SoftwareZe světa IT

Android: Jak to vše vzkvetlo

Android vnesl do mobilního světa potřebný náboj. Odkud se vzal a jakým způsobem rostl? Mobilní operační systém Android má za sebou již pět let své historie. První chytrý telefon, který byl poháněn právě Androidem, se začal prodávat v říjnu roku 2008 a byl postaven na linuxovém jádře ve verzi 2.6. Je založen na systému Linux, který byl upraven speciálně pro dotyková mobilní zařízení. Aktuálně se tak využívá u mobilních telefonů a tabletů.

Linux je operačním systémem, který je založen na principech unixových systémů. Jedná se o volně šiřitelný software, proto je uživatelům umožněno, aby upravovali jeho jádro a dále jej sdíleli. Charakteristika jádra je víceúlohová, takže může být spuštěno více jednotlivých procesů, neboli programů. Ty se pak ve velké rychlosti střídají na procesoru a vzniká tak multitasking. Navíc je operačním softwarem, na kterém může současně pracovat i více uživatelů.

Ve vývoji systému Android sehrál hlavní úlohu Google

Systém byl nejprve vyvíjen firmou Android, která postupně získala finanční podporu od světového giganta v oblasti vyhledávání na internetu, tedy od společnosti Google, která nakonec Android odkoupila v roce 2005. O dva roky později přišla první zmínka o tomto operačním systému.

Původní myšlenka Androidu však směřovala do trochu jiné oblasti zájmu. Spoluzakladatelé společnosti Android, kterými byli Andy Rubin, Rich Miner, Nick Sears a Chris White, chtěli vyvinout moderní operační systém pro digitální fotoaparáty. Jenže zjistili, že tento trh není pro Android dost velký, proto změnili svůj původní cíl.

Android se skládá z jádra, který se vytváří na bázi linuxového jádra ve verzi 3 x (byla používána i verze 2.6 před příchodem Android 4.0 Ice Cream Sandwich). Dále jsou využívány knihovny, aplikační programové vybavení, API psané v C a framework, který obsahuje Java s plně kompatibilními knihovnami založenými na Apache Harmony. Hardwarovou platformou je u Androidu architektura ARM, ve které je nyní k dispozici podpora x86.

Android se začal vyvíjet na mobilní telefony a měl se stát konkurencí dosavadních operačních systému na chytrých telefonech. V té době existoval Symbian a Windows Mobile, což je možná pro Android s postupem času pozitivní zprávou, jelikož v té době nebyl ještě představen iOS, respektive iPhone.

Peníze hrají velkou roli, Google tak udělal jeden z nejlepších kroků ve své historii

Vývoj nabral na obrátkách, ale rozpočet se stále ztenčoval. Veřejnosti bylo navíc pouze známé, že Android pracuje na softwaru pro mobilní telefony. Do tohoto velmi ambiciózního projektu pak vstoupil Google, který Android Inc. odkoupil 17.srpna roku 2005. V dnešní době je již jasné, že lepší krok udělat nemohl. V prosinci o rok později se začaly objevovat první zvěsti o novém mobilním operačním systému. Do necelého roku se pak potvrdily příchodem telefonu HTC Dream.

Průměrně vycházejí ročně tři zbrusu nové verze

Za svou existenci vypustil Android do světa již 18 svých inovativních verzí. Každá z nich se přitom skrývala pod určitým krycím (neboli kódovým) jménem. Ten se volí podle abecedního pořadí. První beta verze byla vydána v listopadu roku 2007, o necelý rok později byla na trh vypuštěna komerční verze pod označením Android 1.0. V současné době využívá Android přes 900 miliónů aktivních mobilních zařízení po celém světě. Poslední vydanou aktualizací je Android Jelly Bean 4.3, který světlo spatřil 24.července letošního roku.

Podil verze a oznaceni systemu Android 2013 Freebit.cz

Android čelí velké popularitě, která v počátcích rapidně narůstala

Průzkum trhu provádí většinou každý rok jiná společnost. Ve druhém čtvrtletí roku 2009 se o podíl na trhu zajímala výzkumná společnost Canalys, která zjistila, že v té době měl Android pouze 2,8 % po celém světě. Oblíbenost a popularita Androidu však rapidně rostla. O rok a půl později, tedy ve čtvrtém čtvrtletí roku 2010 již ohlašoval podíl na trhu ve výši 33 %. A už v té době se stal nejprodávanějším mobilním operačním systémem.

Někdo v té době mohl předpokládat, že velký boom bude brzy ukončen a podíl zase rychle poklesne, jenže ani to se nestalo. Nový průzkum pak provedla společnost Gartner ve třetím čtvrtletí roku 2011. V té době patřilo již 52,5 % chytrých telefonů právě Androidu. O rok později pak hlásil 75 % podíl na trhu.

V červenci roku 2011 pak Google zveřejnil svou statistiku, ve které oznámil, že 550 tisíc nových zařízení s Androidem bylo aktivováno každý den, přičemž v květnu se každý den aktivovalo 400 tisíc kusů. Během této doby (od května do července) bylo aktivováno přes 100 miliónů chytrých telefonů, či tabletů s Androidem. Znamená to, že růst Androidu byl ve výši 4,4 % za pouhý týden.

Téměř 80 % podíl na trhu. Android nemá konkurenci

V září loňského roku se počet aktivací zvýšil na 1,3 miliónů zařízení denně. V letošním roce, přesněji v měsíci května, pak Google oznámil, že bylo aktivováno přes 900 miliónů zařízení se systémem Android. V průběhu třetího čtvrtletí roku 2012 bylo aktivováno denně přes 1,5 miliónů zařízení, což znamenalo, že se podíl na trhu po celém světě zvýšil na 75 % s celkovým počtem 750 miliónů zařízení. V posledním čtvrtletí měl Android 79,3 % podílu na trhu na celém světě, jeho nejsilnější následovník iOS držel pouze 13,2 %.

Klady

  • Dostupný v široké nabídce mobilních telefonů
  • Stále rostoucí podpora ve vývoji
  • Během krátké doby nové verze, které opravují předešlé chyby a přidávají nové funkce
  • Příjemné, přehledné a rychlé prostředí systému
  • Široká nabídka aplikací a her

Zápory

  • K nakupování a stahování aplikací je nutnost přihlášení přes Google
  • Sledování systému, uživatele a jeho historie Googlem
  • Při vyšším počtu aplikací, či her se snižuje výkon mobilních telefonů a objeví se chyby

Android má v sobě velkou budoucnost. Můžeme se jen domnívat, jakým způsobem bude pokračovat jeho vývoj. Jasné ovšem je, že jeho potenciál je téměř neomezený a ve srovnání s iOS je pro uživatele více než příjemnějším parťákem na cestách. Není tak divu, že má Android tak vysoké zastoupení na trhu, jelikož je na něm jednoduše jednička.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

1 Comment

  1. Skvělý článek, je to paráda, že se Android dostal z foťáků na smartphony, otevřená platforma je prostě fain.

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Software