Kryptoměny

Zlato už neláká. Investujte do ETF, NFT a kryptoměn

Foto: Bitcoin
Foto: pixabay.com, Tag: Bitcoin

Je zlato stále dobrá investice? Zlato je zde s námi už od vzniku země a o jeho hodnotě se ví již tisíce let, zlato sloužilo jako předchůdce dnešních fiat peněz, které dnes známe. V současnosti již ale zlato není tak atraktivní variantou investice jako například kryptoměny nebo ETF či NFT. Zlato neprodukuje žádnou přidanou hodnotu, tudíž se dá říct, že slouží spíše jako uchovatel hodnoty a jeho cena často roste v době ekonomických krizí.

Pro srovnání, pokud by jste investovali do zlata před 10ti lety, tak by jste dnes byli na nule, s přičtením inflace v minusu. Zlato od roku 2012 začalo klesat na hodnotě a do původních čísel se vrátilo teprve nedávno.

ETF – veřejně obchodovatelné fondy

Veřejně obchodovatelné fondy, které investují do akciových indexu – nejznámějším akciovým indexem je S&P 500, který kopíruje index 500 nejhodnotnějších firem v USA. Z dlouhodobého hlediska se jeví investice do indexů jako velmi výhodná, odstraňuje značné riziko ztráty finančních prostředků při případném krachu jednotlivých firem a drží si stabilní výnosy. Průměrný historický výnos indexu S&P 500 je kolem 10% a za posledních 10 let dokonce více než 13%.

Zlato už neláká. Investujte do ETF, NFT a kryptoměn
Zlato už neláká. Investujte do ETF, NFT a kryptoměn

Pokud jste investovali do nejsledovanějšího indexu S&P 500, měli by jste za těchto 10 let zisk 260%, což je opravdu podstatně velký rozdíl ve srovnání se zlatem.

Non-fungible tokeny (NFT)

NFT se používá k prokázání vlastnictví věci, která existuje pouze ve virtuálním světě. Může se jednat o umělecká díla, slavné memy, herní předměty, ale klidně historické momenty, jako je odeslání první SMS zprávy. Vzhledem k tomu, že NFT vznikají jako naprosté unikáty, často lákají sběratele a investory.

Někteří lidé sice nechápou, proč se utrácení obrovské finanční prostředky za něco, co vlastně fyzicky neexistuje, ale spekulantům se díky tomu podařilo již vydělat obrovské jmění.

Spekulace nebo budoucnost. Kryptoměny

Investice do kryptoměn se z hlediska výkonnosti jeví ještě výhodněji, tentokrát na 5ti letém horizontu by váš zisk z nejznámější kryptoměny Bitcoinu dosáhl dokonce 5500 %.

Kryptoměny se stále více dostávají do centra dění a začínají je řešit a regulovat vlády států. V mnoha zemích jsou kryptoměny již nelegální a jejich těžba, distribuce nebo prodej je trestný. Na druhou stranu v latinsko-americkém státě El Salvador se Bitcoin již stal oficiální měnou a těší se oblibě i přes původní protesty proti vládě a zavedení bitcoinu, prezident El Salvadoru Nayib Bukele patří mezi jedny z největších zastánců kryptoměn.

TIP na článek: Bitcoin vs. altcoiny. Kam investovat v roce 2022?

Přemýšlíte nad tím, do čeho investovat v letošním roce a stále se vám nedaří najít vhodného kandidáta? Hledáte vyšší zhodnocení v kryptoměnách nebo se spokojíte s 12% v ETF? Zariskujete s digitálními obrázky NFT?

Další přijeti kryptoměn jako oficiální platidlo může s hodnotou bitcoinu a dalších kryptoměn velmi výrazně pohnout, stejně jako jejich zákaz. Obecně se však dá očekávat, že kryptoměny tady s námi již zůstanou a jejích hodnota by měla stále stoupat.

Závěrem je nutno podotknout že zlato je méně volatilní a nedá se u něj očekávat propad o vysoké desítky procent jako je tomu u akciových trhů a kryptoměn. Tudíž může sloužit jako vhodná diverzifikace portfolia v případě krachu akciových trhů s kryptoměnami. Každopádně, kdo chce vydělat peníze bude muset sáhnout po rizikovějších aktivech a snažit se případné riziko aktivně diverzifikovat. Toto není investiční rada.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Kryptoměny