Tiskové zprávyZe světa IT

Motorola odhalila alarmující výsledky o závislosti na mobilních telefonech

motorola logo new

Studie od Motoroly odhalila alarmující výsledky o závislosti na mobilních telefonech. Studie od Motoroly se zúčastnilo celkem 4 418 uživatelů smartphonů ve věku 16 až 65 let v USA, Brazílii, Francii a Indii. Výsledky ukázaly, že se u lidí projevuje patologické nutkání mít telefon neustále pod kontrolou, a že mají na svém přístroji nadměrnou emocionální závislost.

Jedna třetina respondentů dokonce upřednostňuje svůj chytrý telefon před trávením času se svými blízkými. Téměř polovina respondentů souhlasí s tím, že kontrolují svůj telefon častěji, než by chtěli a až dvě třetiny dotázaných připouští, že začnou panikařit, když si myslí, že svůj smartphone ztratili.

Problematické chování uživatelů smartphonů se vyznačuje bezduchými reakcemi a špatnými návyky, při jejichž překonávání potřebují pomoc,“ říká Dr. Nancy Etcoff, uznávaná psycholožka, se kterou společnost Motorola spolupracovala při realizaci výzkumu. „Široký společenský vzorek odhalený v tomto průzkumu v rámci několika zemí zdůrazňuje naléhavou potřebu kolektivního porozumění a jednání,“ dodává Etcoff.

Motorola odhalila alarmující výsledky o závislosti na mobilních telefonech

Motorola odhalila alarmující výsledky o závislosti na mobilních telefonech

Klíčové poznatky průzkumu

Studie ukázala, že lidé upřednostňují své telefony před svými blízkými. Nejvíce alarmující poznatek průzkumu je nepřekvapivě spojen s mladší generací, která vyrůstala v digitálním světě. Průzkum ukazuje, že:

  • Důležitost telefonu: Jedna třetina respondentů upřednostňuje svůj chytrý telefon před věnování se lidem, na kterých jim záleží.
  • Generační faktory: Problémy se smartphony jsou mnohem intenzivnější u mladších generací, přičemž více než polovina (53 procent) příslušníků z generace Z popisuje jejich telefon jako nejlepšího kamaráda.
  • Help Wanted: Lidé potřebují pomoc s vyvážením času na telefonu a jejich životem. Ve skutečnosti se 61 procent účastníků výzkumu shoduje na tom, že pokud svůj čas tráví na telefonu, chtějí z něho vytěžit co nejvíce. Na druhou stranu ale chtějí i vytěžit co nejvíce ze svého života, pokud zrovna telefon po ruce nemají.
  • Nutnost oddělení: Většina účastníků (60 %) tvrdí, že je důležité mít život oddělený od telefonů.

Díky výzkumu jsme zjistili tři klíčové problematické oblasti chování ohledně chytrých telefonů, které ovlivňují naše vztahy s ostatními a také se sebou samými. Studie ukazuje, že mladší generace jsou náchylnější k těmto typům problematického chování:

  • Patologická kontrola: Téměř polovina respondentů (49 %) souhlasí s tím, že kontrolují svůj telefon častěji, než by chtěli (téměř 6 z 10 příslušníků generace Z a mileniálů) a souhlasí, že se cítí nuceni neustále kontrolovat svůj smartphone (44 %).
  • Nadměrný čas na telefonu: Více jak třetina účastníků výzkumu (35 %) se shoduje na tom, že tráví příliš mnoho času na telefonu (44 % příslušníků generace Z) a věří, že by byli šťastnější, kdyby takového času bylo méně (34 %).
  • Nadměrná emociální závislost: Dvě třetiny dotázaných (65 %) připouští, že „zpanikaří“, když si myslí, že ztratili svůj smartphone (3 z 4 příslušníků generace Y a Z). Tři z deseti respondentů (29 %) připouští, že pokud zrovna telefon nepoužívají, tak o tom přinejmenším přemýšlí nebo si plánují, kdy ho znovu použijí.

Jak Motorola pomáhá

Je zřejmé, že někteří lidé potřebují lepší vyváženost mezi životem a užíváním mobilního telefonu. Chcete-li zjistit, jak jste na tom vy, vytvořili jsme online kvíz, který se skládá z 10 jednoduchých otázek, abychom lépe porozuměli vašemu vztahu s telefonem. Kvíz si můžete vyplnit na adrese telephone-lifebalance.com.

Spolupracujeme také s dalšími podobně smýšlejícími organizacemi a zároveň se zabýváme i vlastním chováním ve společnosti Motorola, abychom přinesli nové iniciativy a programy, které pomohou lidem dosáhnout zdravé rovnováhy:

  • Společnost Motorola spolupracuje s aplikací SPACE Phone-Life Balance, která nabízí 60denní program, který uživatelům inteligentních telefonů pomáhá lépe si uvědomovat jejich používání telefonu. Aplikace pomáhá s věcmi, jako je ztlumení obrazovky, blokování oznámení a další. Tato aplikace je obzvláště důležitá pro ty, kteří vykazují problematické chování. SPACE Phone-Life Balance pomáhá lidem si lépe uvědomovat své telefonní zvyky a učit se mezi nimi najít správnou rovnováhu.
  • Pomocí výzvy Transform Smartphone Challenge mohou vývojáři předložit nápady prostřednictvím partnerství s firmou Indiegogo pro nové Motorola Mods, které by případně mohly pomoci používat náš telefon důmyslněji.
  • Motorola Experiences pomáhají podporovat intuitivnější mobilní interakce.
  • Uvnitř společnosti povzbuzujeme naše zaměstnance k tomu, aby v životě našli rovnováhu mezi telefonem a osobním životem a poskytujeme jim tipy, jak této rovnováhy dosáhnout.

Mobilní telefony se staly součástí naší zábavy, propojují a informují nás. Umožňují nám objevovat naše vášně, znovu prožít naše vzpomínky a sdílet se světem naše nejhlubší myšlenky. Milujeme naše chytré telefony, ale co když láska pro chytrá zařízení začne převyšovat tu, kterou chováme k našim nejbližším? Jak poznáme, že jsme překročili hranici problematického chování? Jako tvůrci úplně prvního mobilního telefonu se cítíme zodpovědní porozumět tomu, jaký dopad má tato rychle se rozvíjející technologie. Telefony by měly pomáhat našim životům, ale nesmí se stát jeho centrem. Proto jsme vytvořili pojem phone-life balance.

O studii

Studie Motorola Phone-Life Balance probíhala  online od 30. listopadu 2017 do 26. prosince 2017. Výzkumu se zúčastnilo celkem 4 418 uživatelů smartphonů ve věku 16 až 65 let v USA, Brazílii, Francii a Indii. Statistická chyba u všech respondentů (n = 4 418) je ± 1,5%, což znamená, že pokud by studie byla replikována, zjištění studie by se u 95 % ze 100 respondentů nezměnily o více než 1,5 procentního bodu.

Globální studie byla vypracována ve spolupráci s doktorkou Nancy Etcoff, uznávanou odbornicí na chování mysli, mozku a vědy o štěstí na Harvardské univerzitě a zároveň psycholožkou na psychiatrické klinice Massachusetts General Hospital. Studie, kterou vydala nezávislá výzkumná společnost IPSOS, se zabývá chováním a návyky při používání telefonů napříč generacemi a snaží se pochopit dopad chytrých telefonů na vztahy se sebou samými, ostatními lidmi či společenským prostředím.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

VÍCE V RUBRICE ► Tiskové zprávy