Není to tak dávno, co se pojem kryptoměna objevil ve veřejném prostoru poprvé. Širší veřejnost jej teprve začíná vstřebávat a už je na čase začít se blíže seznamovat s dalším pojmem, kterým je NFT. Jak ale tento moderní nástroj souvisí s restaurováním uměleckých děl a starým šlechtickým rodem?
Co je NFT?
Obecně lze NFT popsat jako položku v blockchainové síti, stejně jako např. bitcoin. Rozdíl je však v tom, že každé NFT je unikátní a může v něm být uložený jakýkoliv digitální soubor, obrázek, animace apod. Právě unikátnost každého takového souboru jeho autenticita, kterou nelze „zfalšovat“ znamená, že s nimi lze obchodovat.
Trh s tzv. NFT tokeny se neustále zvětšuje a za ty nejdražší se platí i milionů dolarů. Do obchodování s NFT tokeny se zapojuje stále více lidí i organizací. Z našeho pohledu je velmi zajímavé zapojení Williama Rudolfa Lobkowicze, člena významného šlechtického rodu a příznivce nových technologií. Na trh s NFT navíc vstupuje s cílem podpořit významné restaurátorské projekty.
NFT a rod Lobkowiczů
NFT tokeny, které chtějí Lobkowiczové uvést na digitální trh, budou souviset s konkrétními restaurátorskými projekty. Uloženy budou v blockchainové síti Ethereum a platit se za ně bude měnou kryptoměnou ether.
Hlavní motivací k tomuto kroku je snaha získat prostředky pro aktivity směřující k zachování významného kulturního dědictví. Nabídka NFT tokenů tak míří především na donátory a podporovatele uměleckých projektů, kteří tak získají další kanál, skrze který mohou tuto oblast podpořit. Nejde samozřejmě pouze o oslovení stávajících donátorů ale i o přilákání nových.
Rod Lobkowiczů tak ukazuje, že historické hodnoty a jejich udržování nemusí být v rozporu s nejmodernějšími technologiemi a trendy, naopak se mohou vhodně doplňovat a přinášet přidanou hodnotu na obě strany.