Ze světa IT

Platforma Meta je nakloněna k NFT. Přicházejí na Instagram

nft logo
Foto: flickr.com, Tag: NFT

Zdá se, že Instagram se chystá naskočit do vlaku s NFT. V úterním projevu na festivalu SXSW v texaském Austinu oznámil generální ředitel společnosti Meta Mark Zuckerberg, že Instagram pracuje na zavedení NFT (non-fungible tokenu) na svou platformu v příštích „několika měsících“, jak informovaly Engadget, The Daily Beast a Protocol.

Zuckerberg se nezabýval podrobnostmi, ale řekl, že uživatelé budou moci přenést stávající NFT na Instagram a „doufejme, že časem budou moci v tomto prostředí razit věci„.

Platforma Meta je nakloněna k NFT. Přicházejí na Instagram
Platforma Meta je nakloněna k NFT. Přicházejí na Instagram

Meta není prvním gigantem v oblasti sociálních médií, který využil šílenství NFT. Twitter v lednu spustil funkci, která uživatelům iOS v jeho předplacené službě Twitter Blue umožňuje proměnit NFT ve své profilové obrázky.

Twitter na své platformě žádné funkce, které by uživatelům umožňovaly razit NFT, nezavedl. List Financial Times v lednu informoval, že společnost Meta pracuje na tom, aby uživatelům umožnila zobrazovat NFT jako profilové obrázky. Dva zdroje FT sdělily, že technologický gigant diskutoval o otevření trhu, na kterém by lidé mohli obchodovat s NFT.

Slovo „metaverse“ je termín, který popisuje budoucí vizi internetu

Zuckerbergovo oznámení zapadá do jeho širších ambicí udělat ze společnosti Meta „metaverzi“. Slovo „metaverse“ je termín, který popisuje budoucí vizi internetu, k němuž se přistupuje především prostřednictvím imerzivních technologií, jako jsou náhlavní soupravy VR a AR.

„V dlouhodobém horizontu bych doufal, že oblečení, které má váš avatar v metaverzu na sobě, bude moci být raženo jako NFT,“ řekl Zuckerberg na SXSW.

Co je NFT? NFT je zkratkou z Non-fungible token (nezaměnitelný token)

Zkratka NFT pochází ze světa kryptoměn a označuje tzv. non-fungible token neboli nezaměnitelný token. Co to znamená a k čemu takový token vlastně slouží?

Co jsou non-fungible tokeny

Nezaměnitelný nebo též nezastupitelný token (NFT), je, jak už vyplývá z jeho názvu, zcela jedinečnou a nezaměnitelnou jednotkou dat, která je uložená na blockchainu.

Mluvit se o těchto tokenech začalo především v souvislosti s digitálním vlastnictvím. Tento token totiž nese informaci, která po spojení tokenu s digitálním médiem prakticky zajišťuje jeho určitou „certifikaci“. Nezaměnitelný token se tak na rozdíl od jiných kryptoměn jednoduše nedá vyměnit za obsahově stejný token. Směnit se pochopitelně pak z logiky věcí nedá ani za jinou kryptoměnu nebo za peníze.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Ze světa IT