress (MWC 2020), jenž se měl původně uskutečnit na konci února v Barceloně. Ovšem nestalo se tak, protože velcí vystavovatelé, třeba Samsung či Nokia, začali svou účast rušit. Podobně je na tom Google – ten zrušil svou vývojářskou konferenci Google I/O 2020. Snad bude online.

Situace na trhu s chytrými telefony tedy není vůbec růžová. Jaké jsou další vyhlídky?

Prognóza je taková, že ve druhém čtvrtletí se propad ještě nezastaví, ovšem v druhé polovině roku bychom se přeci jenom měli konečně dočkat růstu, který alespoň z části vykompenzuje ztráty z první poloviny roku. Ovšem už nyní je nad slunce jasné, že rok 2020 bude pro obchodníky s chytrými telefony propadákem. Odhaduje se, že se letos prodá o 2,3 procenta méně smartphonů, než tomu bylo vloni.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Mobilní telefony