Software

RaspBerry Pi: Malina na hraní (3. díl)

Raspberry Pi logo freebit
Foto: Raspberry Pi

V předchozích článcích jsme si napsali, jak instalovat operační systém Raspbian, a co vlastně v krabičce z Británie najdeme – (1. díl), (2. díl). V dnešním článku se zaměříme na samotné příkazy a instalaci programů přímo do Raspbianu, nebojme se Debianu.

Jako první příkaz bych uvedl příkaz oprávnění ROOT, tedy superuživatele. Tento příkaz provedete zápisem do konzole: apt-get passwd root. Jako superuživatel se poté přihlásíte příkazem: su root a vámi zvolené heslo.

RaspBerry Pi: Návod, instalace a nastavení Raspbianu
RaspBerry Pi: Malina na hraní 3. díl

Mezi další důležité příkazy patří aktualizace systému: apt-get update, poté vyvoláme samotný upgrade řádkem: apt-get upgrade, nakonec zadáme příkaz – reboot, který nám restartuje operační systém. Zdali je systém aktuální zjistíte tak, že do konzole zadáte příkaz: uname -a.

Další velice důležitý příkaz je – disable_overscan=1, který přepisujete přímo v souboru config.txt, ten můžete standardně editovat za pomoci systému Linux či Windows. Můžete ho však ještě editovat přímo v Raspbianu, a to příkazem – sudo nano /boot/config.txt. Parametr použijte poté, co se vám obrazovka neroztáhne až do kraje monitoru či televize.

Řešením je alternativa zvaná gnash

Dále se vrhneme na instalaci Java modulu, což je poměrně zavádějící, jelikož Raspbian Javu nepodporuje. Řešením je alternativa zvaná gnash. Balíček opět nainstalujete jednoduchým příkazem: apt-get install gnash-common, poté zadáte: apt-get install gnash a na konec zavedete balíček do prohlížeče, a to příkazem: apt-get install browser-plugin-gnash. Tím si do prohlížeče Midori instalujete „Javu“.

TIP na článek: Nejlepší operační systémy pro počítač Raspberry Pi

Když se k vám na stůl dostane nová počítačová mašinka – Raspberry Pi, přemýšlíte nad tím, co si na microSD kartu nainstalovat za operační systém.

Pokud by jste si chtěli vyzkoušet odezvu a výkon svého RaspBerry Pi, použijte příkaz: openssl speed md5. Mezi další příkazy patří: sudo /usr/bin/raspi-config, tímto příkazem se dostaneme do tabulky nastavení Raspbianu, kde můžeme editovat frekvenci procesoru, kolik paměti uvolní systém pro grafický čip, nastavení klávesnice, rozšíření diskového oddílu či nastavení a update samotné konzole configu.

Další instalace nebo odinstalace provádíme standardně příkazem: apt-get install název souboru a apt-get remove název souboru.

V dalším dílu článku „Malina na hraní“ se podíváme na celkový chod systému a další programy na samotné odladění OS. Pokud znáte i jiné důležité příkazy, které má cenu za to znát, určitě se o ně podělte do komentářů níže, děkujeme za aktivitu. Tento článek byl napsán na operačním systému Raspbian, za pomoci přetaktovaného procesoru na 900 MHz, a to s 128 megabajty grafického prostoru.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT

2 Komentáře

  1. Bude pokračování?

    1. Zdravím Tě johny, již se aktivně „malině“ nevěnuji, ale novinky o Raspberry Pi na tomto webu určitě nevylučuji.

Komentuj článek »

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další novinky Software