Tiskové zprávy

Samsung spouští projekt „Ztracená mistrovská díla“. Pomozte najít 12 ztracených pokladů malířství

samsung logo freebit nove
Foto: samsung.com, Tag: Samsung

Mezi hledanými uměleckými díly, která tvoří unikátní virtuální výstavu na televizorech The Frame, je i obraz Chloe & Emma české malířky Barbory Kysilkové, který byl ukraden v roce 2015 za bílého dne z galerie v Oslu.

Samsung představuje projekt Ztracená mistrovská díla (v angličtině Missing Masterpieces) – digitální kolekci ztracených pokladů světového malířství. Virtuální výstava, kterou ve skutečné podobě vidět nelze, nabízí mnohé z klenotů dějin umění, o něž umělecký svět ve fyzické podobě možná navždy přišel.

Teď si je může prohlédnout každý kdekoli na světě prostřednictvím televizorů Samsung The Frame nebo na webu Samsung – a možná lze tímto způsobem i přispět k jejich nalezení.

Samsung spouští projekt "Ztracená mistrovská díla"
Samsung spouští projekt „Ztracená mistrovská díla“

Mezi vystavená umělecká díla patří třeba Cézannův Pohled na Auvers-sur-Oise, ukradený za dramatických okolností na Silvestra 1999. Zloději vylezli na střechu po lešení vedlejšího domu, do galerie se dostali rozbitým světlíkem, spustili do ní provazový žebřík a vhodili dýmovnici. Ve sbírce najdeme i obraz Chloe a Emma Barbory Kysilkové, ukradený za bílého dne z galerie v Norsku. Zloději vytahali z rámu přes 200 hřebíků a vůbec ho nepoškodili, plátno s obrazem ovšem odnesli.

Prohlédněte si ztracené poklady a zapátrejte ve svém okolí

Naše životy se stále výrazněji posouvají do virtuální sféry, a moderní technologie tak stále častěji ukazuje, že dokáže nabízet lidem nevídané zážitky. Výstava Ztracená mistrovská díla (Missing Masterpieces) nabízí sbírku uměleckých děl nevyčíslitelné hodnoty od světově proslulých tvůrců, mezi nimiž nechybí Van Gogh, Cézanne či Monet. Všechna vystavená díla mají jedno společné – fyzicky se ztratila a nikdo neví, zda se je někdy podaří najít.

Současná koronavirová pandemie má obrovský dopad na umění a kulturu po celé Evropě. Každý rok se ztrácejí umělecká díla v milionových hodnotách, ale jen během letošní karantény zmizelo přinejmenším šest nesmírně cenných obrazů, včetně Van Goghovy Jarní zahrady. Tu někdo ukradl přímo v den, kdy svět slavil 167. narozeniny jejího autora.

Při pátrání po těchto dílech úřady uvítají veškeré relevantní tipy, teorie a postřehy milovníků umění i amatérských detektivů z celého světa. Ty lze sdílet na sociálních médiích s hashtagem #MISSINGMASTERPIECES.

Unikátní výstava potrvá do 10. února

„Umění slouží k potěše všech a je pouze na nás, jak ochráníme a zachováme své kulturní dědictví příštím generacím. Právě proto představujeme projekt Ztracená mistrovská díla, tedy výstavu nesmírně cenných uměleckých děl, která už možná ve fyzické podobě nikdo nikdy neuvidí. Teď je ovšem mohou obdivovat všichni v digitální formě na obrazovkách televizí Frame. Ta slouží nejen jako běžná televize, ale také jako brána k významným uměleckým dílům,“ říká Michal Forejt, ředitel divize spotřební elektroniky společnosti Samsung Electronics Czech and Slovak.

The Frame se od běžných televizí v mnohém liší. Vypadá jako skutečný obraz v rámu a funguje tak nejen jako multimediální centrum domácnosti, ale i jako dekorativní prvek. Když televizi vypneme, lze na zhasnuté obrazovce zobrazit umělecké dílo působící jako opravdový obraz na zdi. Díky technologii QLED obraz vypadá jako živý, plný barev s bohatou kresbou detailů.

Všech patnáct obrazů, tvořících výstavu Ztracená mistrovská díla, je majitelům televizorů The Frame k dispozici prostřednictvím internetového obchodu Art Store. V plném rozlišení se je ale mohou prohlédnout i lidé, kteří televizor The Frame nemají, stačí navštívit speciální internetovou stránku Samsungu.

Na výstavě se coby kurátor spolupodílel dr. Noah Charney, renomovaný expert na krádeže uměleckých děl a zakladatel Sdružení pro výzkum zločinů proti umění (Association for Research into Crimes Against Art, ARCA). Po všech vystavených obrazech pátrají detektivní služby po celém světě.

„Kdo chce skládat puzzle, potřebuje k tomu všechny dílky. A stejně to funguje při pátrání po ztracených uměleckých dílech. Máme k dispozici zprávy v médiích i příspěvky na sociálních sítích – vzájemně si mohou odporovat a informační záplava nás může zahltit, ale také se v ní mohou skrývat cenné stopy. Právě tady nastupují moderní technologie a sociální média, aby se lidé mohli dát dohromady a pomáhat v pátrání. Zdánlivě bezcenný tip může celý případ rozlousknout – už se to stalo,“ komentuje výstavu Noah Charney.

Výstava Ztracená mistrovská díla bude online k dispozici tři měsíce, od 12. listopadu 2020 do 10. února 2021. Další informace najdete v aplikaci Obchod s uměním v televizorech Samsung The Frame nebo přímo na stránkách projektu Ztracená mistrovská díla.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Tiskové zprávy