Kryptoměny

Lidé budou rozhodovat o budoucnosti kryptoměny Cardano

Foto: Cardano (ADA)
Foto: cardano.org, Tag: Cardano

Budoucnost všech kryptoměn je otevřená. Narativy se mění, technologické možnosti se zlepšují každý den, přicházejí velcí investoři a mají zájem o investice. Přes všechna tato pozitiva je těžké předvídat, jak bude vypadat budoucnost. Podíváme se na Satoshiho vizi a uvedeme ji do kontextu s projektem Cardano.

SATOSHIHO DĚDICTVÍ

Satoshi Nakamoto je slavný pseudonym člověka nebo týmu, který vytvořil a spustil bitcoin v roce 2009. Satoshi tiše opustil komunitu a zanechal za sebou několik dalších věcí. Kromě běžící bitcoinové sítě si můžeme přečíst o důvodech, proč se Satoshi rozhodl vytvořit Bitcoin a jaké je poslání projektu. Zpočátku byla mise jasná a Bitcoin byl prostředkem k dosažení cíle, které sám Satoshi nastínil. O misi Bitcoinu si můžeme přečíst v jeho white-paperu, nebo třeba na Bitcoin-Talku. Mise, kterou si před lety představoval Satoshi, a současná realita nemusí být zcela v souladu. Proč? Existuje pro to několik důvodů.

  • Satoshi odešel. Proto se nemůže podílet na směru adopce a udržovat misi na správné cestě. Projekt nemá žádného vůdce a role se ujalo několik samozvaných lidí. Skupina nových vlivných vůdců může sledovat své zájmy a cíle, které se mohou lišit od toho, co Satoshi chtěl. Tito lidé mohou vyjadřovat své názory, které mohou být v přímém kontrastu se Satoshiho vizí. Kdo jsou tito lidé? Může to být téměř každý. Členové core týmu, YouTubeři, bohatí investoři, publicisti, lidé aktivní na sociálních médiích.
  • Satoshiho misi lze chápat odlišně. Vlivní lidé ji mohou interpretovat ostatním lidem také odlišně. To může způsobit zmatek, nebo dokonce neshody. V důsledku toho jsme mohli vidět rozdělení blockchainu na dva oddělené projekty. Bitcoin a Bitcoin Cash. Pravděpodobně by se to nikdy nestalo, kdyby Satoshi ukázal správný směr. Můžeme pozorovat neshody nejen na úrovni protokolu, ale také na úrovni mise. Například v komunitách se diskutuje o tom, zda Bitcoin selhal, pokud se nepoužívá jako digitální hotovost. Příběh o digitálním uchovateli hodnoty převažuje, ale Satoshi to v svém white-paperu přímo nezmínil. Lze to považovat za selhání? White-paper je zastaralý a neexistuje nikdo, kdo by ho přepsal, nebo ukázal nový směr. Je to výhoda nebo nevýhoda? Je současný vývoj to nejlepší pro budoucnost Bitcoinu?
  • Cenové spekulace je hlavní hnací silou adopce. Už to není posláním projektu. Bitcoin přilákal banky a fondy, které nakupují bitcoiny pro své zákazníky. Některé velké společnosti se také rozhodly koupit bitcoiny. Projekt přitahuje drobné investory, kteří naskakují na vlnu poptávky jen aby vydělali nějaké peníze. To je dobře i špatně. Pro adopci bitcoinu je to rozhodně velmi pozitivní. Na druhou stranu jej lze pozitivně vnímat pouze v případě, že se kupující budou řídit Satoshiho vizí. Uživatelé musí být schopni používat kryptoměny jako alternativu, která jim umožňuje zbavit se bankovních účtů.

Cenová spekulace do Satoshiho odkazu. Satoshi přestal důvěřovat centrálním a komerčním bankám. Pojďme se podívat na Satoshiho vizi a pokusme se ji porovnat s realitou dnešní doby. Úplně první věta Satoshiho dokumentu zní (volně přeloženo) takto.

