Hardware

Recenze AirPods Pro. Voděodolné a bezdrátové

apple logo sede final
Foto: apple.com, Tag: Apple

AirPods Pro jsou nejnovější generací ikonických sluchátek AirPods. Jaká jsou a stojí za to si je pořídit?

Horká novinka právě v obchodech

Novinkové AirPods Pro se oficiálně poprvé představily 28. 10. 2019. U Apple nebývá zvykem to, že k tomu došlo poměrně v tichosti. Dojmy ze sluchátek na sebe nenechaly dlouho čekat a majitelé i testující recenzenti záhy získali potřebu se vyjádřit nahlas zejména k několika klíčovým bodům.

Design

První generace sluchátek probouzela rozpaky: Dvě tyčinky, které mnoha lidem nebudou pořádně držet v uchu.

Nejnovější model se od svých kolegů liší už na první pohled inovovaným designem. Oproti původním špuntům jsou ty současné menší. Celkově působí kompaktněji a nožička, která vychází z ucha, je kratší.

airpods-pro-oficial
Recenze AirPods Pro. Voděodolné a bezdrátové

Oproti svým předchůdcům navíc skutečně mnohem lépe sedí v uších. Zásluhu na tom mají flexibilní nástavce ve třech dostupných velikostech.

Z hlediska designu si určitě drobnou výtku zaslouží to, že jsme se nedočkali další barevné verze. AirPods Pro si tak stále můžeme pořídit pouze v bílé barvě.

Zvuk

V tomto směru sluchátka nezklamala. Apple se podařilo docílit skutečně prvotřídního zvukového podání. Zásluhu na tom má adaptivní ekvalizér i zesilovač s vysokým dynamickým rozsahem. Sluchátka zvládnou basy až do 20 Hz.

poltaceni hluku airpods pro
Funkce aktivního potlačení šumu

Funkce aktivního potlačení šumu

K vynikající kvalitě přispívá i funkce aktivního potlačení okolního šumu, kterou si velmi snadno nastavíte. Tuto funkci obstarává dvojice mikrofonů, která analyzuje zvuky vycházející z okolí, a to dokonce 200x během jediné sekundy díky čipu H1. Ten se stejně tak stará o ovládání asistentky Siri.

K pasivnímu potlačení nežádoucího hluku z okolí napomáhá už samotný tvar sluchátek – pecky, které důkladně utěsní zvukovod.

Apple představuje ve videu nové AirPods Pro

AirPody Pro se představují ve videu

AirPods se tak velmi dobře osvědčily i pro používání v hlučném prostředí, nosit je můžete bez problémů například také v hromadné dopravě. Doporučit je lze jak pro telefonní hovory, tak i pro poslech hudby. Ovšem pozor, pokud vám špunty do ucha dokonale nesednou, úroveň potlačení šumu bude slabší.

Funkce Transparency Mode

Většina z nás pravděpodobně ví, že nosit sluchátka v provozu na ulici nemusí být úplně bezpečné. Pokud dokonale izolují zvuk z okolí, sice si užijeme nerušený hudební zážitek, avšak vystavujeme se nebezpečí, že neslyšíme například projíždějící auto.

Apple se pokusil tento problém vyřešit právě za pomoci Transparency Mode. Ten dokáže hladinu okolních zvuků snížit na přijatelnou míru tak, aby byl uživatel sluchátek stále schopen vnímat. Výhoda tkví i v tom, že máte-li nasazená sluchátka a někdo na vás promluví, uslyšíte ho normálně a nemusíte si sluchátka vytahovat z ucha.

Pohodlnější k nošení

Pokud vám padnou, rozhodně nemusíte mít obavu z toho, že by vám AirPods Pro nepříjemným způsobem „ucpaly“ uši.

Řada lidí se špuntovým sluchátkům vyhýbá, protože nemá dobrý pocit z jejich nošení a vadí jim, že sami sebe neslyší, což bývá komplikací například při telefonování, kdy mnohdy zbytečně zvyšujete hlas na osobu na druhé straně. AirPods Pro se v tomto směru běžným sluchátkům nepodobají a jejich nošení je velice pohodlné. Tento efekt je způsoben speciálním kanálkem, který zajišťuje proudění vzduchu.

Výdrž baterie

Výdrž baterie zůstala v podstatě neměnná. Sluchátka tak zvládnout hrát přibližně čtyři a půl hodiny s aktivním rušením zvuků. Pokud tuto funkci nebudete mít aktivovanou, výdrž se prodlouží na asi pět hodin. Samozřejmostí je dostupné bezdrátové nabíjení. Případně můžeme využít také kabel Lightning/USB-C, který se se sluchátky dodává rovněž. S bezdrátovým nabíjením za pomocí pouzdra se mohou uživatelé dostat na až 24 hodin poslechu.

Vodotěsnost: Doporučit lze sluchátka nejen těm, kteří je plánují nosit doma či v terénu kvůli poslechu hudby nebo telefonním hovorům. Díky certifikaci IPX4 jsou odolná vůči vodě i působení potu. Proto je využijí také aktivní sportovci.

Opravitelnost: Běžného uživatele tento bod určitě nebude trápit minimálně prvních pár let používání. Nicméně se vyplatí do budoucna vědět, že AirPods se opravit prakticky nedají. Nejde o nový poznatek, podobně špatně na tom v tomto směru byla už předchozí verze. Na rozborku si důkladně „posvítil“ v těchto dnech server iFixit.

Prakticky z toho plyne pro uživatele především to, že jakmile se baterie uvnitř sluchátek přiblíží na konec své životnosti, má majitel smůlu. Apple baterku integroval do útrob svého produktu takovým způsobem, že její výměna není možná.

Proto si budete muset později rovnou koupit nová sluchátka. A odhady hovoří o tom, že při intenzivním používání pocítíte velmi znatelně úbytek kapacity baterie na cca polovinu už do dvou let. Technici z iFixit přitom při pohledu dovnitř sluchátek došli k závěru, že navrhnout je tak, aby nebyly jednotlivé komponenty slepené, by přitom bylo možné.

Cena

Kolik za to vše? Cena startuje oficiálně na 249 dolarech. V Česku však ohledně tohoto právem můžeme být poněkud nespokojení. Jsme nuceni si totiž připlatit na dokonce 7 290 korun. (Tuzemské obchody už sluchátka mají oficiálně naceněná, objednávat je můžete, dostupná však ještě nejsou.)

Verdikt aneb koupit nebo ne?

Kvůli neopravitelnosti i vyšší ceně určitě má smysl s obměnou sluchátek smysl počkat vždy na okamžik, kdy se baterie přiblíží ke svému konci a nepořizovat si za každou cenu novinkový model. K výměně nastane nevyhnutelně čas vždy.

Na druhou stranu zůstává faktem, že AirPods Pro nabízejí oproti svým předchůdcům skutečně precizní reprodukci zvuku a pohodlněji sedí v uších. Už kvůli tomu lze jejich pořízení určitě doporučit. Tyto výhody pocítíte zejména tehdy, jestliže sluchátka nosíte opravdu často. Pak investici, která není malá, určitě zvažte.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Hardware