Mobilní telefonyZe světa IT

Recenze Samsung Galaxy A5 (2016) – konstrukční vzor pro všechny

Samsung Logo e1451491001287

Začátkem tohoto roku inovoval Samsung svoji základní řadu A. Modely A3 a A5 dostaly vylepšení a my už jsme měli možnost ten slabší otestovat. Jestli jste recenzi A3 ještě nečetli, neváhejte. Model A3 jsem označil jako slušný průměr pro vaši ženu. Zatímco vyšší A5 už míří na otce rodiny. Nejen svojí cenou, která překračuje 9 tisíc korun, ale také svojí výbavou, která ho posouvá do vyšší střední třídy. Za tuto cenu sice seženete lépe vybavené smartphony, za chvíli vám ale ukážu, proč si myslím, že tentokrát si Samsung neříká za svůj telefon moc.

Galaxy A5 (1)

Všechno sedí dokonale, za tohle by si A5 zasloužila metál

Tělo jako vybroušené z diamantu

Tělo jako vybroušené z diamantu, to mě napadlo jako první, když jsem telefon vzal prvně do ruky a mohl si ho důkladně prohlédnout. Lepší dílenské zpracování jsem snad neviděl. I když možná ano, u menší A3. Oba telefony jsou vyrobené bez nejmenší chyby. Vše perfektně sedí a lícuje. Kolem dokola telefonu se táhne kovový rámeček, který výborně sedí v ruce a dává jistotu při práci s telefonem. Záda i displej kryje sklo Gorilla Glass 4 s zahnutím 2,5D. Tady je moje drobná výtka. Sklo na zádech, ať bude pří prvním vyndání z krabice působit sebe líp, se po pár minutách zapatlá a vypadá zle. Není to tak špatné, jako třeba u Galaxy S6, ale i tak to vypadá ušmudlaně a telefonu to ubírá na eleganci, kterou jeho design jinak bez debat má.

Na přední straně pod 5,2 palcovým displejem najdeme samsungovskou klasiku. Tou je hardwarové tlačítko Home a senzorová tlačítka po jeho stranách. Pod Home tlačítkem se skrývá senzor otisků prstů. Ten funguje skvěle, jediné, co bych A5 vytkl, je zvuk, který tlačítko vydává při stisknutí. Hlasitý, protivný klik mě začal velice rychle otravovat. Senzor navíc bohužel zabírá až po rozsvícení displeje, takže se kliknutí nevyhnete. To je ovšem jenom drobná vada na kráse, jinak perfektního těla.

Málo RAMky? Nesmysl, Samsung to prostě umí

Řekli jsme tedy, že telefon se řadí do vyšší střední třídy. Spoustu z vás jistě napadne, že na tuto kategorii má papírově malý výkon. Já nemůžu souhlasit. Procesor Exynos 7580 má osm jader a pomáhají mu 2 GB RAM paměti. Dohromady zvládly všechno, co jsem od telefonu požadoval, včetně hraní pár her. Ano, nejednalo se o nejnovější tituly, ale také nemluvíme o vlajkové lodi, takže dle mého je po stránce výkonu vše v pořádku. Data v telefonu se ukládají do 16 GB vnitřního úložiště, po spuštění telefonu zbývá něco kolem 11 GB, takže se asi bude hodit použít microSD kartu. Ta se vkládá do jednoho šuplíčku spolu s nanoSIM kartou.

Co se displeje týče, už jsem řekl, že má velikost 5,2 palce. To je dnes už zlatá střední cesta, která málokomu bude připadat přehnaná. Na tuto velikost Samsung napasoval SuperAMOLED displej s rozlišením FullHD. Tradičně se tu hodí říct, že displej má krásné podání barev, dobrou čitelnost na slunci a výbornou černou. Mně osobně přišly lehce horší pozorovací úhly. Displej samozřejmě umí upravovat svůj jas dle intenzity okolního světla. Tato funkce fungovala rychle a spolehlivě.

Baterie má šťávy tak akorát

Hodnota 2900 mAh není vůbec špatná, ale samozřejmě nemůže konkurovat takovým zařízením, jako je třeba Asus Zenfone Max. Přesto, a je to zřejmě díky menšímu výkonu a displeji, telefon zvládne až dva dny na jedno nabití. A mluvíme tu o dvou dnech, kdy je neustále připojen k internetu, občas jsem si zahrál hru a neustále mám synchronizované 3 emailové účty. Při opravdu aktivním pracovním dni se nemusíte bát, že byste potřebovali nabíječku a ještě vám zbude dost energie na večerní párty.

Kam se poděla bohatá balení?

V balení s telefonem dostanete jen nutné minimum. Je tu nabíječka, ta má alespoň oddělitelný kabel, dále brožury, sponka na vyjmutí šuplíčku na SIM kartu a sluchátka. Ta nejsou na svoji třídu vůbec špatná, takže pokud si zapomene vzít svoje pořádná, nebudete trpět. Rád bych se ale zamyslel nad tím, kam se poděla bohatá sada příslušenství, kterou jsem dřív dostávali ke každému telefonu. Dnes už není ani standardem dávat k telefonu sluchátka. Přitom výrobce by vložení jednoduchého krytu, nebo folie na displej nestálo tolik. Je třeba přiznat, že nejsou tací všichni. Telefony od Lenova často právě ten jednoduchý kry t a folii mají. U těch ostatních si ale děláme naděje marně.

Je tedy vyšší cena oprávněná?

Na začátku jsem řekl, že vám ukážu, proč si myslím, že v tomto případě Samsung nepřepálil cenu, tak jak je jeho dobrým zvykem. Přestože se 9000 tisíc korun může zdát za telefon s 2 GB RAM paměti a ne příliš velkým úložištěm hodně, A5 to dostatečně kompenzuje naprosto dokonalým tělem a bezchybnou kvalitou výroby. Už dlouho jsem nedržel telefon, u které bych měl pocit, že se jedná o jeden kus skla, jak je pevný a bezchybný.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT

Komentuj článek »

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další novinky Mobilní telefony