„Bitcoin je peer-to-peer verze elektronické hotovosti, který umožní posílat online platby přímo mezi uživateli bez nutnosti využít finanční instituce.“ Satoshi chtěl vybudovat systém, který bude schopen zpracovávat platby bez zapojení dalších finančních institucí nebo třetích stran. Jedná se hlavně o schopnosti transakčního systému. Satoshi očividně vnímal Bitcoin jako konkurenta internetového bankovnictví.

Foto: Cardano (ADA)
Foto: Cardano (ADA)

Dá se říci, že jde základní poslání Bitcoinu. Z dalších textů vidíme, že Satoshi také považoval centrální banky za nedůvěryhodné třetí strany.

Základním problémem fiat měny je, že vyžaduje důvěru pro to, aby fungovala. Je třeba důvěřovat centrální bance, aby neznehodnocovala měnu, ale historie fiat měn je plná porušení této důvěry. Je třeba důvěřovat bankám, že budou držet naše peníze a převádět je elektronicky, ale půjčují se často ocitnou ve vlnách úvěrových bublin, neboť banky svojí činnost provozují se sotva zlomkem rezervy. Musíme jim důvěřovat se svým soukromím, důvěřovat jim, že nedovolí zlodějům identity vyprázdnit naše účty. Kromě peer-to-peer plateb chtěl Satoshi vytvořit také tvrdé peníze.

Pokud jde o soukromí, realita je taková, že většina lidí nakupuje kryptoměny na centralizovaných burzách a jsou ochotni poskytovat KYC/AML data. Jsou ochotni platit poplatky za centralizované služby. Většina držitelů bitcoinů stále používá bankovní účty, a tak v zásadě podporuje existenci tradičního finančního systému. Lidé se vůbec nestarají o soukromí. Regulační orgány nejspíš nezakážou kryptoměny, nicméně se chystají je regulovat a ztížit jejich vlastnictví.

Bez poskytnutí KYC/AML informací se v budoucnosti jen stěží obejdeme. Lidé rádi štosují Saty, ale nejsou ochotni se zbavit bankovních účtů. Většina lidí v zásadě spekuluje na růst ceny.

„Bitcoin je digitální měna využívající kryptografii a distribuovanou síť, která nahrazuje potřebu důvěryhodného centrálního serveru. Unikněte riziku centrálně řízených měn a svévolné inflaci! Celkový počet bitcoinů je omezen na 21 milionů mincí. Mince jsou postupně uvolňovány uzly do sítě na základě výkonu procesoru, takže je můžete získat skrze přispění síti v době, kdy je vaše CPU nevyužité.

To je pravděpodobně vysvětlení, proč centralizované burzy našly tak dobrý byznys. Běžní lidé dnes nejsou schopni vydělat bitcoiny vlastní těžbou. Těžba je dnes velký byznys, který je k dispozici pouze velkým investorům, kteří se nacházejí v zemích s levnou elektřinou. Jako vedlejší efekt neschopnosti těžit na vlastních počítačích je to, že lidé nejsou schopni hlasovat o změnách protokolu. Vlastníci těžebních hal mají tedy největší práva v ekosystému a nebudou samozřejmě hlasovat pro změny, které by byly v rozporu s jejich ekonomickými zájmy.

Když dojde k poklesu mincí které síť dává těžařům, systém může v případě potřeby podporovat transakční poplatky. Je to založené na konkurenci a na otevřeném trhu. Pravděpodobně vždy budou existovat uzly ochotné zpracovávat transakce zdarma.

Satoshi se staral o výši transakčních poplatků s ohledem na budoucnost. Pravděpodobně věděl, že transakční poplatky budou hrát důležitou roli, pokud jde o rozpočet na bezpečnost. Na druhou stranu očekával, že bude možné zasílat transakce zdarma. Realita je taková, že hlavní PoW sítě Bitcoin a Ethereum jsou často ucpané. Provozovatelé poolů vybírají transakce na základě výše poplatků. Transakční poplatky tedy rostou a v současné době musíte za transakci zaplatit několik desítek dolarů.

