Významné deníky Guardian a Washington Post informovaly o akci významných vyšetřovacích agentur, která měla za cíl projít obsah serverů největších a neznámějších internetových portálů a služeb. Washington Post uvedl, že informace získal od jednoho z úředníků, který redakci dodal powerpointové snímky.
Pod dozorem měla a stále má FBI a organizace NSA (Národní bezpečnostní agentura), která spadá pod americké ministerstvo obrany, servery Googlu, Facebooku, Skypu, Microsoftu, Yahoo, AOL nebo Applu. Organizace údajně prošetřovaly e-maily, audio i videomateriál a další obsah uložený na těchto serverech. Získané informace měly sloužit jako prevence proti vnějšímu útoku na Spojené státy americké.
Přístup a dozor nad servery probíhá nepřetržitě již od roku 2007 v rámci utajovaného programu s názvem PRISM. Nemělo by zůstat bez povšimnutí, že se všechny uvedené společnosti do programu zapojily zcela dobrovolně a vědomě, aniž by předtím jakkoli obeznámily své uživatele. Ti se tak vystavili nebezpečí zneužití jejich soukromých dat. Některé organizace, jež se na PRISM podílely, však svou účast popírají. Vyšetřovací agentury mají zakázáno vyšetřovat nebo jakýmkoli způsobem trestat americké občany.
Proti rozhodnutí o monitorování serverů se postavila například ACLU (Americká unie občanských svobod) nebo sdružení Consumer Watchdog. Jameel Jaffer z Americké unie občanských svobod v písemném vyjádření také dodává: „Z události zveřejněných během posledních dvou dnů je jasné, že NSA – část armády – má nyní přímý přístup do každé části digitálních životů Američanů. Dohled nekontrolované vlády představuje vážnou hrozbu pro principy demokratické společnosti.“ Šéfka ACLU dále sdělila, že svolaný kongres přesně vymezí pravomoci agentur.
Zpráva se rychle roznesla zhruba den po tom, co NSA ve Velké Británii obdržela svolení k monitorování hovorů probíhajících skrze služby Verizonu.