Ne každému stačí v kapse zařízení, které není ničím zajímavé. S příchodem procesorů od Qualcommu se posouvá výkon na základ dvoujádrových procesorů na desktopovém počítači. Dnes již má telefon v základu Qualcomm 820 a 4GB RAM paměti. Není tedy úplně jasné, zda již dnešní desktopy úplně dávají smysl. Pro hraní her určitě, ale pro běžnou kancelářskou práci? Nové telefony by se s tímto údělem určitě popraly se vší parádou. Využití telefonu pro práci na deskopu poprvé uvedl Microsoft se svým Continuum. A jak se mu daří? Už jsme o této technologii dlouho neslyšeli.
Pojďme se ale podívat zatím na nejvýkonnější procesory do mobilů. Vítězem testu v AnTuTu se stává právě Qualcomm Snapdragon 820 (136k bodů). Hned v závěsu je stájový procesor od Applu, tedy Apple A9 (132k), Exynos 8890 (129k), Kirin 950 (92k) a pátým Eynos 7420 (86k). Pokud se budeme bavit o procesoru A9, zmíním telefon iPhone SE, který svými kompaktními rozměry a výkonem dává docela zajímavý smysl. A jak jsou na tom nejvýkonnější telefony pro rok 2016?
První je smartphone Xiaomi Mi 5
Nejvýkonnější? No jasně! Začněme hned tím nejlepším, co na nové Mi 5 je. Xiaomi vsadilo na jistotu, takže je zde nejnovější Snapdragon 820, stejně jako v Galaxy S7 a LG G5. Tenhle 64-bitový procesor má čtyři jádra taktovaná na 2,2 GHz na každé. Spolu s ním tu počítá i grafický akcelerátor Adreno 530. Operační paměť se liší podle toho, kterou verzi si vyberete. Ta nejvyšší, se 128 GB úložištěm má 4 GB RAM. Verze 32 a 64 GB mají 3 GB RAM.
Druhou zbraní v ruce Mi 5 je fotoaparát. Xiaomi zde umístilo 16 MPx kameru s dvoutónovým LED bleskem. Kamera má čtyřosou optickou stabilizaci obrazu a vlastní obrazový procesor. Samozřejmostí je podpora natáčení videa v rozlišení 4K. To je maličko paradoxní, protože takové video si na telefonu neužijete. Xiaomi se domnívá, že pro rok 2016 je rozlišení displeje FullHD dostatečné, takže vyšším rozlišením netlačilo cenu nahoru. Displej je 5,15 palce velký a má speciální technologii pro vysoký jas.
Druhé místo patří Samsungu Galaxy S7 Edge
Představeny byly vlastně dva modely. Galaxy S7 a Galaxy S7 Edge. S7 má displej o velikosti 5,1 palce a větší S7 Edge 5,5 palce. Ale to jsme už tak nějak věděli, takže žádné překvapení. Displej disponuje funkcí Always-On, která jak se zdá bude hitem tohoto roku. U Samsungu, ale na rozdíl od LG, jde zdá se mnohem dále. Zobrazovaných informací bude více. Oba displeje, jak u S7, tak u S7 Edge mají Quad HD rozlišení, tedy 2560 x 1440 obrazových bodů. Výkonným procesorem se stává Samsung Exynos 8890 Octa Core 64bit.
Jablko? Třetí místo patří Apple iPhonu 6s
Evoluci zaznamenalo i krytí displeje. Už se na něm nenachází safírové sklo, ale sklo typu Ion-X. iPhony 6s a 6s Plus mají i nový procesor. Jedná se o čipset třetí generace A9. Ten poskytuje až o 70 % vyšší výkon, než generace předchozí a má novou architekturu tranzistorů. Vylepšení na novější generaci se dočkala i čtečka otisků prstů Touch ID. Apple si u svého iPhonu cení velice fotoaparátu. Proto jsou nové modely vybaveny vylepšenou kamerou iSight. Ta má rozlišení 12 MPx. Kromě focení tzv. živých fotografií, které je možné doplnit i o hudbu, by měla nová kamera zvládnout video ve 4K rozlišení.
Čína opět jede, čtvrté místo patří Huawei Mate 8
Obří telefon s 6 palcovým IPS-NEO LCD displejem je vyrobený z leteckého hliníku. Velký displej s rozlišením 1920 x 1080 bodů chrání diamantem broušené sklo. Poměr velikosti displeje k zařízení je krásných 83 %. Vzhledem k velikosti displeje se přímo nabízí užití Split-screen modu, který zde je. Díky němu je možné pracovat se dvěma aplikacemi najednou.
Telefon je chráněn pomocí otisku prstu svého majitele. Nový kruhový snímač by měl mít údajně až o 100 % rychlejší reakci a tím pádem i odemknutí zařízení. Telefonem je možné i platit a to hned pomocí dvou standardů. Je tu Fast Identity Online (FIDO) a Android M Standarts. Procesor v telefonu zvládá šifrování celé paměti telefonu, a to v reálném čase. Zvolený procesor je Kirin 950. Jeden z jeho předchůdců, Kirin 930, byl v námi testovaném Huawei P8 a dodával mu více než dost výkonu. Nový procesor by tak měl být ještě lepší. Huawei dovnitř umístil 3 GB operační paměti.
Na stupínku ne, ale pořád cítíme výkon – Meizu Pro 5
Výkonný telefon? Ještě ano! Displej s úhlopříčkou 5,7 palců nabídne Full HD rozlišení. Navíc QHD displeje jsou logicky obrovským odběratelem eletrické energie, a tak je možná dobře, že se Meizu drželo v tomto ohledu při zemi. Byla přitom použita technologie SuperAMOLED, kterou preferuje Samsung. Zákazníci se tedy mohou těšit na extra syté barvy, který si samozřejmě mohou upravit dalšími barevnými tématy. Meizu se navíc chlubí, že je jejich displej extrémně hladký a využívá 2,5D sklo pro ještě lepší požitek z ovládání.
Jednou z nejvítanějších novinek však bude dosazení osmijádrového procesoru z dílen Samsungu, konkrétně se jedná o model Samsung Exynos 7420. Akcelerátorem je v tomto případe čip Mali-T760 MP8. Meizu je k dispozici ve dvou variantách interní paměti, na výběr bude mezi 32 a 64 GB – 3 nebo 4GB RAM.
Máte další tipy na výkonné smartphony pro rok 2016? Určitě se o své podněty podělte do komentářů pod tímto článkem. Děkujeme za aktivitu!
No tak máš tu od každého systému aspoň jeden telefon, ale zapomněl jsi na Windows Mobile. Sice bohužel je to ještě nedoladěný systém, ale Lumia 950XL je dost nadupaná a určitě by si zasloužila v tomto seznamu být.
Byla ale vydána v roce 2015.
Windows Mobile určitě může některým jedincům něco nabídnout. Mě ovšem ne. Každopádně, pokud by neměla v AnTuTu 60k, mohla by tu být. Fajn den Petře.
No tak zrovna na AnTuTu bych se u Windows Mobile 10 nespoléhal. Stačí si přečíst recenze na store, nebo si to na některém mobilu s tímto systémem vyzkoušet. Tak že jistě se mezi nejlepší v tomto roce řadí. Tedy podle osobních zkušeností.