V bitcoinovém ekosystému existuje pouze několik hlavních provozovatelů poolů a žádný z nich není ochoten vložit transakce do nového bloku, pokud mají nulové poplatky. Satoshi si byl vědom skutečnosti, že je obtížné získat důvěru mezi prodejcem a kupujícím na internetu. Satoshi se zjevně nechtěl spoléhat na současné úřady při řešení sporů a chtěl vytvořit digitální mechanismus, který by byl schopen nahradit úřady. Mnoho bitcoinerů může překvapit skutečnost, že Satoshi chtěl vytvořit něco jako chytré smlouvy. Víme, že tokeny a chytré smlouvy mohou významně pomoci při budování důvěry mezi prodejci a kupujícími. Pojďme se podívat na to, co napsal Satoshi.

Zde je nástin druhu úschovy, která je možná ve světě softwaru realizovat. Není to implementováno a pravděpodobně nebudu mít čas to implementovat. Jen vám dávám vědět, že je něco takového možné. Základní custody služba (úschova): Kupující se zavazuje provést platbu do úschovy. Prodejce obdrží transakci se zamčenými penězi, ale nemůže je utratit, dokud je kupující neodemkne. Kupující může platbu kdykoli uvolnit, což ale nemusí být nikdy. To neumožňuje kupujícímu vzít peníze zpět, ale dává mu možnost spálit peníze navzdory tomu, že je nikdy neuvolní. Prodávající má možnost uvolnit peníze zpět kupujícímu. I když tento systém nezaručuje stranám ztrátu, zbavuje ho podvádění. Pokud prodejce zboží nepošle, nedostane zaplaceno.

Kupující by stále neměl peníze, ale přinejmenším prodávající nemá žádnou peněžní motivaci, aby protistranu okradl. Kupující nemůže mít prospěch z nezaplacení. Nemůže získat zamčené peníze zpět. Prodejce vidí, že finanční prostředky jsou vázány na jeho klíč a nelze je poslat nikomu jinému.

Můžeme říci, že Bitcoin selhal, protože tolik ideálů, které si Satoshi nastínil, není splněno? Určitě by jsme mohli, ale nebylo by to fér. Každá revoluční změna potřebuje svůj čas a je těžké předvídat, jakým směrem se bude evoluce ubírat.

Satoshi nedokázal předpovědět, jak rychlá bude adopce, nebo jak rychle bude vybudována infrastruktura. Je aktuální tempo pomalé nebo rychlé? Můžeme jen spekulovat, protože Satoshi nám o tom více neřekne. Můžeme porovnat vizi a realitu a posoudit ji. Můžeme se dokonce pokusit najít důvody, proč je realita taková, jaká je. Potom se můžeme pokusit přemýšlet o způsobech, jak dosáhnout Satoshiho vize.

BITCOINOVÝ MAXIMALISMUS

Bitcoinový maximalismus nepatří k odkazu Satoshi. Bitcoinový maximalismus se objevil někde v roce 2014 a zcela pokřivil Satoshiho vizi. Byla to reakce nových bitcoinových hrdinů na vznik alternativních projektů. Ti zcela odmítají alternativy a nepovažují je za životaschopné. Často bez zjevných důvodů. Je třeba poznamenat, že to nebyl Satoshi, kdo odmítl tyto alternativy. V dnešní době mohou být alternativy blíže vizi Satoshi než samotný Bitcoin. Cardano do této kategorie rozhodně patří. Pokud by Satoshi mohl něco říct o Cardanu, věříme, že by to bylo velmi pozitivní.

Myslíte si, že nemáme pravdu? Je možné, že chápeme Satoshiho vizi jinak než vy. Mnoho lidí by mohlo namítnout, že Satoshi vize je přímo spojena s Bitcoinem a není možné je od sebe oddělit. To si nemyslíme. Známe historii peněz a víme, jak se vyvíjely. Rychlý přehled by vypadal takto: barterový systém, mušle, ražené mince, zlatý standard, fiat peníze (bankovky), internetové bankovnictví (plastové peníze), kryptoměna. Je naivní si myslet, že se evoluce může zastavit. Evoluce bude přirozeně pokračovat. V tuto chvíli rozhodně ještě nejsme ve fázi, kdy by světu dominovaly kryptoměny.

