Kryptoměny

Jednoduché tipy, jak obchodovat s kryptoměnami na burze

bitcoin-burza
Foto: pixabay.com, Tag: Bitcoin

Obchodování s kryptoměnami má svá pravidla. Co byste o nich měli vědět, než se vydáte realizovat obchody na burzách?

Jak vybrat spolehlivou burzu?

Zaměřte se na samém počátku na to, jestli vámi vybraná burza vůbec přijímá uživatele z České republiky.

Dále si prohlédněte seznam podporovaných kryptoměn, zda odpovídá vašim požadavkům. U Bitcoinu nebudete mít problém, nabízejí ho prakticky všechny burzy. Některé altcoiny však na vámi vybrané platformě nemusejí být dostupné. Zaměřte se i na páry, ve kterých lze kryptoměnu obchodovat.

Prioritou pro vás musí dále být zásadně bezpečnost vašich investic. Proto je dobré se podívat, zda má burza například pojištění. Známkou dobré úrovně je aktivní bezpečnostní tým a pokud možno minimum incidentů, které má burza ve své historii. Zaměřte se proto na její reference. Dobrou volbou pro evropské nakupující může být Kriptomat.io.

jak obchodovat s kryptoměnami na burze
Jednoduché tipy, jak obchodovat s kryptoměnami na burze

Do které kryptoměny se vyplatí investovat?

V současnosti existuje už zhruba 5000 kryptoměn. Jen hrstka z nich je ale životaschopná a má z pohledu investora smysl.

Dosud nejznámější kryptoměna Bitcoin už dávno přesvědčila i zaryté pesimisty, že digitální měny nejsou pouhým výstřelkem, který během několika málo let zmizí v propadlišti dějin. A měn, které ho mohou následovat a přinést zajímavé zhodnocení, je vícero.

Rozhodovat pro konkrétní kryptoměnu byste se tak měli podle toho, kdo za ní stojí. Pokud se jedná o renomovaného vývojáře, je šance, že projekt se stane stabilním. Kryptoměna by také měla být ekonomicky aktivní a dostatečně likvidní. Jestliže je navíc zalistovaná na respektovaných burzách je ideálním adeptem na investování.

Co je to volatilita a proč jsou kryptoměny tolik rizikové?

Vysoká volatilita, tedy kolísání hodnoty, je nejvýraznějším rizikem kryptoměn a častým terčem kritiky celého mechanismu jejich fungování.

Investory však paradoxně přitahuje. Odkrývá totiž současně příležitost k lákavý výdělkům. Cesta k nim zní nesmírně jednoduše: Je potřeba správně posoudit, kdy je vhodné kryptoměnu nakoupit a kdy prodat.

Někteří však věří, že volatilita je pro toto aktivum naopak příznivá. Zajišťuje totiž v první řadě jakési „očištění“ trhu a kryptoměny ponechává v rukou pouze těch, kteří jim důvěřují. Popřít také nelze skutečnost, že se kvůli volatilitě obvykle o digitálních měnách hodně mluví. Jde tedy v podstatě z marketingového hlediska o brilantní reklamu.

Investování bez zkušenosti a bez důkladné analýzy se však zejména v rukou absolutního laika skutečně stává neúměrně rizikové. Dobrou volbou pro evropské nakupující může být Kriptomat.io.

K čemu slouží technická a fundamentální analýza?

Základními pojmy, s nimiž se bezpochyby setkáte ve světě investování, je fundamentální a technická analýza.

Fundamentální analýza se používá především na akciových trzích. Lze ji však aplikovat taktéž na kryptoměny. Zabývá se vnitřní hodnotou instrumentu. V souvislosti nahlíží na různé ekonomické faktory. Analytik tak nutně do analýzy zároveň vnáší vlastní pohled.

Technická analýza se pak snaží investiční rozhodnutí vhodně načasovat. Prioritně tedy odpovídá na otázku, kdy nakoupit nebo prodat. Tento typ analýzy vychází z předpokladu, že lze vysledovat určité vzorce ve vývoji kurzů. Tedy zjednodušeně řečeno, že se historie opakuje a kurzy se vyvíjejí v určitých trendech.

Jaký je základní princip obchodování s pákou?

Finanční páka se někdy také označuje anglickým termínem leverage. Setkat se můžete rovněž s terminem marginální obchodování.

Všechny tyto termíny označují podobný princip: Obchodování je založeno na malém objemu vlastního kapitálu. Ten se doplní kapitálem cizím, a to v objemu podstatně vyšším. Cílem je umocnit zisk. Pochopitelně však může nastat i případ opačný, kdy naopak dojde k vyšší ztrátě.

Konkrétně kryptoměny lze obchodovat s pákou 1:2. Maximální páka se stanovuje s ohledem na rizikovost dotyčného instrumentu. U akcií tak může být páka až 1:5.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Kryptoměny