Internet

Videa na YouTube hýbou světem. Ovlivňují Youtubeři vaše děti?

Foto: YouTube
Foto: freebit.cz, Tag: YouTube

YouTube hýbe světem internetu? Výstižnější by bylo říct, že Youtubeři hýbou světem. Když se řekne slovo YouTube, většině dnešní mládeže se hned ve spojitosti s tím vybaví pojem Youtuber, zatímco jen malé procento dospělých ví, co tohle slovo přesně znamená. Jste mezi těmi, kdo neví, o co jde? Nevadí, dnes se vše dozvíte. YouTube hýbe světem!

Tento internetový server vznikl v roce 2005, kdy jej založili zaměstnanci PayPalu a v roce 2006 ho zakoupila společnost Google. Během 13 let své existence se stihl stát nejpopulárnějším systémem sdílení videí na světě a neodmyslitelnou součástí internetového dění. Pro mnohé se stal prakticky náhražkou televize, protože zde najdete snad úplně vše, od hudebních klipů přes video návody jak něco vyrobit či uvařit až po videa stvořená jen tak pro zábavu. Ze začátku nikdo netušil, že si bude vydělávat tvořením příspěvků na tuto sociální síť a bude to jeho práce na plný úvazek.

Videa na YouTube hýbou světem. Ovlivňují Youtubeři vaše děti?

Videa na YouTube hýbou světem. Ovlivňují Youtubeři vaše děti?

Kdo jsou to vlastně Youtubeři?

Youtuberem se stane každý, kdo nahrává videa na YouTube. Většinou se to snaží pojmout zábavnou formou, aby se k nim lidé s radostí vraceli. Jsou to v podstatě internetoví baviči. Lidé pak hodnotí jejich výtvory pomocí tlačítek „Like“ a „Dislike“, někteří k videu navíc napíší komentář. Někomu se daří zaujmout lidi natolik, že tento koníček přeroste v jeho hlavní příjem. Existuje spousta lidí, kteří se živí publikováním příspěvků na tento server a mají za to nemalé peníze. V současnosti nejznámějším československým youtuberem je GoGoManTV, kterého momentálně na jeho kanálu sleduje přes 1,7 miliónů diváků. Většina jich je samozřejmě z Česka a Slovenska.

Možná se vám tohle číslo zdá vysoké, ale když se podíváme na účet s nejvíce fanoušky na celém světě, není to až tak moc. Dlouhodobě se drží na první příčce video bloger, který si říká PewDiePie. Ten má dnešním dnem na svém účtu již 63 miliónů fanoušků z celého světa. Pojďme si rozdělit tyto internetové baviče do kategorií podle videí, která přidávají.

Jaké máme typy Youtuberů?

  • Video blogger (vloger) – vytváří videa na jakákoliv témata, někdy jsou poučná a obohacující, jindy jen pro zabavení.
  • Beauty vlogerka – natáčí návody o líčení a kosmetice a dělá hauly, což jsou videa o oblečení, které si koupila nebo dostala.
  • Let’s player – hraje počítačové hry a snaží se je vtipně komentovat.
  • Streamer – většinou je zároveň taky let’s player, vysílá živě, kde převážně hraje hry a komunikuje s chatem, kam lidé píší a on tak může reagovat během sekund na jejich vzkazy a dotazy.
  • Prankster – točí „pranky“, což jsou videa, kde provádí sociální experimenty, nebo se snaží dělat vtípky na druhé osoby.
  • Booktuber – publikuje příspěvky o knihách a čtení.

Špatný vliv na děti?

Tohle je neustále omílaným tématem rodičů, kteří si stěžují, že Youtubeři negativně ovlivňují jejich děti. Samozřejmě, je zde spousta nevhodných výtvorů pro děti, ale jsem názoru, že by rodiče měli trochu kontrolovat to, na co jejich dítě kouká, když je na internetu. Není chyba video blogera, že se malé dítě nekontrolovatelně pohybuje na YouTube a sleduje videa nevhodná pro jeho věkovou kategorii. Tohle by si měli lidé uvědomit. Google poslední měsíce obecně bojuje proti těmto videím a pravidla pro komunitu dostávají velmi ostrý řád. Nejeden účet byl zabanován. Viď Majku (Mike Pán). Video-tvůrci se bojí „strajků“ (Strike – napomenutí pro porušení zásad komunity), které dostávají i na starší videa.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Internet