Adopce je příliš nízká a většina lidí používá fiat peníze. Bitcoin zahájil revoluci kryptoměn, ale to neznamená, že bude jediným vítězem. O budoucnosti rozhodne připravenost na masovou adopci, schopnost stát se skutečně použitelnou alternativou k nekrytým penězům, adopce a mnoho dalších faktorů.Pojďme se podívat na jednu analogii, která vysvětlí, co máme přesně na mysli. Vývoj automobilů začal již v 17. století vynálezem prvního vozidla s parním pohonem, které vedlo k vytvoření prvního automobilu schopného přepravy osob. Postavil ho Nicolas-Joseph Cugnot v roce 1769.

V roce 1886 požádal Carl Benz o patent na své „vozidlo poháněné benzínovým motorem“. Tento rok je považován za rok narození moderních automobilů. Kdo zná první inženýry automobilů? Kdo ví, jak vypadá první auto? Které auto byste chtěli mít? Staré nebo spíše novější? Realita je taková, že většina lidí by raději používala moderní auto s nízkou spotřebou, rychlé, spolehlivé, bezpečné a hezké. Je fér srovnávat auta s penězi? Odložme debatu o vládních a nevládních penězích. Moderní peníze, včetně kryptoměn, jsou hlavně o technologii.Bitcoin není zlato. Ze zlata by se staly krásné tvrdé peníze, ale dny, kdy to bylo možné, pominuly. Moderní společnost musí mít vše na internetu.

Bitcoin je síťový protokol. Je to kus softwaru. Samotný zdrojový kód otevřených kryptoměn nemá pravděpodobně žádnou hodnotu. Můžete si jej stáhnout zdarma. Jedinou cennou věcí na Bitcoinu je důvěra a adopce. To se odráží na tržní kapitalizaci.Satoshi měl vizi, ale to neznamená, že Bitcoin bude jedinou implementací této vize. Je to stejné jako u automobilů. Můžete si vybrat to nejlepší auto a nemusíte se starat o to, kdo vynalezl první auto.

Kryptoměny nezávisí na vládách. Nikdo vám neřekne, že musíte použít konkrétní kryptoměnu. Jak můžeme vědět, zda pro celý svět bude existovat pouze jedna kryptoměna? Jak můžeme vědět, zda bude každý chtít používat PoW síť, pokud může používat proof-of-stake (PoS) síť? Půjde o osobní preference a drtivá většina populace si dosud nevybrala. Všechno je ještě před námi.

JAK MŮŽE CARDANO DOSÁHNOUT SATOSHIHI VIZE?

V první řadě je Satoshiho vize hlavně o technologii. Když byl Bitcoin spuštěn, bankovní poplatky byly vysoké a posílání peněz do druhé části světa byl velmi dlouhý proces. Změnilo se to. V mnoha zemích se bankovní poplatky blíží nule a zlepšila se také doba vypořádání. Nyní můžeme říci, že poplatky za bitcoinové transakce jsou dražší než bankovní poplatky. V době psaní tohoto článku se doporučuje stanovit poplatek 20 USD. Před několika dny to bylo 30 USD.

Těžko říct, kolik to bude příští týden. Protože se síť může relativně rychle ucpat, je obvyklé, že vypořádání může trvat hodiny nebo dokonce několik dní. Nováčci jsou zmatení a překvapení, že za transakci museli zaplatit tolik peněz a trvá to tolik času. To není technologie, která by byla blízká vizi Satoshiho. Bitcoin síť je v podstatě nepoužitelná pro cokoliv jiného než pro nákup a držení bitcoinů. Pro další použití včetně plateb jsou nezbytné třetí strany. Je to smutná realita a nemá smysl tvrdit, že je to v pořádku. V době psaní tohoto článku překonalo Cardano Bitcoin v mnoha aspektech.

