Kryptoměny

Které peněženky se hodí na držení Bitcoinu?

Foto: Bitcoin
Foto: pixabay.com, Tag: Bitcoin

Kryptoměny se staly velmi důležitou součástí ekonomiky především v posledních deseti letech. Jejich těžba a obchodování s nimi je fenoménem, jehož se účastní stále více investorů. V současné době lze kryptoměny – tedy zejména Bitcoiny – používat u některých obchodníků jako přímý platební prostředek, převážná většina transakcí kryptoměn je však stále zaměřená na investice.

Držení a obchodování s kryptoměnami je ovšem realizováno speciálním způsobem, který se od klasického užívání běžných měn liší především kompletní realizací ve virtuálním prostoru. Pro tyto účely se využívá tzv. digitálních peněženek, které představují speciální software s definovanou mírou zabezpečení transakce.

Jak fungují digitální peněženky

Kromě těch určených pro kryptoměny se digitální peněženky používají ke zjednodušení běžných obchodních transakcí prostřednictvím online nástrojů. Aktuálně mají formu mobilních aplikací, do nichž lze převádět kredit z klasického bankovního účtu a jednoduše platit ověřením identity v telefonu. Digitální peněženky určené pro transakce krytoměn představují o něco složitější systém, jež umožňuje výhradně jejich transakce na základě soukromého klíče uživatele.

V závislosti na způsobu fungování jsou rozlišovány dva typy digitálních peněženek pro kryptoměny, a to – HOT wallet a COLD wallet.

Trezor T
Foto: Trezor T

Nevýhodou obchodování s kryptoměnami nebo jejich držení je především riziko vyplývající z možné krádeže či narušení bezpečnostní integrity úložiště. Na rozdíl od financí a majetku uložených v bance, za něž banka v případě napadení účtu ručí a zprostředkuje náhradu, u digitálního účtu obsahujícího kryptoměny žádné tyto záruky nejsou, je tedy velmi důležité vybrat si takový nástroj pro jejich držení, který poskytuje uživateli maximální bezpečnost.

Výhody a rizika HOT wallet:

Systém hot wallet je určený především k realizaci obchodních transakcí s kryptoměnami. Jeho prostřednictvím lze tokeny posílat či přijímat, a také ukládat. Jedná se o typ digitální peněženky, který je ovšem kontinuálně online, což výrazně zvyšuje jeho rizikovost, jelikož využívají soukromý klíč, který je při realizaci transakce veřejný a dohledatelný.

Proto jsou také hot peněženka převážně používány pouze jako dočasná úložiště, nebo jako úložiště pouze malých částek kryptoměn, s nimiž majitel plánuje pravidelně nebo v nejbližší době obchodovat.

Výhody a rizika COLD wallet:

Jako COLD wallet nebo COLD storage jsou označována offline úložiště kryptoměn. Ta mohou mít být na flashdisku, CD, na pevném disku v počítači, ale také mít podobu běžného dokumentu, který obsahuje soukromý klíč. Transakce poté probíhá mimo internet v offline prostředí a je schválena klíčem předtím, než se dostane do online prostředí. Tento systém je sice zdlouhavý, ale pro uživatele mnohem bezpečnější zejména pro ukládání větších objemů kryptoměn.

Užívání digitálních peněženek a současná nabídka

Řada lidí obchodujících s kryptoměnami využívá několik typů digitálních peněženek, které jim slouží jako účty pro obchodní transakce i offline úložiště, přičemž obvykle dostupné nástroje kombinují dle potřeby a také typu kryptoměny, s níž chtějí obchodovat. Zde jsou nejoblíbenější digitální peněženky.

Systémy hot a COLD peněženek

Mezi hot wallet systémy lze vybírat z různých variant, jedná se obvykle o desktopové nebo mobilní aplikace, jejichž stažení a užívání je bez poplatků. Nejčastěji se uživatelé zaměřují na následující typy:

  • Exodus – vhodný pro začátečníky a velké množství různých kryptoměn s velmi rychlým průběhem transakcí.
  • Mycelium – je pokročilejší digitální peněženkou pro vybrané typy kryptoměn podporovanou výhradně mobilními zařízeními, která je široce kompatibilní s nabídkou cold wallet.
  • Electrum – tento typ hot wallet je určen výhradně pro obchodování s Bitcoinem a určena je především pro pokročilé uživatele.

Systémy COLD wallet nástroje je možné v současné době pořídit výhradně za poplatek, mezi nejčastěji užívanými jsou:

  • Trezor T (více informací zde) – je založen na využívání propojení pomocí USB-C (do budoucna se nabízí šifrování dat v microSD slotu), ukládá se převážně na desktopu, systém podporuje řadu kryptoměn – pro Bitcoiny je vhodnější.
  • Ledger – aktuálně se využívá USB systém Nano S, který odbourává problémy s napadením, nabídka kryptoměn, s nimiž lze obchodovat prostřednictvím této peněženky je omezená. Model Nano X je možno připojit k smartphonu bezdrátově pomocí technologie Bluetooth.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT

Komentuj článek »

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další novinky Kryptoměny