Internet

Uzavření škol a restaurací. Přinesl Covid-19 nový trend?

covid-19
Foto: pixabay.com, Tag: Koronavirus

Včera vláda České republiky na tiskové konferenci opět zavřela školy a restaurace. S preventivními opatřeními, které se na začátku nastolily díky vlně onemocnění novým virem Covid-19, jsme se už smířili, a to i přesto, že mnohé nevítáme zrovna s otevřenou náručí a spíše nám překážejí. Jistě, některé z nich byly na obtíž, obzvláště z hmotných důvodů.

Těmi byly opatření ohledně uzavření většiny obchodů a tím nejen mnoho lidí přišlo o práci, či o větší část příjmů, ale majitelé menších obchodů přišli o živnost a tím se dostali do velice nepříjemné situace. I přesto tu bylo, a stále je jedno, které by mělo být dodržováno. Bez ohledu na aktuální hrozbu.

Ochrana či nový módní trend

Když přišla povinnost nosit roušky, většina z nás to vzala víceméně sportovně. Hodně často se sice stávalo, že se na nasazení roušky opomnělo, ovšem to bylo hlavně z důvodu nezvyku. Byli jsme si vědomi nejen hrozby, před kterou nás zakrytí úst a nosu mělo alespoň částečně ochránit, ale také tím, že toto opatření s námi bude delší dobu.

koronavirus zena s rouskou
Uzavření škol a restaurací. Přinesl Covid-19 nový trend? #koronavirus

Jednorázové roušky se v té době sehnat nedaly, alespoň ne tak lehce. Ti, kteří se pro jistotu zásobili v době, kdy ještě tato nemoc nebyla u nás, měli vystaráno, alespoň na nějakou dobu. Ti ostatní museli improvizovat. I toto řešení však bylo dočasné. především proto, že v improvizovaných rouškách bylo teplo a špatně se v nich dýchalo. Kupování nových a nových jednorázových roušek, když už byly opět dostupné, ovšem hluboce zasahovalo do peněženek a lidé proto byli nuceni sáhnout po jednodušším, levnějším a dlouhodobějším řešení. Tím se staly látkové roušky.

Na řadu tedy přišly šicí stroje, které tyto roušky, ať už ve firmách, či v domácím prostředí, měly vyrobit. Tyto roušky ovšem neměly být pouze funkční, přeci jen pokud víme, že něco budeme nosit delší dobu, chceme, aby to alespoň nějak vypadalo. Lidé tedy začali brát roušky jako módní výstřelek a jistou formu vlastní vizitky. Možná i soutěživost mezi sebou o tom, kdo bude mít nápaditější ochranu tváře. V ulicích se tak začaly objevovat různé motivy a vzory látek, které posloužily k výrobě těchto roušek.

V jiných zemích to funguje již dlouho

Pokud se ovšem podíváme za hranice, úplně k tomu postačí i zahraniční obchody, zjistíme, že nápad ozdobit si roušku zajímavým, či oblíbeným motivem není zas tak neobvyklé. A to především v zemích, které jsou zamořené smogem. Zde se tedy lidé chrání především před ním, a obchodníci se tedy přizpůsobili situaci a roušky začali nabízet nejen funkční, ale také stylové.

Jelikož to v těchto zemích funguje již několik let, obyvatelé nemají takové problémy s dodržováním tohoto opatření, jsou na to zvyklí a roušky berou jako něco naprosto normálního. I výrobci jsou v tomhle o něco napřed a dokáží tak velice rychle reagovat na aktuální trendy, které se vytvoří a podle nich upravují a vytváří nové styly potisků roušek tak, aby oslovili širší škálu jedinců. Platí tedy nejen že nabídka určuje poptávku, ale i poptávka určuje nabídku.

TIP na článek: Koronavirus v Česku. Chraňte sebe i své blízké s aplikací eRouška

Pomozte nám v boji proti šíření koronaviru. Aplikace eRouška si pamatuje další zařízení, která mají tuto aplikaci nainstalovanou. Upozorní vás v případě, že jste se setkali s jiným uživatelem eRoušky, který byl pozitivně testován a zároveň mohlo jít.

Ani v zemích, kde zdravotnictví není na tak vysoké úrovni jako u nás, nebo spíše zdravotní pojištění, které se stará o většinu plateb v případě nemoci, nejsou roušky neobvyklé. A to i přes to, že právě zde je míra přecházení nemocí daleko vyšší než u nás. Nejsou zde sice tak v hojném počtu, jako v místech s vysokou mírou smogu, ovšem ani tak se na jedince, kteří ji na sobě budou mít, nebude dívat s podivem, či posměchem.

Mělo by to být standardem

I u nás se najdou jedinci, převážně z řad těch, kteří obdivují japonskou kulturu, kteří roušku mají a nosí ji a to hlavně jako módní doplněk k danému stylu toho, co uznávají a co se jim líbí. Tito lidé se však setkávají s posměchem a opovržením. Není to správné, i přes fakt, že v těchto případech rouška nesouží účelově, ale pouze jako jistá forma vyjádření.

Díky tomuto přístupu veřejnosti se ovšem odrazujeme od toho, abychom roušku nosili účelově, čímž se vystavujeme bezohlednosti nejen vůči sobě samému, ale hlavně vůči našemu okolí, a to nejen v situaci, ve které právě jsme. Roušky totiž zamezují kapénkovým nemocem, nejen jako je covid-19, ale také jako je chřipka či jiné nachlazení. Jejich používání i v těchto případech, by mohly zamezit epidemiím, se kterým se potýkáme každoročně.

Pokud se rozhodneme nemoc přecházet, měli bychom je mít i v tomto případě a používat je na místech, kde je vyšší koncentrace lidí, abychom zamezili šíření i obyčejným nemocem. Na takové lidi by se ostatní neměli dívat s opovržením, ale s respektem a obdivem, že dokáží být ke svému okolí ohleduplní. To, zda se naše smýšlení i po skončení akutního stavu změní je ovšem pouze na každém z nás.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

VÍCE V RUBRICE ► Internet