Čas bloku Bitcoinu je nastaven na 10 minut. Cardano je schopen vytvořit nový blok každých 20 sekund. Pokud prozkoumáte bloky Cardano, zjistíte, že transakční poplatky jsou obvykle nastavené od 0,16 do 0,20 ADA. Je to přibližně 0,20 USD. Transakční poplatky rostou, když se síti nepodaří vložit všechny dostupné transakce do bloku. Jsou tedy odloženy, aby byly zpracovány o něco později. Může se stát, že stále více transakcí bude odloženo, když vzroste poptávka po odesílání transakcí. Mluvíme o škálovatelnosti. Bitcoin není schopen zpracovat více než 10 transakcí za sekundu. Cardano dokáže zpracovat několik stovek transakcí za sekundu. Kromě toho bude Ouroboros PoS v budoucnu vylepšen, takže si můžeme představit čísla kolem několika tisíc za sekundu.

roadmapa-cardano

Decentralizace Bitcoinu stojí na deseti hlavních poolech a na několika marginálních. V síti Cardano najdete více než 2 200 registrovaných poolů. Přibližně 1000 poolů pravidelně vyrábí bloky. Můžete najít entity, které vlastní více poolů, ale počet nezávislých entit je stále vyšší než to, co můžeme pozorovat v bitcoinové síti. V době psaní tohoto článku měla burza Binance s 13,2% hash-rate v bitcoinovém ekosystému. V ekosystému Cardano je stake burty Binance 12,4 %.

22% stake vlastní operátoři mající pouze jediný pool. Při srovnání spotřeby energie potřebuje Cardano 6 GWh, zatímco Bitcoiny potřebuje 45 TWh. Očekává se, že s rostoucí cenou bitcoinů by spotřeba energie mohla na konci roku 2021 dosáhnout 128 TWh.Z pohledu vize Satoshi je Cardano vhodnější sítí pro masovou adopci než Bitcoin.

Cardano dokáže zpracovat více transakcí než Bitcoin rychleji, levněji a decentralizovaněji a spotřebovává podstatně méně energie. Bitcoin funguje již více než deset let. Víme tedy, že mechanismus PoW konsensu je bezpečný. Jako současný vůdce má bitcoin největší síťový efekt. Poptávka po bitcoinech je také významná. To jsou jediné výhody Bitcoinu. Cardano bude potřebovat několik let, aby přesvědčilo lidi, že Ouroboros PoS je životaschopný a bezpečný konsensuální mechanismus. Vyšší adopce je také jen otázkou času. Hlavní síť Cardano Shelley oslaví jeden rok existence v roce 2021. Za pár let může mít Cardano více uživatelů než Bitcoin.

Máme na mysli uživatele, kteří budou odesílat transakce denně, nikoli držitelé mincí, kteří provádějí jednu transakci za měsíc.

Doposud jsme porovnávali pouze transakční sítě Cardana a Bitcoinu. Jak jsme již zmínili výše, Satoshi si byl vědom neschopnosti Bitcoinu navázat důvěru mezi prodejcem a kupujícím na internetu. Satoshi neměl dost času přijít s řešením. Tým IOHK dobře prozkoumal chytré smlouvy a Cardano bude dobře připraveno na vybudování důvěry na internetu. Lidé budou moci změnit hodnotu na internetu, aniž by bylo nutné žádat úřady o pomoc, pokud jde o spory mezi účastníky.Satoshi často psal o třetích stranách v kontextu měnové politiky a soukromí, které přímo souvisí s každodenním používáním peněz. Svět internetu je plný prostředníků, kteří zneužívají své pozice.

Najdeme je nejen ve finančním sektoru, ale také v sociálních médiích a podnikatelském sektoru. Mohli bychom být ještě odvážnější a říci, že vlády jsou také skupiny lidí, které lze považovat za prostředníky. Lidé obecně ztrácejí důvěru v prostředníky. Nezáleží na tom, zda mluvíme o centrálních bankách, platebních sítích, odvětví půjček nebo velkých IT gigantech.Inteligentní smlouvy mohou být nástrojem, který na mnoha místech umožní nahradit prostředníky. Bez přijetí nových decentralizovaných služeb k tomu nedojde. Jedna věc je mít vhodný nástroj k usnadnění změn ve společnosti. Další věc je, zda bude mít společnost zájem. Nezáleží na tom, jestli mluvíme o Bitcoinu, Cardanu nebo cokoli jiném. Jen společnost může rozhodnout o své budoucnosti.

