HardwareZe světa IT

Recenze Samsung Gear VR – brýle do nového světa

gearVR cover

Virtuální realita bude asi jedno z nejvíce skloňovaných hesel všemi technologickými nadšenci roku 2016. Vždyť už to není jen otázka sci-fi a jedněch drahých brýlí od Oculusu. Virtuální realitu, v lepší, nebo horší kvalitě, si dnes může vyzkoušet doslova každý. Levnější cesta jsou ty papírové, jako Google Cardboard, přes plastové kusy, jako právě námi testovaný Gear VR od Samsungu, až po opravdové matadory tohoto odvětví, jako je HTC Vive Pre.

Brýle pro virtuální realitu Samsung Gear VR si můžete koupit za relativně málo peněz. Stojí něco kolem 3 tisíc korun a dá se s nimi zažít hromada zábavy. K jejich použití potřebujete telefon. Ne ledajaký telefon. Gear VR v současné době fungují s modely Galaxy Note 5, S6 Edge+, S6 a S6 Edge. Kromě těchto fungují i s novými Galaxy S7 a S7 Edge a právě proto nabídnul Samsung svým zákazníkům v předprodeji brýle zdarma.

gearVR_title

Gear VR nefungují s každým telefonem

Není to žádný VR papírák

Samsung Gear VR jsou kvalitní výrobek. Žádný papírák. Jsou vyrobené z plastu a mají pěnové vycpávky. Na hlavě drží pomocí tří popruhů, dva jdou okolo vaší hlavy a ten třetí přes ni. Díky tomu na hlavě docela slušně drží, i když se budete otáčet a užívat si nového světa, do kterého vás uvrhnou. Z přední strany kryje dvě čočky plastový kryt. Když ho sundáte najdete místo pro váš smartphone. Ten se zasadí do dvou držáků a zároveň připojí přes microUSB k brýlím. Díky tomu je možné ho i při používání brýlí dobíjet, což je často potřeba. Na horní straně brýlí je kolečko určené k doostření obrazu. Jednoduše posouvá telefon k a od čoček. Na pravé straně najdeme čtyř-směrný touchpad s potvrzovacím středem a nad ním tlačítko zpět. Poslední, co chybí, jsou tlačítka na regulaci hlasitosti, též napravo.

Jak to drží a jak se to ovládá?

Správné nasazení brýlí na hlavu je klíčové. Nesmí být moc pevně, aby vás po chvíli netlačili, ale ani moc volně, jelikož se poté začnou rychle mlžit. K mlžení nakonec dojde tak jako tak, brýle totiž, oproti minulé verzi, nemají větráček. Díky tomu jsou méně hlučné, ale větrací otvory zkrátka nestačí. Jak už bylo řečeno, brýle mají pěnové vycpávky. Bez nich by to rozhodně nešlo, ale bohužel, musím přiznat, že i s nimi je používání Gear VR spíš krátkodobá záležitost. Přes aplikaci Netflixu jsem sledoval seriál. Jeden díl má zhruba 40 minut. Po 20 minutách jsem ale musel brýle sundat a pokračovat na počítači. Otlačený obličej zkrátka kazí zábavu.

Ovládání probíhá přes touchpad na pravé straně brýlí. Chvíli trvá si zvyknout na to, kde přesně je, ale po čase získáte určitou jistotu. Přesto doufám, že v další verzi bude mít touchpad výraznější linie, především potvrzovací střed by si zasloužil být zřetelnější. Často jsem totiž klepal a nic se nestalo, až po chvíli jsem zjistil, že jsme v jiné části touchpadu. O krok zpět se pohybujte pomocí tlačítka umístěného nad touchpadem. Hlasitost se pak ovládá pomocí kolébky, která je před ním.

Prostředí a aplikace? Za většinu si připlatíte

Začněme prostředím, to si bezpochyby zaslouží velikou pochvalu. Domácí obrazovka je totiž doopravdy domácí. Nacházíte se ve veliké místnosti, kde máte před sebou nabídku nainstalovaných nejpoužívanějších aplikací, vstup do knihovny aplikací, i obchodu. Do nastavení a jakési servisní nabídky se dostanete podržením tlačítka Zpět. Je tu i možnost průhledu kamerou telefonu, pokud potřebujete přejít na jiné místo a nechcete narazit.

gearVR_UI

Domovská obrazovka se nachází ve veliké místnosti

Co se nabídky aplikací týče, není to špatné. Jenom převažuje placený obsah. Jsou zde i zdarma aplikace, především ty základní, pro prohlížení internetu, Neflix, 360° videa a fotky a najde se i pár her. Pokud si chcete z křesla doma dopřát pohled jako v kině, jde to. Brýle umí přehrát videa z telefonu. Dokonce si vyberete i jak má kino vypadat. Celkový dojem z pobytu ve VR je úžasný. Vše působí monumentálně, přesto sem nikdy nezapomněl, že sedím u sebe doma a mám na hlavě „pouze“ plastové brýle. Natolik je efekt virtuální reality omezený. Je to dáno také tím, že na rozdíl od HTC Vive Pre, Gear VR dokáží reagovat pouze na vaše otáčení hlavy. Nepoznají váš pohyb do stran, ani nahoru a dolů. To značně omezuje například při hrách, kde si budete muset vystačit s „miř a střílej“. Rozhodně se nepůjdete schovat za nejbližší roh.

Samsung Gear VR je taková zlatá střední cesta. Pokud nechcete kupovat brýle od HTC za obrovské peníze, ale zároveň vám připadá Cardboard jako hračka, je to ideální volba. Za slušnou cenu nebudete zklamáni. Jenom musíte mít smartphone, který se s brýlemi dá použít.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Hardware