Internet

Twitter: Sociální turecká revoluce

twitter logo freebit
Foto: freebit.cz, Tag: Twitter

Na jihu Evropy probíhá revoluce, která má svá specifika a svým způsobem je jedinečná. Událost posledních dnů v Česku zastínily další informace z  okolního světa, tento případ však demonstruje obrovský vliv sociálních sítí v dnešní době.

Obyvatelům Turecka se již značnou dobu nelíbí přístup a stále se stupňující diktátorská rozhodnutí premiéra Turecka, Recep Tayyipa Erdogana. Nespokojení Turci se snažili vyjádřit nesouhlas s těmito rozhodnutími. Turecká vláda však demonstrace pochopila jako pokus o revoluci a její zárodek se snažila potlačit. Proti demonstrantům útočila policie spolu s obrněnými jednotkami slzným plynem nebo vodními děly.

Po zásazích policie se zvedla velká vlna ohlasu a na Twitteru se začaly objevovat psané reportáže nebo videa přímo z míst, což je logický vývoj v zemi, kde 31% obyvatel připojených k internetu používá Twitter a je tak druhou zemí v celkovém počtu uživatelů. Tyto uživatele se Erdogan nebál označit disidenty. Sdílení vnitrostátních informací se samozřejmě nelíbí vládě.

Twitter: Sociální turecká revoluce
Twitter: Sociální turecká revoluce

Ministr Erdogan oznámil renomovanému kanálu France24, že právě Twitter je teď pro Turecko největší hrozba a dodává, že mezi sdílenými reporty lze nalézt největší lži. Přitom sám ministr tuto sociální síť aktivně používá a má tak přehled o dění, i když od začátku nepokojů na svůj účet aktivně nepřispívá.

Svobodní obyvatelé Turecká stále mají výhodu svobody, díky níž pomáhají ostatním státům sledovat vyhrocenou situaci a v případě potřeby zakročit. Během nedávných protestů, známých jako Arabské jaro, byl internet cenzurovaný a ani novináři neměli příliš možnost se spojit se zahraničními státy. Při porušení některého ze zákazů sdílení hrozily tresty v podobě vězení. Můžeme jen doufat, že je to jen výjimečná situace a nebude se opakovat.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Internet