Hardware

Pozor, tak tohle určitě nedělejte se svým Raspberry Pi

Raspberry Pi logo freebit
Foto: Raspberry Pi

Malý, ale přesto výkonný počítač s názvem Raspberry Pi je vhodným pomocníkem pro ty, kteří mají zájem o levný počítač na svůj stůl. Jedná se o cenově příjemný produkt, který toho za poměrně málo peněz umí opravdu hodně. Ale jako každá elektronika, i Rapsberry je pouze jemný stroj a je nutné se k němu takto chovat. Můžete ho používat ale určitě se s ním nekoupejte.

Každá elektronika potřebuje své napájení – ať už pomocí akumulátoru nebo adaptéru. Raspberry Pi od modelu 4B používá napájecí USB-C port. Je to díky tomu, že výkon prostě potřebujete kvalitně a spolehlivě napájet. Parametry výstupního zdroje jsou klíčové pro provoz zařízení.

Spolehlivé a výkonné napájení pro Raspberry Pi 4

Tipy z návodu: Každý napájecí adaptér musí splňovat příslušné předpisy. Minimální výstupní výkon zdroje musí splňovat napájení 5V (pět Voltů) a 3A (tři Ampéry). Tímto zdrojem docílíte plného výkonu zařízení včetně připojených periférií.

Tohle se svým Raspberry nedělejte (Foto: raspberrypi.org)
Tohle se svým Raspberry nedělejte (Foto: raspberrypi.org)

Zařízení je dostatečně výkonné a výrobce nedoporučuje jeho přetaktování. Na internetu se totiž objevilo hned několik návodů na změnu frekvence jader. Standardní takt procesoru je 1.5 GHz a jedná se o 64-bitový čtyřjádrový ARM Cortex-A72.

Voda, teplo a vlhkost v blízkosti počítače

RPi nevystavujte vlhkému prostředí, mohlo by dojít ke zkratu na tištěném spoji zařízení. Výrobce nedoporučuje provozování počítače na vodivém povrchu. Může dojít ke zkratu na desce tištěného spoje. Raspberry je navrženo pro provoz v normálních pokojových teplotách. Nedoporučuje se provoz v teplotně namáhaných místech, jako je uzavřený prostor s více spotřebiči či místo, které je namáhané ostrým slunečním zářením.

TIP na článek: Raspberry Pi 4. První kroky s tímto malým počítačem

Raspberry Pi 4 je minipočítač, který je plnohodnotnou náhradou tradičního velkého počítače. Seznámíme vás s ním podrobněji.

Raspberry Pi je nutné provozovat v dobře větraném prostředí. Za provozu jej nezakrývejte textilií nebo jiným materiálem, který by znemožnil cirkulaci vzduchu. Může dojít k poškození.

Instalace do case (skříně) či manipulace

Malinu používejte na nevodivém a plochém povrchu. Zabraňte dotyku s jinými předměty či jinou elektronikou. Při manipulaci dbejte na to, aby jste zabránili mechanickému poškození. At už neodbornou montáží do case (skříně) pro lepší chlazení počítače a jeho procesoru. Vyvarujte se manilupalace s výrobkem, který je již pod napětím – tedy připojen na zdroj napětí.

TIP na článek: Nejlepší operační systémy pro počítač Raspberry Pi

Když se k vám na stůl dostane nová počítačová mašinka – Raspberry Pi, přemýšlíte nad tím, co si na microSD kartu nainstalovat za operační systém.

Veškerá zařízení, která připojujete k Raspberry musí splňovat normy pro provoz. Dále pak splňovat normy dané země. Všechna osvědčení a tiskopisy o shodě najdete pod tímto odkazem.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Hardware