Software

Co je CBDC? Digitální měna garantovaná ČNB

penize a cas
Foto: pixabay.com, Tag: Peníze

Digitální měny centrálních bank alias CBDC (Central Bank Digital Currencies) jsou převratnou novinkou. O co se jedná a jakým způsobem se bude moci využít?

Digitální měna se blíží hotovosti i kryptoměnám

Řada centrálních bank svou pozornost v poslední době upřela k digitálním měnám. Podmíněno je to jednoznačně rozvojem sféry kryptoměn. Nejznámější kryptoměnou je v současné době hlavně Bitcoin, nicméně velká budoucnost se predikuje i řadě jiných projektů.

CBDC je koncept digitální měny, která je garantována přímo samotnou centrální bankou. Do jisté míry je podobná právě kryptoměnám.

CBDC se však svou charakteristikou od kryptoměn i podstatně liší. Především jde o to, že digitální měny mají být denominovány v oficiální měně daného státu. Stanou se tak zákonným platidlem. Stejně tak budou moci být směnitelné za jiné formy peněz.

Co je CBDC? Digitální měna garantovaná ČNB
Co je CBDC? Digitální měna garantovaná ČNB

Na rozdíl třeba od Bitcoinu, který je připraven na vydání pouze omezeného množství mincí a lze jej tedy vnímat jako investici do budoucna, u tradičních fiat měn s ničím podobným počítat nelze. Pokles hodnoty je v čase pravděpodobný.

Digitální měny centrálních bank (Central Bank Digital Currencies, CBDC) jsou tématem, které se v posledních letech dostalo do popředí zájmu mnohých centrálních bank.

Do určité míry tak digitální měny centrálních bank nesou i některé shodné rysy s klasickou hotovostí. Můžeme tedy tuto měnu v tuzemských podmínkách označit i jako digitální korunu. Neměli bychom si ji však plést se současnou měnou dostupnou na bankovních účtech.

Faktem skutečně je, že dnes již je fyzických peněz v původním slova smyslu v oběhu málo. CBDC však bude svébytnou digitální měnou oddělenou od měny stávající.

Vláda prostřednictvím tohoto typu měny dostane do rukou výhody stávajících stablecoinu, ale zachová si kontrolu nad měnovou politikou. Zejména bude moci ovládat inflaci a počet elektronických mincí v oběhu. CBDC jsou totiž ve srovnání s již známými kryptoměnami pochopitelně přísně centralizované.

Jak se k digitální měně staví centrální banky

Vstřícně se k podobnému nápadu už postavila švédská Riksbank, která plánuje elektronickou podobu koruny v horizontu pěti let. Guvernérka Federálního rezervního systému Fedu Lael Brainard se jasně vymezila vůči tomuto trendu a deklarovala, že USA by mělo být v čele vývoje CBDC.

Pravidelně se ideou digitálního eura zaobírá i Evropská banka. Ostatně Šéfka ECB Christine Lagarde je známá tím, že myšlenku podporuje.

V Česku už se k podobě digitální měna vyjádřila i ČNB. Konkrétně za ni promluvil Vojtěch Benda, člen bankovní rady ČNB. Ten vyslovil představu, že by digitální měna měla kopírovat fungování hotovosti. Zároveň formuloval zřetelně i svou představu o anonymitě transakcí.

Jak budou CBDC fungovat v praxi

Zatím se zdá, že společně se stoupajícím vlivem digitálních měn mohou v budoucnu CBDC hrát ve veřejném prostoru zcela nezastupitelnou roli. Česká národní banka dokonce označila digitální měny za inovaci platebního systému.

Prozatím je celý koncept v začátcích a objevují se teprve první praktické implementace. První zemí na světě, která CBDC plošně spustila, jsou Bahamy. Rýsují se tak zřetelnější představy o tom, jak by mohl celý systém fungovat.

Důležitá je především nízkonákladovost a praktická využitelnost pro běžného uživatele. Běžný spotřebitel by zřejmě platil digitální měnou prostřednictvím aplikace, na kterou by příslušný obnos poslala právě centrální banka.

CBDC pak představují potenciální možnost držet peníze, které jsou závazkem centrální banky, ovšem v elektronické podobě. Inspirací pro diskuze o CBDC byl rozvoj kryptoaktiv, z nichž nejznámější je Bitcoin.

Před uvedením do praxe je však nutné nevyhnutelně vyřešit též otázky, jaký bude přístup k této měně a jak bude chráněna.

Potřeba je jednoznačně vymezit i zřetelný právní a institucionální rámec pro fungování digitální měny. A právě to by měla být nejvýraznější deviza vůči kryptoměnám, které v tomto směru nejsou zakotveny nijak.

Platební systém postavený na základě CBDC musí být zároveň dostatečně robustní a stabilní, aby jej nedoprovázely žádné výpadky. Vzdor robustnosti je však podmínkou pro zdárný chod i značná flexibilita.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Software