Hardware

Po nových Apple 20W USB-C napájecích adaptérech se zaprášilo

iphone nabijeni
Foto: pixabay.com, Tag: iPhone

Apple na své tiskové konferenci představil nové iPhony bez nabíječky a sluchátek. To zvedlo značnou vlnu nevole. V rámci udržitelnosti a ekologie se to dá pochopit. Ale za předpokladu, že doma máte nabíječku s USB-C konektorem. Uživatelé iPhonů doma ale takovéto nabíječky nemají.

Klasické nabíječky mají USB-A konektor, tedy klasický USB. Pokud tedy chtít nové telefony od Applu nabíjet pomocí klasického a rozšířeného adaptéru, budete mít problém.

Pokud nemáte nové MacBooky nebo nějaké zařízení s USB-C, bude nutné si pořídit bezdrátovou nabíječku MagSafe nebo originální Apple 20W USB-C adaptér. To ale může být problém, v Českých eshopech je beznadějně vyprodaný. Datum naskladnění a dostupnost zatím není známa.

Napájecí adaptér nabízí pouze oficiální eshop společnosti Apple – tedy jeho spěšné doručení. Stojí 590 Kč a iPhone nabije oproti defaultní nabíječce 4 krát rychleji.

Apple 20W USB-C napájecí adaptér (Foto: apple.com)
Apple 20W USB-C napájecí adaptér (Foto: apple.com)

Apple vsází na nové technologie. MagSafe i 5G

Zajímavou inovací je také bezdrátové nabíjení MagSafe, kterým jsou vybaveny všechny telefony. Patentované magneticky připojené napájecí konektory se chlubí ve srovnání s předchozími generacemi bezdrátového nabíjení zvýšený výkon 15 W. Technologie také umožní připojení příslušenství.


Doplňky MagSafe:

 • Kožená peněženka s MagSafe k iPhonu > 1 790,00 Kč
 • Průhledný kryt s MagSafe na iPhone 12 a 12 Pro > 1 490,00 Kč
 • Nová bezdrátová nabíječka MagSafe > 1 190,00 Kč

Nové technologie: MagSafe
Nové technologie: MagSafe

Aktuální telefony z dílny Apple disponují podporou 5 G sítí. Technologický vývoj se posouvá vpřed a tak i v Česku byla již v prvních městech spuštěna 5 G síť. A Apple na tento trend proto pochopitelně reagoval.

Jaké jsou nové iPhony „na papíře“

Jednotlivé telefony se od sebe v tomto směru výbavou liší. Základní model iPhone mini dostal do výbavy ultraširokoúhlý a širokoúhlý snímač. Telefon pak zvládá 2× přiblížení optickým zoomem a HDR video v Dolby Vision až při 30 fps.

Vyšší model iPhone 12 je na tom pak z hlediska tohoto parametru zcela shodně jako jeho levnější „bratříček“.

Jak fotí nová řada iPhonů 12? (Foto: apple.com)
Jak fotí nová řada iPhonů 12? (Foto: apple.com)

Dalšího vylepšení jsme se tak dočkali až s iPhone 12 Pro. Ten je kromě dvou objektivů vybavený ještě třetím, a to teleobjektivem. Posun zaznamenaly také ostatní parametry. Nabízí tak možnost natočit HDR video v Dolby Vision až při 60 fps a dokonce čtyřnásobný optický zoom.


Fotoaparát u iPhonu 12 a mini:

Foto:

 • Dvojitá kamera 12MP fotosoustava s ultraširokoúhlým a širokoúhlým fotoaparátem
 • Ultraširokoúhlý fotoaparát: clona ƒ/2,4 a 120° zorné pole
 • Širokoúhlý fotoaparát: clona ƒ/1,6
 • 2× oddálení optickým zoomem
 • Až 5× digitální zoom
 • Portrétní režim s vylepšeným efektem bokeh a ovládáním hloubky ostrosti

Video:

 • HDR video v Dolby Vision až při 30 fps
 • 4K video při 24 fps, 30 fps nebo 60 fps
 • 1080p HD video při 30 fps nebo 60 fps
 • 720p HD video při 30 fps
 • Optická stabilizace obrazu pro video (širokoúhlý fotoaparát)

Malého vylepšení se dočkal také nejvyšší model v nové sérii, kterým je iPhone 12 Pro Max. Ostatně tento smartphone si své příznivce hledá se suverénně nejvyšší cenovkou. Zkouší to i přes fotoaparát s pětinásobným optickým zoomem. Pro další informace ohledně toho, jak fotí iPhone 12 můžete navštívit tento článek.

Po zveřejnění článku se k nám dostala informace, že i Samsung do krabičky u modelu Galaxy S21 nepřibalí sluchátka a nabíječku. „Nabíjecí marketing“ tedy bude pokračovat i u předního jihokorejského výrobce mobilních telefonů.

Stalo se to však potom, co se jihokorejská společnost začala na facebookovém účtu vysmívat Applu, že ke svým Apple iPhonům 12 nepřibalit sluchátka a nabíječku. Zajímavé.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Hardware