POUZE LIDÉ MOHOU ROZHODOVAT O BUDOUCNOSTI

Naplňování Satoshi vize není jen o technologii. Samotná technologie nemůže adopci ovlivnit. Protokoly mohou pouze přímo ekonomicky motivovat minery nebo stake-holdery k udržování sítě. Bitcoinov a Cardano protokoly jsou pouze technickou implementací vize. Vize je cíl a cíle lze dosáhnout mnoha cestami. Největší výzvou kryptoměn jakožto celého odvětví je adopce. Neexistuje způsob, jak udělat revoluci bez aktivní účasti lidí. Lidé si musí zvolit cestu a pouze tak lze dosáhnout cíle. V našem případě mohou lidé dosáhnout stejného cíle pomocí různých protokolů.Vnímání kryptoměn je široké.

Začíná to podvodem nebo Ponziho schématem, pokračuje obchodováním nebo spekulativními příležitostmi, převodem hodnoty a užitečností, uchovatelem hodnoty nebo novou formou peněz a končí novým paradigmatem nových forem vlád. I když jsme dosáhli určité úrovně přijetí, nelze říci, že každý držitel kryptoměny věří, že jsme na začátku nové éry. To se musí změnit a může k tomu dojít pouze prostřednictvím vzdělávání veřejnosti, povědomí o potenciálu kryptoměn a adopce.

Lidé potřebují nainstalovat peněženky a začít odesílat transakce. To je nezbytný předpoklad.Kryptoměna musí být životaschopnou a spolehlivou náhradou za tradiční bankovní systém. Lidé musí být schopni zbavit se bankovního účtu a migrovat na blockchain. Technologicky tam ještě nejsme, ale musíme pokračovat v inovacích. Skutečné přijetí kryptoměn by se mělo počítat podle počtu lidí, kteří plně migrovali na blockchain. Všechny ostatní metriky nemají smysl.

Pouze lidé se mohou rozhodnout, zda chtějí migrovat na technologie blockchain. Protokoly se nestarají o rozhodnutí lidí. Jednotlivci to neudělají, pokud mají pocit, že jsou sami. Krypto komunity budou klíčovými hnacími silami adopce. Přijetí zdola nahoru vyžaduje silné komunity, které nováčkům pomohou pochopit poslání daného projektu a pomohou překonat technické potíže. Kvalita komunit bude přímo ovlivňovat tempo adopce. Kryptoměny jsou otevřené ekosystémy. Každý se může svobodně připojit nebo odejít. Má to mnoho pozitiv, ale také několik negativ.

Vzniknou noví vůdci a jejich osobnosti a schopnosti budou určovat osudy komunit. Mohou tam být globální vůdci a mnoho dalších místních vůdců. Možná, že vůdce není v tuto chvíli vhodné slovo. Jsou to členové hlavních vývojových týmů, těžaři a provozovatelé poolů, akcionáři, YouTubeři, lidé aktivní na Twitteru, správci Facebookových skupin, známé tváře, které mluví o kryptoměnách.V případě Cardana je Charles Hoskinson rozhodně velmi vlivnou osobou. Není však jediný. Můžete najít mnoho Cardano ambasadorů, kteří pomáhají s adopcí prostřednictvím vytváření vzdělávacího obsahu a budování komunit.

Project Catalyst je způsob, jak mohou stake-holdeři rozhodovat o projektech, které budou financovány z pokladny projektu. IOHK, Cardano Foundation a Emurgo jsou subjekty, které mohou pomoci s adopcí na úrovni byznysu a vlád.Bitcoin nemá jediného zjevného vůdce, jako je Charles Hoskinson, ale to neznamená, že žádný neexistuje. Pokusili jsme se vygooglit nejvlivnější osobnosti Bitcoinu a k našemu překvapení nejsou často přímo spojeni s Bitcoinem.

Tito lidé jsou často vůdci jiných projektů. Kdybyste hledali několik největších osobností podle počtu sledujících na Twitteru v roce 2020, našli byste tyto lidi: Justin Sun, John McAfee, Vitalik Buterin, Charlie Lee, Marc Andreessen, Roger Ver, Andreas Antonopoulos, Brian Armstrong, Anthony Pompliano, Nick Szabo , Max Keizer, Jameson Lopp, Tone Vays, Adam Back, Gavin Andersen, Michael Novogratz atd.Pokud se pohybujete ve světě Bitcoinu a kryptoměn, budou vám doporučeno sledovat tyto lidi: Anthony Pompliano, Erik Voorhees, CryptoCobain, Ty Daniel Smith, Girl Gone Crypto, David Gokhshtein, Ivan on Tech, BitBoy Crypto, Dan Held, Peter McCormack.

