Kryptoměny

Uživatelé ve vyhledávání Google dávají přednost NFT před Bitcoinem

nft logo
Foto: flickr.com, Tag: NFT

NFT se stalo novodobým fenoménem. Dokazují to i statistiky nejznámějšího vyhledávače. Vyplývá z nich totiž, že uživatelé ve vyhledávání Google jednoznačně dávají přednost výrazu NFT před vyhledáváním Bitcoinu.

Svět zachvátila mánie nezaměnitelných tokenů

Rok 2021 byl doslova zlatým věkem NTF. Vlna zájmu odstartovala poté, co se první tweet zakladatele Twitteru Jacka Dorseyho prodal za skoro 3 miliony dolarů.

Vyhledávání výrazu „Bitcoin” na Googlu dokonce v celosvětovém měřítku pokleslo na roční minimum. Uživatelé populárního vyhledávače naproti tomu v hojné míře vyhledávali právě výraz „NTF“. V pozadí zájmu zůstaly i termíny „blockchain“ a „Ethereum“. Z pohledu trendů ve vyhledávání „netáhnou“ tolik už ani termíny jako „DeFi“.

Google Trends Bitcoin
Google Trends Bitcoin

Tento trendový vzestup vyhledávacího zájmu o nezaměnitelné tokeny bylo možné pozorovat už na konci července. V říjnu pak došlo k eskalaci. To, co se zprvu zdálo pouze příslovečnou bublinou s poměrně krátkodobou životností, se nakonec projevilo jako důležitá změna na kryptoměnovém trhu.

Dominantní zájem v současné době plyne především z Asie. Na předních příčkách se drží státy právě z této lokality. Konkrétně se jedná o Čínu, Ugandu, Singapur, Hongkong a Filipíny.

Trendy Google velmi dobře ilustrují, co se odehrává v hlavách drobných investorů. Vyhledávání výrazu „Bitcoin“ se na své roční maximum dostalo v polovině května. Nastalo to v době, kdy toto aktivum docílilo vrcholu v podobě částky 65 000 dolarů. Šlo i o čas, kdy Elon Musk nastínil své obavy ohledně energetické náročnosti a čínský režim zavedl paušální zákaz kryptoměn a těžby.

Platí jednoduché pravidlo, že jakmile hodnota aktiva stoupá, veřejnost se o něj zajímá a začíná si googlovat informace. Naopak na pokles ceny reaguje veřejnost i poklesem zájmu.

Jak to vypadá s rozvojem NTF v Česku

Nicméně například v tuzemsku patřil Bitcoin stále k nejvyhledávanějším termínům, jak vyplývá ze zveřejněných statistik. Kromě kryptoměn Českem v internetovém světě hýbala také koronavirová pandemie, ale i aktuální události. Řešilo se očkování, s internetem se Češi radili i ohledně sčítání lidu.

Google Trends NFT
Google Trends NFT

Lze však očekávat, že nový kryptoměnový trend se pozvolna probojuje i k nám. NFT představují digitální odpověď na sběratelské předměty. V Praze se tak již například otevřela vůbec první česká NFT galerie Crypto Portal. I u nás se začínají v této sféře „točit“ zajímavé sumy. Aukce díla umělce Jana Kalába již vynesla přes půl milionu.

TIP na článek: 5 nejhodnotnějších kolekcí NFT tokenů na OpenSea

OpenSea je internetové tržiště zaměřené na prodej NFT tokenů. Které kolekce patří k těm historicky vůbec nejhodnotnějším?

To značí, že nezaměnitelné tokeny již dosáhly obecného přijetí širší veřejností. Transakce na tržišti OpenSea, největším současném trhu NFT již přesáhly 10 miliard USD.

Nárůst poptávky po nezaměnitelných tokenech se projevuje ve společnosti na všech úrovních. Své vlastní kolekce NTF v hojné míře propagují celebrity. Mezi průkopníky se zařadila Melania Trump nebo Mila Kunis. Na vstup do světa NTF se připravují i světové značky jako Adidas a Nike.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Kryptoměny