InternetKryptoměny

Koronavirus kosí Bitcoin. Kryptoměny se podívaly na své dno

BTC bitcoin
Foto: pixabay.com, Tag: Bitcoin

Současná situace kolem koronaviru dopadá na globální ekonomiku, a tedy i na kryptoměny. Bitcoin zažívá propad a co bude dál?

Koronavirus kosí Bitcoin

Předpovědi kvůli chystanému halvingu neboli půlení, které má proběhnout v květnu, očekávaly zvýšení ceny.

Ti, kteří v Bitcoinu viděli investiční potenciál podobně jako ve zlatě (přestože mnozí experti se podobnému srovnání od počátku brání) se však spletli. Celosvětová epidemie koronaviru se totiž podepsala i na akciovém trhu. Citelný propad zaznamenaly ceny ropy, které se dostaly na vůbec nejvýraznější denní propad za 30 let.

Takto výrazný sestup měl pochopitelně vliv i na ceny kryptoměn. Nejvíc se v této souvislosti skloňuje aktuální situace kolem Bitcoinu, jehož se nemálo obchodníků začalo zbavovat jakožto rizikového aktiva.

cena bitcoinu coinbase
Kurz Bitcoinu (Zdroj: Coinbase.com)

Bitcoinu a spol. nastávají zlé časy

Bitcoin se 13. března 2020 propadl na nejnižší hodnotu za poslední rok. Jedna mince se obchodovala pouze za 3867 dolarů.

Nejlépe se Bitcoinům vedlo na rozhraní let 2017 a 2018. Rekordně vysoký kurz tehdy činil 20 000 dolarů. Rok 2019 se nesl ve znamení poklesu, a to až na hranici 4000 dolarů. Pod tuto hranici se dostal loni v dubnu, pak začala hodnota opět stoupat až do kritického března letošního roku.

Bitcoin tak odepsal 50 % při srovnání s letošním maximem a 40 % v rámci mezitýdenního srovnání. Není ovšem jedinou kryptoměnou, které se aktuálně nedaří. Podobně špatně je na tom také Ether. V tomto případě pokles činí ještě o deset procentních bodů víc.

Čeká kryptoměny bolestivá cesta dolů?

Pravděpodobně bychom se ovšem výkyvy neměli nechávat zneklidňovat. Podobně prudké zvraty jsou pro kryptoměny obecně charakteristické.

Analytik Peter Brandt navíc předpovídá, že propad Bitcoinu ještě neskončil. Krize související s pandemií koronaviru trh ohrožuje dál. Brandt odhaduje, že propad Bitcoinu se může dostat i na minimum 1000 dolarů.

Podobně se vyjádřil ke kryptoměně Ripple, kterou rovněž čeká pokles. Už v minulosti se ukázalo, že analytik je ve svých předpovědích poměrně přesný, když dokázal odhadnout, že Bitcoin ze svého maxima v lednu 2018 sestoupí.

Ani on navíc nezapírá, že Bitcoin vždy charakterizovaly značné výkyvy směrem vzhůru i propady na samé dno. Tím kryptoměna stále láká nemálo spekulantů, kteří mohli v současné chvíli na vývoji Bitcoinu vydělat.

Může za propad BitMEX?

Burza BitMEX aktuálně čelí obviněním o manipulaci s trhem. Příčinou je série výpadků, která celou burzu poslala do offline režimu na necelou půlhodinu.

Pro kryptoměnový trh se jedná o dlouhou dobu, není tak divu, že BitMEX byl za technické problémy podroben nevybíravé kritice. Samotní zástupci burzy se však nařčením brání a označují je za konspirační teorie. Ostatně ztráty utrpěli obchodníci na všech burzách. Společnost se na svém twitterovém účtu za způsobené komplikace omluvila.

A co bude dál?

Čeká nás skutečně ekonomická krize? Budoucí vývoj ekonomiky závisí především na tom, jak rychle se podaří dostat koronavirus pod kontrolu. OECD připouští, že pokud se tak nestane dostatečně brzy, v prvním čtvrtletí hrozí globální ekonomice pokles. V této chvíli je nicméně další vývoj nejistý.

Co se týče situace kolem Bitcoinu, investiční portál FXStreet poukázal kromě toho na důležitou skutečnost: Vývoj ceny této kryptoměny se neodvíjí pouze od globální nálady, ale od mnoha dalších faktorů. Ti investoři, kteří je chtějí považovat za dlouhodobou investici, by je zároveň neměli brát jako stěžejní investiční artikl. Spíše se vyplatí Bitcoinům vyčlenit malou část portfolia.

Nejedná se o bezpečné úložiště a stále jde primárně o spekulativní typ investic. Blížící se halving však ukáže, zda těžaři kryptoměně dále věří.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Internet