RaspBerry Pi: Malina na hraní 2. dílAutor: 12/04/2013 1 6244 shlédnutí

V dalším dílu „Malina na hraní“ se podíváme na boot a zavedení systému na paměťovou kartu RaspBerry Pi. V tomto případě není nic jednoduššího, než zajít na oficiální stránky a zakoupit si paměťové médium přímo od výrobce. Pokud však chcete ušetřit za poštovné, můžete si kartu sami nainstalovat, a to poměrně jednoduchým způsobem, který si popíšeme v tomto článku.

Raspberry Pi - instalujeme OS na paměťovou kartu
RaspBerry Pi: Malina na hraní 2. díl

Vše se děje pomocí programu Win32 Disk Imager, pomocí kterého můžete zavést stažený obraz na SD kartu, nicméně však můžete tento program použít k záloze nainstalovaného systému. To provedete příkazem Read – program vytvoří image soubor na vámi zvolené místo, a pod názvem, jež napíšete do vyhledávacího okna. V opačném případě rozinstalujete image soubor na SD kartu, povelem Read. Dejte však pozor na to, na který disk zapisujete. Může se stát, že přijdete o vaše data na disku, který není SD kartou.

Návod na instalaci v prostředí Windows:

  • Stáhněte nástroj Win32 Disk Imager a rozbalte jej, spusťte kliknutím na soubor „Win32DiskImager.exe“.
  • Stáhněte si image soubor z oficiálních stránek raspberrypi.org/downloads a rozbalte jej ze ZIP archivu. Do čtečky vložte SD kartu.
  • V programu vyberte cestu k rozbalenému image souboru operačního systému a správné písmeno jednotky, kam bude program zapisovat. Pozor! Klikněte na „Write“, čímž dojde k zapisování image na SD kartu. V opačném případě – Read, můžete vytvořit zálohu již nahraného OS na kartě.
  • Vložte kartu do Raspberry Pi, vyčkejte, až se nabídne rasp-config, nastavte, změňte heslo a dejte Finish.

U tohoto programu jsem se setkal s nedostatkem, který si zde letmo popíšeme. Veze 0.7 měla zaváděcí problémy na SD kartu, což jsem vyřešil tak, že jsem si na internetu dohledal starší verzi – ne 0.6, ta měla se zavedením OS také problémy. Až proběhne zápis na SD kartu, můžete instalaci, respektive kartu zasunout do RaspBerry Pi, a začít bootkovat operační systém Raspbian atp. Instalace má necelé 2 GB, to však ale 2 gigabajtovou kartu pohltí. Je třeba sáhnou po kartě o minimální velikosti 4 GB. Zavedení systému můžete také provést v terminálu nějakého operačního systému od Linuxu, třeba na Ubuntu či Linux Mint.

V dalším z článků se podívame na samotné přikazy pro RPi a další nastavení, včetně nastavení monitoru a dalších periferií, jež jdou bez problému připojit k „malině“. Pokud jste si nepřečetli Díl 1., doporučuji začít právě tam.Autor

             

Martin Kohout

Deset let administrátorem. Oblíbené tagy: iPhone, Apple, smartphony a SEO.

Tady jsem doma: https://freebit.cz

Komentáře (1)

[…] instalovat operační systém Raspbian, a co vlastně v krabičce z Británie najdeme – 1. Díl, 2. Díl. V dnešním článku se zaměříme na samotné příkazy a instalaci programů přímo do […]

Odpovědět

Chceš se vyjádřit? Tento článek okomentuj, projev názor!