Při výběru kryptoměn vhodných pro investici může hrát roli také to, jestli jsou distribuovány v omezeném množství, nebo existuje teoreticky nekonečná zásoba. Některé kryptoměny jsou totiž inflační a od ostatních peněz se tedy moc neliší.
Právě možný limit totiž může v budoucnu ovlivnit cenový vývoj. Tržní cena kryptoměn je totiž z velké části otázkou nabídky a poptávky, což se projevuje například při zvýšeném zájmu v reakci na větší investici od slavné osoby či firmy. A jaké kryptoměny jsou distribuovány v omezeném množství?
Bitcoin
Na prvním místě mezi kryptoměnami je jednoznačně bitcoin, jehož cena se nedávno přehoupla přes hranici 1 miliónu korun za 1 virtuální minci (BTC). Potýkal se již s několika raketovými vzestupy i pády. Patří mezi známé kryptoměny, se kterými je již možné na mnoha místech platit a existují pro ně speciální bankomaty = bitcoinmaty, v kterých můžete koupit aktiva bez KYC.
Maximální množství bitcoinů po kompletním vytěžení je stanoveno na 21 miliónů. Aktuálně je v oběhu přes 18 miliónů bitcoinů, což je již velká většina. Zároveň aktuálně trvá vytěžení jednoho bloku kolem 10 minut. Po internetu koluje informace, že až 3 miliony BTC je nenávratně zamčeno na veřejných adresách bez privátních klíčů. Maximální množství v oběhu: 21 000 000 BTC.
Litecoin
Další kryptoměnou, která je vydávána v limitovaném množství, je litecoin. Zde je maximální množství 84 miliónů litecoinů a vygenerování jednoho bloku trvá 2,5 minuty. Princip této kryptoměny je v zásadě stejný jako u bitcoinu, ale je zde rychlejší generování bloku. Rozdílný je také princip pro získání klíče, který je podmíněný heslem. Maximální množství v oběhu: 84 000 000 LTC.
Stellar
Platební systém Stellar pracuje s měnou nazývanou lumeny. Ty není možné těžit ani získávat pomocí protokolu jako je tomu i jiných typů. Platební síť si uvolňování měny do oběhu řídí víceméně sama. Aktuálně existuje 50 miliard lumenů s tím, že žádné další by již neměly být vytvořeny. Maximální množství v oběhu: 50 001 806 812 XLM.
Ripple
Další limitovanou kryptoměnou je ripple. Celkové množství 100 biliónů XRP je však velmi velké. Všechny již aktuálně existují, ale nejsou zatím v oběhu. Není tak možné těžení, protože všechny mince vznikly již při vytvoření této platební sítě. Více než polovinu však stále vlastní společnost Ripple Labs, což zčásti odporuje decentralizovanému principu jiných kryptoměn. Maximální množství v oběhu: 100 000 000 000 XRP.
Zcash
V oběhu se aktuálně nachází zhruba přes 10 miliónů kryptoměny zcash. Maximální množství je přitom 21 miliónů stejně jako u bitcoinu. Podobný je také princip těžení. Tento druh kryptoměny však čelí výtkám za až přílišnou anonymizaci podobně jako Monero, což nahrává případné ilegalizaci.
TIP na článek: Jak danit kryptoměny v Česku dle legislativy
Pokud kupujete kryptoměny jako fyzická osoba, dopadá i na vás daňová povinnost. Proč tomu tak je a které daně byste měli zaplatit?
Bitcoin cash: Bitcoin cash je další odvozeninou od klasického bitcoinu. Maximální množství činí 21 miliónů. Jde o poměrně mladou kryptoměnu, která byla vytvořena až v roce 2017, takže je možné, že se její plný potenciál teprve odhalí.
V porovnání s klasickým Bitcoinem je v případě této kryptoměny upraven algoritmus, což se u některých investorů shledává s pozitivními názory a jiní odborníci naopak zvolené řešení považují za méně šťastné. Maximální množství v oběhu: 21 000 000 ZEC.
Další kryptoměny s omezeným množstvím
Mezi další kryptoměny, kde je limitováno jejich celkové množství patří například následující:
- EOS – maximálně 100 000 000 000, aktuálně 952 528 269 EOS
- Cardano – maximální emise 45 000 000 000, aktuálně 31 948 309 441 ADA
- NEO – maximálně v oběhu 100 000 000, aktuálně 70 538 831 NEO
- Dash – 18 900 000 milionů, aktuálně v oběhu 10 077 654 DASH
- Binance Coin – maximálně v oběhu 170 532 785 milionů, aktuálně v oběhu 154 532 785 BNB
Podle čeho vybrat kryptoměnu k investici?
Limitované množství může být jedním z parametrů pro výběr kryptoměny k investici. Zároveň by však nemělo jít o jediný ukazatel, podle kterého vybírat. Zjistěte si, na jakém principu daná kryptoměna funguje, kdo do ní zatím investoval, jak vypadaly kurzy v posledních měsících a letech a v neposlední řadě nevsázejte vše na jednu kartu.
Investování do kryptoměn je výrazně spekulativní, takže vhodným řešením může být rozdělení rizika do několika různých kryptoměn, kdy si takto vytvoříte vlastní investiční portfolio. Velká pestrot kryptoměn nabízí mnoho možností a způsobů, jak se snažit ukrojit si svůj kousek z novodobého investičního trendu.