Markův metaverse ztrácí miliardy
Au. Meta právě zaznamenala velmi bolestivé výsledky. A hlavní údaj je tento: Reality Labs – divize metaverze technologického gigantu – prodělala za pouhé tři měsíce 3,67 miliardy dolarů. Investory mateřské společnosti Facebook ještě více vyděsilo varování Marka Zuckerberga, že provozní ztráty se v příštím roce ještě zvýší. Ve středu po skončení obchodování se cena akcií společnosti Meta propadla o 20 %.
Celkově Meta za období od července do září vydělala 4,4 miliardy dolarů – a to je o 52 % méně než ve stejném období před rokem. To vše v době, kdy se firma – která vlastní Facebook, Instagram a WhatsApp – potýká se zpomalením reklamy, protože mladší spotřebitelé se obracejí na TikTok.
Výsledky v „nadměrné velikosti a hrůze“
Někteří investoři řekli dost – a označili ztráty Mety za „nadměrné a děsivé„. Jeden z akcionářů napsal Zuckerbergovi – požadoval, aby se jeho roční investice do Metaverze snížily z 10 miliard dolarů na 5 miliard. Kritici se obávají, že se technologický gigant soustředí na „experimentální sázky„, zatímco se nedokáže vypořádat s velkými problémy, kterým čelí jeho starší produkty.
Generální ředitel společnosti Altimeter Capital Brad Gerstner ve svém dopise varoval, že „Meta se dostala do země nadbytku“ – s „příliš mnoha lidmi, příliš mnoha nápady a příliš malou naléhavostí“. Jiný analytik prohlásil: „Společnost Meta se snaží o to, aby se jí dařilo: „Jako Facebook to byla revoluční společnost, která změnila způsob komunikace mezi lidmi a způsob, jakým obchodníci komunikují se spotřebiteli. Dnes už není tím inovativním průkopníkem.“
Zuckerberg obhajuje svou strategii
Rok po oznámení, že Facebook změní svůj název na Meta, si Zuckerberg stojí za svým – a včera večer naznačil, že skeptici jsou krátkozrací. „Bylo by chybou, kdybychom se nezaměřili na žádnou z těchto oblastí, které budou pro naši budoucnost zásadně důležité,“ řekl.
Generální ředitel dále trval na tom, že Meta odvádí „špičkovou práci“ a její špičkové produkty budou dozrávat „v různých časových obdobích během příštích pěti až deseti let„. Kritici však poukazují na zprávy o tom, že jeho vlajková loď Metaverse Horizon Worlds je na uzávěrce kvality – a tvrdí, že VR headsety společnosti Meta, které stojí až 1 500 dolarů, jsou příliš drahé. „Lidé se nehrnou ze židle, aby si koupili VR headset nebo dokonce sledovali 360stupňová videa,“ řekl analytik Paolo Pescatore.
Elon Musk vstupuje do sídla Twitteru… s umyvadlem
Elon Musk zveřejnil surrealistické video, na kterém vstupuje do sídla Twitteru s umyvadlem, zatímco se rychle blíží rozhodující termín jeho převzetí. Obě strany mají čas do pátku, aby dokončily dohodu v hodnotě 44 miliard dolarů – která přichází po sedmi měsících ostrých bojů. Pokud se jim to nepodaří, bude záležitost předána kancléřskému soudu v Delaware.
Na záběrech bylo vidět, jak se svou neobvyklou rekvizitou vchází do sídla Twitteru v San Francisku. Jednapadesátiletý muž také změnil svůj životopis na Twitteru na „Chief Twit“ – a jako své sídlo nyní uvádí centrálu Twitteru. Vůbec netušíme, proč se rozhodl nakráčet do společnosti s umyvadlem. Ale v obchodních kruzích se „kuchyňským dřezem“ označují plány na radikální opatření ve firmě.
Nový majitel se ohradil proti masivnímu snižování počtu pracovních míst
Deník Washington Post nedávno informoval, že Musk plánuje snížit počet zaměstnanců Twitteru o 75 % – což je další rána pro morálku zaměstnanců sociální sítě. Kritici vyjádřili obavy, že to bude mít obrovský dopad na bezpečnost a zvýší se tak pravděpodobnost hackerských útoků a nevhodného obsahu. V nejhorším případě se také objevily obavy, že v případě selhání systémů bude mít Twitter problém obnovit provoz.
Podle agentury Bloomberg však Musk nehodlá přistoupit k tak drastickému propouštění – a toto číslo popřel, když promlouval k zaměstnancům v kanceláři. Cena akcií Twitteru uzavřela středeční obchodní seanci na 53,35 dolaru – méně než 1 dolar od 54,20 dolaru za akcii, které Musk původně nabízel již v dubnu.