InternetMobilní telefonyZe světa IT

Tip: Prevence proti programu PRISM

Všude se šíří zprávy o tajném programu PRISM a u lidí narůstá strach z toho, že právě oni by mohli být sledováni nebo jejich data určitým způsobem zneužita. Zde přinášíme pár tipů, jak těmto obavám zabránit.

Internetové služby

O vládním programu PRISM jsme už na našem webu informovali například v předešlém článku. Tato akce pomáhá americké vládě kontrolovat servery nejvýznamnějších internetových portálů. Ministerstvo obrany sdělilo, že PRISM má sloužit jen pro odhalování externích útoků na USA, i tak ale vzrostla obava uživatelů o svá data. Postup, jak alespoň částečně omezit přístup k datům, je jednoduchý.

  1. Nepoužívejte populární služby – Pokud to jen zčásti jde, vyhněte se službám, které jsou v přímém spojení s programem. Jestliže máte pochyby například o Googlu nebo Bing, můžete využít DuckDuckGo, který je sice méně známý, ale nesleduje a neukládá vaši vyhledávací aktivitu.
  2. Změňte nastavení smartphonu – V dnešní době chytrých telefonů svůj smartphone používáme skoro ke všem aktivitám, nesmíme však zapomínat na zabezpečení. Spousta služeb může využívat zaměřování vaší polohy za účelem zlepšení služeb nebo výsledků. Není nic jednoduššího, než v nastavení vašeho smartphonu tuto volbu zakázat.
  3. Šifrujte data – To neplatí jen v případě PRISM, ale pokud chcete účinně chránit svá data, používejte šifrování. Jedním z programů, které to umožňují, je TrueCrypt, jenž podporuje všechny operační systémy a je šířen zdarma. Další možností je i šifrování e-mailových zpráv. Zde své služby nabízí například společnost Silent Circle.
  4. Vyhněte se škůdcům – Škodlivé kódy představují reálnou hrozbu pro uložená data, proto se vyplatí používat software, který jim v napadení počítače zabraní. Do této kategorie patří antimalware programy, jichž je celá řada k dostání zdarma.

Existují i další cesty, jak snížit riziko na minimum, ovšem tyto jsou ty základní, které by měl dodržovat každý, kdo se bojí zneužití PRISM.

1 Komentář

  1. Ještě bych připsal: vyměnit operační systém v počítači pokud máte ten nejpoužívanější. Hádejte od koho je.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

VÍCE V RUBRICE ► Internet