Ze světa IT

Jak zlepšit imunitu a bránit se proti koronaviru

virus logo
Foto: pixabay.com, Tag: Koronavirus

Koronavirus hýbe médii – v rádiu neuslyšíte téměř nic jiného, jinak tomu není ani u televizních zpráv či na internetu.

Toto onemocnění se projevuje jako obvyklá chřipka. Příznaky jsou tedy zvýšená teplota, bolest na hrudi, dušnost či kašel.

Lék přímo na tento virus zatím není, avšak je důležité mít odolné a imunní tělo natolik, že si s ním dokáže samo poradit. Čemuž se budeme věnovat i v dnešním článku, kde se dozvíte, jak zlepšit imunitu a být odolnější proti onemocněním, nejen proti koronaviru.

Otužujte se

Prvním tipem, jak zlepšit imunitu, je otužování. Začíná pomalu jaro a s ním přichází i teplé počasí. Proto se nemusíte obávat okamžitého nachlazení po prvním otužováním. Právě s příchodem jara bychom měli začít s otužováním, které můžeme provádět ledovou sprchou po ránu.

Ledové sprchování má hned několik benefitů pro naše zdraví, mezi které se řadí právě i otužování a zlepšování imunity.

Jak se bránit proti koronaviru
Jak se bránit proti koronaviru. #koronavirus

Mějte dostatek pohybu

Hýbat byste se měli nejen kvůli spalování kalorií a hubnutí.

Pohyb prospívá zdraví, zlepšuje funkci orgánů a navíc také pozitivně ovlivňuje imunitu. Proto zařaďte pravidelný pohyb do svého dne. Mohou to být delší procházky, jóga, protažení u televize, sport či návštěva fitness centra.

Zdravá strava je klíčem k úspěchu

Zdravé stravování je klíčem k úspěchu nejen pro výsledky v posilovně, pro posílení a zlepšení postavy, shození přebytečných kilogramů či nabrání svalové hmoty. Zdravé stravování je klíčem také pro naše zdraví.

Díky zdravému jídelníčku posílíte svou imunitu a zlepšíte své zdraví. Vaše tělo bude lépe fungovat a stane se odolnějším proti onemocněním.

Jídelníček by měl být vyvážený, plný všech makroživin, což jsou tuky, bílkoviny a sacharidy. Měl by obsahovat zeleninu a ovoce a mít dostatek vlákniny pro správné trávení a fungování vašich střev.

TIP: Jak zasáhl koronavirus trh se smartphony?

Není proto vůbec divu, že takováto globální virová epidemie má negativní vliv na celosvětovou ekonomiku a trhy. Velice silně zasáhla třeba trh s elektronikou, významnou měrou se dotkla i výrobců a prodejců smartphonů.

Přijímané jídlo by mělo být co nejméně zpracované. Jako zdroj tuků můžete využívat ořechy, avokádo, kvalitní oleje, kvalitní ořechová másla bez přidaných cukrů, sýry, tučnější masa či lososa. Mezi kvalitní a doporučované zdroje bílkovin můžete zařadit maso, ryby, mléčné výrobky, vejce, kvalitní šunky či proteinové shaky, které by opět měly mít perfektní a čisté složení. Do sacharidů můžete zahrnout rýži, celozrnné pečivo a těstoviny, brambory, čočku či kuskus.

Dostatečný pitný režim

Kromě zdravého, kvalitního a vyváženého jídelníčku plného vitamínů a minerálů, nezapomínejte na dostatečný pitný režim. Do pitného režimu počítáme čistou vodu, kterou můžete dochutit ovocem, dále bylinkové či zelené čaje. Omezte slazené nápoje a slazené kávy či čaje.

Voda je nositelem života, čemuž je tak i ve vašem těle. Vaše tělo a orgány jsou tvořeny z většiny vody, proto je důležité mít dostatečný příjem čisté vody pro jejich správné fungování.

Voda vám pomůže nejen pro správné fungování těla a orgánů, ale také se vyhnete dehydrataci, která může snižovat imunitu.

Doplňky stravy – vitamíny a minerály

Jako poslední, neméně důležitý tip, uvádím minerály a vitamíny jako doplňky stravy. V dnešní době, kdy je téměř všechna zelenina a ovoce dovážená, ztrácí na kvalitě a tedy i obsah vitamínů a minerálů se snižuje. Proto většina lidí trpí na nedostatek vitamínů a minerálů, který lze vyřešit právě doplňkem stravy.

Na trhu je nepřeberné množství různých doplňků stravy, vybírejte ty nejkvalitnější, s vysokou vstřebatelností. Základem může být multivitamín či jiný doplněk stravy obsahující více vitamínů a minerálů. Dále určitě zařaďte omegu 3 mastné kyseliny, který zvyšuje vstřebatelnost vitamínů a minerálů, dokonce některé jsou rozpustné pouze v tucích, proto je omega nezbytným doplňkem stravy.

Vzorky na koronavirus testuje již osmnáct laboratoří

Ministerstvo zdravotnictví rozšiřuje laboratorní kapacity na diagnostiku koronaviru. Státní zdravotní ústav dnes zapojil dalších pět diagnostických míst, přehled je uveden v tabulce. Celkem tak vzorky na koronavir může vyšetřovat osmnáct laboratoří a počítá se se zapojením dalších.

Státní zdravotní ústav oslovil asi sto státních i soukromých laboratoří v ČR s výzvou, aby se zapojily do testování na koronavirus. Zájem projevila třetina z nich, z toho zatím osmnáct laboratoří dodalo veškeré podklady a již se zapojily do diagnostiky.

Naším cílem je rozšířit laboratorní kapacity zcela maximálně, bez ohledu na to, zdali se jedná o státní nebo soukromé zařízení. Kapacity laboratoří jsou v tuto chvíli dostatečné, nicméně chceme být připraveni na další vývoj infekce. Budeme proto rádi, když všechny laboratoře, které splňují externí hodnocení kvality, se do testování zapojí. Hygienické stanice jsme vyzvaly, aby testovaly všechny osoby, které jsou v karanténě a byly v rizikových oblastech,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Zdroj: https://koronavirus.mzcr.cz

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Ze světa IT