Mobilní telefony

Porovnání iPhone 14 a iPhone 14 Pro. V čem se smartphony liší

Apple-iPhone-14-Pro-II
Foto: apple.com, Tag: iPhone 14 Pro

Apple tradičně na podzim představuje nové mobilní telefony. Ani letošek tak není výjimkou a světu se odhalily iPhony s přídomkem 14. Jaké jsou modely iPhone 14 a iPhone 14 Pro? V čem se liší?

Duel na ostří nože: iPhone 14 vesus iPhone 14 Pro

Nejprve k produktové logice Apple: Novou sérii tvoří čtveřice mobilních telefonů. Varianty iPhone 14 a iPhone 14 Pro se od sebe liší zásadně: iPhone 14 je základním přístrojem, který do páru dostal po letech opět souputníka s přídomkem Plus, zatímco iPhone 14 Pro je považován za vyšší model. Doplnil ho analogicky nejvyšší iPhone s označením 14 Pro Max.

Apple iPhone 14 a 14 Plus (Foto: apple.com)
Apple iPhone 14 a 14 Plus (Foto: apple.com)

A znát je to silně, iPhone 14 Pro určitě nepůsobí jako vylepšená verze „čtrnáctky“, ale prakticky jako úplně jiný telefon. Liší se designovým zpracováním, použitým čipsetem a mnoha dalšími parametry.

Stejný dojem za sebou zanechává i mezigenerační srovnání. Prakticky iPhone 14 působí jako velmi skromný upgrade ve srovnání s iPhone 13, zatímco iPhone 14 Pro předkládá mnohem dramatičtější vylepšení.

Displej

V rámci velikosti obrazovky se telefony neliší a nabídnou úhlopříčku 6,1 palce. Letos se totiž Apple spokojí pouze se dvěma velikostmi. Modely iPhone 14 a iPhone 14 Pro jsou tak menší, zatímco iPhone 14 Plus a iPhone 14 Max mají velké displeje s úhlopříčkou 6,7 palce.

Shodně jsou také telefony vybaveny displejem Apple Super Retina XDR. Rozdíl se však najde u rozlišení, iPhone 14 nabízí 2532 x 1170 px, zatímco iPhone 14 Pro je 2556 x 1179 px.

Apple iPhone 14 Pro a Pro Max (Foto: apple.com)
Apple iPhone 14 Pro a Pro Max (Foto: apple.com)

Další odlišnost je patrná u obnovovací frekvence, základní iPhone 14 nabídne 60 Hz. Nezměnilo se tak to, na co recenze upozorňovaly už u předchozí generace: Že Apple tento parametr jednoduše poněkud podceňuje. Lepší kvalitu tak mohou očekávat alespoň majitelé iPhone 14 Pro, kterým značka nabídne hodnoty v rozmezí 1-120 Hz.

Výkon

Taktéž si iPhone 14 vystačí s loňským procesorem Apple A15 Bionic, byť se jedná o pokročilejší variantu s 5jádrovým GPU, zatímco u iPhone 14 Pro došlo na iPhone 14 Pro, a to s 6jádrovým CPU, pětijádrovým GPU a 16jádrovým Neural Engine.

Co se týče interního úložiště, prodává se základní čtrnáctkový model ve třech provedeních, a to 128 GB, 256 GB a 512 GB. Naproti tomu iPhone 14 Pro o něco „povýšil“. Sehnat se tak dá varianta se 256 GB, 512 GB a 1 TB úložištěm.

Fotoaparát

Znát jsou rozdíly v obou modelech taktéž u fotoaparátu. Apple přinesl tradiční každoroční upgrade v podobě rychlejší clony f/1,5 a 49% zlepšení výkonu při slabém osvětlení. Stabilizace obrazu s posunem snímače je součástí standardní výbavy.

Majitelé iPhone 14 mohou očekávat duální fotoaparát s rozlišením 12 Mpx. Přístroj dostal do vínku snímač širokoúhlý a ultraširokoúhlý. Naproti tomu specifikace iPhone 14 Pro dávají nahlédnout na zájímavé parametry v čele s hlavním snímačem s rozlišením 48 Mpx, dále slibují ten ultraširokoúhlý s rozlišením 12 Mpx a teleobjektiv s 3x optickým zoomem a rozlišením opět 12 Mpx.

Baterie

Poslední důležitou oblastí je z hlediska funkčnosti jednoznačně výdrž baterie. Ta slibuje u iPhone 14 až 20 hodin přehrávání videa. U iPhone 14 Pro by to mělo být více, Apple deklaruje až 23 hodin přehrávání videa.

Jedná se však, pozor, o specifikace spíše „papírové“, které mnoho nevypovídají o skutečné využitelnosti zařízení v praxi. Reálnou odpověď v tomto směru poskytnou až testy telefonů, které budou moci recenzenti naživo vyzkoušet.

Design

Co se týče designu, lze říci, že standardní iPhone 14 vypadá v podstatě stejně jako iPhone 13 z loňského roku, včetně úhlopříčného uspořádání objektivu fotoaparátu a tenčího výřezu. iPhone 14 Plus naproti tomu působí spíše jako jeho zvětšená verze. Pokud se vám líbil design iPhonu 13, bude vám vyhovovat i designové zpracování nového iPhonu 14.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT

Komentuj článek »

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další novinky Mobilní telefony