Kryptoměny

Nike žaluje StockX za prodej neautorizovaných fotek tenisek jako NFT

nft
Foto: flickr.com, Tag: NFT

Společnost Nike dnes u newyorského federálního soudu podala žalobu na online prodejce tenisek StockX, podle níž tento prodejce se sídlem v Detroitu neoprávněně prodával obrázky tenisek Nike jako neoprávněně prodávané žetony (NFT).

StockX v rámci své kolekce „Vault“ nabízí širokou škálu NFT

Od ledna prodávala společnost StockX v rámci své kolekce „Vault“ širokou škálu NFT s motivy tenisek. NFT jsou otevřeně vymodelovány podle skutečných tenisek a společnost Nike si stěžuje, že StockX kupujícím sdělila, že neschválené NFT bude možné vyměnit za fyzické zboží „v blízké budoucnosti“.

Ve stížnosti se uvádí, že společnost StockX od 18. ledna, kdy spustila svůj blockchainový podnik „Vault“, prodala více než 500 NFT se značkou Nike, přičemž někdy vyinkasovala více než trojnásobek hodnoty oficiálních fyzických protějšků NFT.

Nike žaluje StockX za prodej neautorizovaných fotek tenisek jako NFT
Nike žaluje StockX za prodej neautorizovaných fotek tenisek jako NFT

Společnost Nike ve svém podání tvrdí, že se jedná o jasný případ porušení autorských práv: „Tyto nesankcionované produkty mohou spotřebitele zmást, vytvořit falešnou asociaci mezi těmito produkty a společností Nike a rozmělnit slavné ochranné známky společnosti Nike.“

Tato platforma pro další prodej, jejíž tržní hodnota k dubnu loňského roku činila 3,8 miliardy dolarů, obchoduje se vším možným od elektroniky, streetwearu a sběratelských předmětů až po hodinky, kabelky a dokonce i fyzické sběratelské předměty Bored Ape Yacht Club (BAYC).

Nike, Adidas a metaverse

Společnosti jako Nike a Meta, dříve Facebook, sázejí ve velkém na vznikající metaverzi a vzestup NFT.

V listopadu loňského roku podala firma Nike vyrábějící sportovní oblečení u amerického Úřadu pro patenty a ochranné známky čtyři žádosti o registraci virtuálního zboží jako ochranné známky. Později téhož měsíce vybudovala virtuální sídlo v Robloxu, pohlcující 3D (i když ne na blockchainu založené) online hře pro více hráčů.

V prosinci společnost Nike oznámila, že koupila společnost RTFKT Studios, která se zaměřuje na vytváření digitálních sběratelských předmětů s motivem tenisek.

Podobným směrem se ubírají i obchodní konkurenti Adidas. V listopadu se objevily zprávy o dvou významných oznámeních souvisejících s prosazováním Metaverza společnosti Adidas: Společnost navázala partnerství s kryptoměnovou burzou Coinbase a koupila podíl v blockchainové metaverzi The Sandbox.

Velké kroky v oblasti metaverza rozhodně nejsou ničím, co by stálo za řeč, a nejnovější právní kroky společnosti Nike jsou dalším důkazem toho, že tyto společnosti berou digitální svět velmi vážně.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Kryptoměny