Na začátku letošního roku přišel Samsung s inovovanými modely řady A, která je jakousi střední třídou s občasným zjevením lepších prvků. Modely se jmenují A5 (6) a A3 (6). Jsou ta čísla v závorce matoucí? Možná lehce. Souvisí to s novým konceptem Samsungu, kdy své poměrně široké portfolio zužuje na čtyři základní řady. Jedná se tedy o stejné modely, ale z „letošního vrhu“. Číslo v závorce jednoduše poukazuje na to, že se jedná o modely z roku 2016. Nižší model, A3, jsme otestovali. Na ten vyšší si budete muset ještě chvíli počkat.
Kvalita zpracování je o třídu výš
Samsung Galaxy A3 (6) je tedy základní model řady. I tak u něj nacházíme poměrně kvalitní materiály a skvělé zpracování. Záda telefonu, stejně jako jeho přední stranu, pokrývá tvrzené sklo Gorilla Glass 4 se zahnutím 2,5 D. Spojuje je kovový rámeček po celém obvodu telefonu. Ten přerušují pouze čtyři proužky antény, dva na spodní, dva na horní straně telefonu. Kromě nich najdeme na horní straně pouze mikrofon pro odfiltrování hluku při hlasitém odposlechu. Na spodku telefonu je zdířka na 3,5 sluchátkový jack, průduch hlasitého reproduktoru a microUSB konektor.
Jak už bylo řečeno, kovový rámeček jde po celém obvodu telefonu. Na levé straně jsou do něho zasazena dvě tlačítka pro nastavení hlasitosti. Na pravé straně je šuplíček na nanoSIM kartu a microSD kartu s maximální kapacitou 128 GB. Nad ním je vypínací a probouzecí tlačítko. Všechna tlačítka mají ideálně dlouhý chod a jistý stisk.
Jak už je u Samsungu zvykem, pod displejem je jedno hardwarové tlačítko Domů a dvě senzorová Zpět a Spuštěné aplikace. Tlačítko Domů nesedí na svém místě úplně pevně a občas se přilepí k prstu a lehce nadzvedne. U senzorových tlačítek bohužel nelze nastavit trvalé podsvícení, takže po krátké chvíli zhasnou. Buď to, nebo se mi položku v menu nastavení nepodařilo najít a pak je špatně umístěná. Na zádech telefonu je nápis Samsung v kontrastní barvě. Nad ním je fotoaparát a vedle něho blesk. Vše je vyrobeno a smontováno pečlivě, takže člověk nemá strach, že se telefon při malém pádu zničí. Když už mluvíme o barvách, telefon existuje, kromě námi testované černé, ještě v bílé, růžové a zlaté variantě.
Výkon žádná sláva
Uvnitř telefonu se nachází relativně slabý procesor Qualcomm Snapdragon 410, který se skládá ze čtyř jader Cortex-A53, taktovaných na 1,5 GHz. Operační paměť zůstává na hodnotě 1,5 GB. Co se výkonu zařízení týče, je přesně takový, jaký byste od této sestavy čekali. Příležitostné záseky telefonu nejsou výjimkou. Musíte si hlídat počet spuštěných aplikací a jakmile jejich počet vzroste na plynulosti telefonu je to nepříjemně vidět.
Tradičně výkon testujeme na dvou hrách. N.O.V.A. 3 a Real Racing 3. Při hraní NOVY se rychle ukázalo, že tenhle telefon je spíš na volání. Hra se zasekává a hraní je nepříjemné. Podobný výsledek byl i v případě Real Racingu. Benchmark AnTuTu se zastavil na 92 % procentech, asi po 5 minutách aplikace spadla. Po znovuotevření byl ale test hotový a ukazoval skóre 34768.
Displej a fotoaparát jsou průměrné
Displej na A3 je 4,7 palce velký SuperAMOLED s HD rozlišením. Opět si zde musíme připomenou, že se jedná o telefon střední třídy. Pro mě osobně je psaní na takhle „malém“ displeji problém, ale pro ženy to bude ideální. Displej má skvělé barvy a slušné pozorovací úhly. Jas se dokáže nastavovat automaticky, podle intenzity okolního osvětlení.
Fotoaparát na zadní straně telefonu má rozlišení 13 MPx a dokáže natáčet video ve FullHD. Zase je třeba vzít v úvahu, do jaké kategorii telefon spadá a pak můžeme říct, že fotí relativně slušně. Přední kamera má rozlišení 5 MPx. Fotky a videa se dají uložit na vnitřní paměť s kapacitou 16 GB, z kterých je dostupných 10,7 GB.
Ukázka fotek ze Samsungu Galaxy A3 (2016):
Starý známý TouchWiz
Uvnitř smartphonu A3 běží Android 5.1.1 s nadstavbou TouchWiz. Prostředí je notoricky známé, takže zmíním jen několik příjemných vychytávek. Fotoaparát lze snadno a odkudkoliv spustit dvojitým stisknutím tlačítka Domů. Pokud na domovské obrazovce přejedete úplně doleva, najdete zde přehled novinek a zpráv z aplikace Flipboard. Prostředí lze přepnout do tzv. Snadného režimu, který vše zjednoduší a zvětší písmo.
Baterie a konečný rozsudek
Telefon napájí baterie s kapacitou 2300 mAh. Díky ní, díky omezenému výkonu a menšímu displeji není problém se s výdrží dostat na dva dny. Náročnější uživatelé, kteří budou mít neustále zapnou WiFi, data, případně několik emailových účtů se dostanou na den a půl používání na jedno nabití.
Celkově je Samsung Galaxy A3 (6) telefon spíše pro ženy a nenáročné uživatele. Díky menšímu displeji budou mít muži s většími prsty problém telefon ovládat a přesně a rychle psát. Naopak pro ženy se jedná o ideální velikost, pokud jim „přerostlá pádla“, která jsou nyní v módě, nevyhovují.
Za průměrnou cenu kolem 8 tisíc korun je A3 dobrá koupě. Existují tady však alternativy s podobnými, nebo lepšími parametry a lepší cenou. Takovým konkurentem je třeba Lenovo Vibe S1, které za průměrnou cenu zhruba 7 a půl tisíce nabízí displej s FullHD rozlišením, dvojnásobnou operační paměť a vnitřní úložiště.