Farage. Bitcoin má skvělou budoucnost
Na konferenci Bitcoin Amsterdam se objevil docela překvapivý host – Nigel Farage (Nigel Paul Farage je britský politik, do července 2016 předseda Strany nezávislosti Spojeného království). V rozhovoru pro CoinMarketCap bývalý vůdce strany Brexit řekl, že Bitcoin (BTC) má „skvělou budoucnost“ a varoval, že inflace je nemoc, kterou je těžší vyléčit, než si lidé myslí. Vysoká míra přijetí bitcoinu v USA se podle něj postupně projeví i v Evropě.
A i když si Farage nemyslí, že by Bitcoin měl být ve Velké Británii zákonným platidlem již nyní, myslí si, že by se tak mohlo stát v budoucnu. Během panelu s Peterem McCormackem, bývalý pravicový politik čerpal paralely mezi bojem za přijetí Bitcoin a jeho dlouholeté kampaně, aby Spojené království opustilo Evropskou unii. Nyní moderuje noční pořad pro britský kanál GB News.
Farage se bojí digitálních měn centrálních bank
Během našeho rozhovoru v podcastu CoinMarketRecap Farage řekl, že se obává digitálních měn (CBDC) centrálních bank. Tvrdí, že digitální libra by mohla narušit soukromí a vést k přísnějšímu dohledu nad tím, jak spotřebitelé utrácejí své peníze. Farage uvedl: „To je v konečném důsledku vaše osobní suverenita – pryč z okna – žít v bezhotovostní společnosti„.
Pokud mám na výběr libru v rámci digitální měny centrální banky nebo Bitcoin v mobilním telefonu, vím, který z nich si vyberu. Farage dále vyzval Londýn, aby se stal „centrem Bitcoinu“ – a řekl, že City již má pověst města finančních inovací. Připustil však, že existují obtížné otázky, které musí být zodpovězeny kolem toho, jak vláda zdaňuje zisky.
Proč hostil GB News z konference
Pořad Nigela Farage byl včera večer živě vysílán z amsterdamské konference Bitcoin. Vzhledem k tomu, kolik Britů je rozptýleno krizí životních nákladů, jsme se zeptali, zda je vhodná doba zaměřit se na krypto. Řekl, že rád předbíhá příběhy – a že chtěl svým divákům zdůraznit, že Bitcoin se v příštích několika letech stane „větší součástí našich životů„.
Farage také připustil, že v prostoru Bitcoinu existují lidé, „kteří mu nedělají vůbec žádnou službu„. Když se však zamýšlel nad svým působením v roli euroskeptika, dodal: „Byli tam různí velmi, velmi podivní lidé. Nakonec se ale prosadila velmi dospělá, rozumná většina a totéž se stane i tady.“
Novináři FT popírají, že by psali FUD o Bitcoinu
Druhý den začal vášnivou debatou nazvanou: Problém médií s bitcoinem. Vystoupily v ní novinářka Financial Times Jemima Kellyová – hlasitá kritička BTC a bývalá redaktorka FT Alphaville Izabella Kaminská. K nim se připojili kryptožurnalisté Pete Rizzo a Joe Hall. Kaminská popřela, že by během svého působení ve FT vyvolávala FUD (strach, nejistotu a pochyby (Fear, Uncertainty a Doubt). Uvedla však, že se zaměřila na „vzdělanou kritiku„.
Dodala: „Myslím, že jsme předběhli spoustu věcí, které se později staly v odvětví pochopitelné – vše od problémů se škálováním až po ekologickou stopu. Vzpomínám si, jak jsem psala spoustu článků o tom, že to nebude levný platební systém.“ Pete Rizzo tvrdil, že mnoho mainstreamových novinářů, kteří kritizují Bitcoin chybí pochopení.
Nevýhody bitcoinu převažují nad klady, říká Jemima Kelly
Jemima Kellyová pokračovala v ostré výměně názorů s moderátorem Danielem Princem, který se jí zeptal, zda viděla poslední inflační tisk. Odpověděla: „Viděla jste poslední cenu Bitcoinu?“ odpověděla. Sloupkař FT poukázal na to, že v roce 2021, kdy BTC vystoupal k novému historickému maximu 68 700 dolarů, se do tohoto prostoru vrhlo mnoho drobných investorů.
Řekla, že ztráta dvou třetin investice není pro běžné spotřebitele zábavná a někteří si nemohou dovolit HODL. „Někteří lidé ve skutečnosti potřebují dost peněz na to, aby zaplatili hypotéku. Někteří lidé nejsou velryby Bitcoin. Někteří lidé nemají peníze,“ dodala. Zatímco Kelly popsal Bitcoin jako „úžasný vynález“, tvrdila, že výhody jsou převáženy nevýhodami.
Zpravodajské kanály selhávají při pokrývání Bitcoinu
Zpravodajská média špatně informují o Bitcoinu, uvedl bývalý redaktor FT Alphaville pro CoinMarketCap. Podle Izabelly Kaminské jde o součást „širšího problému médií“ – a netýká se jen oblasti kryptoměn. Podle ní mnoho redakcí trpí nedostatkem zdrojů, což znamená, že novináři nemají dostatek času na analýzu toho, co dělají. Podle Kaminské se složitost a technické nuance obklopující Bitcoin „nehodí ani pro kulturu zvukových zpráv„. Přesto se domnívá, že tradiční zpravodajské kanály nyní berou Bitcoin vážněji.
Kaminska si také myslí, že bitcoináři často nakonec přicházejí i o mnoho pozitivního zpravodajství, kterého se jim dostává.