Software

Koronavirus v Česku. Chraňte sebe i své blízké s aplikací eRouška

erouska logo freebit
Foto: eRouška

Pomozte nám v boji proti šíření koronaviru. Aplikace eRouška si pamatuje další zařízení, která mají tuto aplikaci nainstalovanou. Upozorní vás v případě, že jste se setkali s jiným uživatelem eRoušky, který byl pozitivně testován a zároveň mohlo jít. O epidemiologicky významný kontakt. Vy tak můžete ochránit sebe i své blízké před nepříjemnými dopady Covid-19.

Jak aplikace eRouška sbírá data?

Chytrý telefon s aplikací eRouška zaznamenává přes Bluetooth LE anonymní identifikátory z jiných zařízení s touto aplikací. Informaci o „setkání“ a jeho délce ukládá do své vnitřní paměti. Pokud u někoho test potvrdí nákazu Covid-19, zavolá mu pracovník KHS a zeptá se, zda nakažený používá aplikaci eRouška.

Když to uživatel potvrdí, zašle mu pracovník SMS s jednorázovým kódem, jehož zadání do aplikace umožní odeslat anonymní identifikátory na server. Odtud si je pravidelně stahují ostatní eRoušky k vyhodnocení.

Koronavirus v Česku. Chraňte sebe i své blízké
Koronavirus v Česku. Chraňte sebe i své blízké #koronavirus

Jak eRouška vyhodnocuje riziková setkání uživatelů?

Algoritmus v aplikaci každého uživatele na základě epidemiologického modelu automatizovaně porovná stažené identifikátory se všemi zaznamenanými setkáními – a v případě rizikového kontaktu zobrazí uživateli upozornění, že hrozí nákaza kvůli setkání s pozitivně testovanou osobou a doporučí další postup (viz instrukce aplikace eRouška pro uživatele).

Je záznam rizikového setkání v aplikaci eRouška pacienta dostatečný důvod pro vydání neschopenky?

Vydání neschopenky pouze na základě záznamu eRoušky není možné. Jedná se o doplňující nástroj, který pomáhá hygienikům v jejich práci a urychluje epidemiologické šetření.

Je záznam rizikového setkání v aplikaci eRouška dostatečný důvod pro indikaci testu na Covid-19?

K testu na COVID-19 indikuje praktický lékař nebo hygienická stanice na základě provedeného epidemiologického šetření. Notifikace eRoušky sama o sobě k indikaci na test nestačí.

Jaký přínos má pro lékaře a zdravotní personál upozornění eRoušky o setkání s nakaženým?

Stejný jako pro ostatní osoby využívající eRoušku. Pokud vám přijde upozornění z aplikace eRouška, znamená to epidemiologicky významný kontakt s osobou, u které byla prokázána nákaza COVID-19. Je třeba dbát zvýšené opatrnosti a důkladně dodržovat protiepidemická opatření s ohledem na ostatní. Je totiž možné, že jste se mohl/a také nakazit, a to i přesto, že se cítíte zdráv/a. Pokud přicházíte v práci do kontaktu s potenciálně nakaženými, a používáte přitom ochranné prostředky, doporučujeme v této době eRoušku pozastavit.

Nemůže se stát, eRouška mylně vyhodnotí kontakt s jinou osobou, která je např. za tenkou zdí?

Aplikace funguje na principu měření síly signálu Bluetooth mezi dvěma zařízeními. Technicky proto nelze zcela vyloučit nepřesný odhad vzdálenosti a mylnou detekci rizikového setkání. Přesnost měření ovlivňuje:

  • existence překážek v prostoru mezi uživateli (umístění telefonu v kapse, nábytek, přepážka apod.) – použití Apple/Google protokolu, který se stále vyvíjí, avšak za jeho nastavení odpovídají pouze tyto společnosti,
  • konkrétní model telefonu a kvalita jeho Bluetooth modulu.

Na jakých telefonech aplikace eRouška funguje?

Pokud vaše mobilní zařízení není s eRouškou kompatibilní (nemá potřebné technologie/funkce), Google Play ani Apple App Store vám neumožní aplikaci nainstalovat (podporu jiných platforem neplánujeme).

Pro instalaci aplikace eRouška potřebujete mobilní zařízení s těmito parametry:

  • iPhone s iOS verze 13.5 a vyšší
  • OS Android verze 6.0 a vyšší s Google Play Services (nemá jen malé procento telefonů Huawei a některé telefony s vlastní ROM)
  • Bluetooth LE (Low Energy)

Smyslem eRoušky 2.0 je co nejvčasnější varování uživatelů před možným rizikem nákazy. Dotyčný pak může přizpůsobit své chování tak, aby chránil sebe i své blízké. V důsledku tím můžeme rychleji zastavit další možné šíření onemocnění COVID-19 v populaci.

Pro vyhodnocení kontaktu jako rizikového je kromě vzdálenosti (do 2 m) relevantní též délka kontaktu (15 min.+). Aplikaci eRouška je možno stáhnout zdarma pomocí odkazu pro platformu Android/iOS.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Software