Každý bitcoiner si může vybrat svého hrdinu. Problém je v tom, že nováčci mohou najít tolik lidí a ti mají různé názory. Najdete tradery, toxické Bitcoin maximalisty, krypto oportunisty a další. Žádný z nich není Satoshi Nakamoto a žádný z nich není schopen srozumitelně interpretovat Satoshiho vizi lidem. Možná by to Andreas Antonopoulos dokázal tím nejlepším způsobem, ale bitcoinová komunita ho odmítla, protože se začal zajímat o Ethereum. Výsledkem je, že členové krypto komunity se na misi nezaměřují. Není nutné, aby všichni členové měli stejný názor.

Na druhé straně by členové měli vizi pochopit a pomoci jí dosáhnout.Jak jsme řekli, nemyslíme si, že bitcoinový maximalismus patří k dědictví Satoshi. Bohužel se v komunitách pomalu šíří maximalismus a nemyslíme si, že je zdravý. Někteří to mají rádi, jiní ne. Bitcoinový maximalismus je jako nová forma náboženství a žádné náboženství nemá globální dominanci. Maximalismus jakékoliv formy bude vždy pouze pro menšiny.

Bitcoinoví maximalisté v zásadě odmítají všechny ostatní cesty, které vedou k Satoshiho vizi. Je to prostě velmi hloupý přístup.Peníze nejsou náboženství. Peníze jsou prostředkem směny, zúčtovací jednotky a uchovatelem hodnoty. Používáme nekryté peníze spojené se státy, ve kterých žijeme. V mnoha zemích to nemá nic společného s náboženstvím. Naopak to má mnoho společného s vládami, sociálními strukturami a politikou. Kryptoměny lze vnímat jako technologickou revoluci ve světě financí, která má potenciál narušit vlády. Je velmi naivní si myslet, že svět financí můžeme rozvrátit či transformovat pomocí maximalismu. Většina populace by to jednoduše odmítla.

Potřebujeme pragmatický přístup a vhodná technologická řešení.Lidé musí být nevyhnutelnou součástí kryptoměnové revoluce. Pouze lidé mohou rozhodnout, zda budou kryptoměny pouze spekulativními aktivy, nebo zda nám mohou přinést významnou změnu ve společnosti. Pravděpodobně jsme dosáhli bodu, kdy jsou krypto-aktiva považována za spekulativní aktiva, nebo možná za zajištění proti systému. Může to tak zůstat navždy. Satoshiho vize je stále daleko. Učinit další krok je mnohem obtížnější, než si lidé myslí. Pouze touha lidí po změně nás může přiblížit, a proto potřebujeme zdravé komunity a možná také vhodné vůdce.

ZÁVĚR

Společnost ztrácí důvěru v instituce a peníze. Blockchain jako stroj na důvěru může být lékem. Nestane se to však nějak náhodou. Disrupce neznamená, že musíme zničit současné struktury a úplně je nahradit. Možná bude stačit je modernizovat. Fiat peníze zde pravděpodobně navždy zůstanou, ale nejsou překážkou změny. Decentralizace je alternativou a lidé se rozhodnou, zda ji využijí nebo ne, a také to, jak ji využijí.Satoshiho vize je o decentralizaci a inovacích v této oblasti.

Rozhodně potřebujeme více škálovatelných protokolů a také inteligentní smlouvy. Alespoň si Satoshi myslel, že je to nutné a možné dosáhnout. Cardano může realizovat Satoshiho vizi. ADA mohou být dokonce tvrdé peníze. Žádná vláda o tom nemůže rozhodnout. Satoshi nám to neřekne. Jde o individuální rozhodnutí každého člověka na planetě.

Zdroj: https://cardanians.io/en/people-will-decide-about-the-future-of-cardano-154

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Kryptoměny