Ze světa IT

Bitcoin maximalismus je nový životní styl

bitcoin-v-pc
Foto: pixabay.com, Tag: Bitcoin

Vyznavači kryptoměn jsou rozsáhlou, avšak poměrně nehomegenní skupinou. Kdo jsou tzv. bitcoinoví maximalisté a co je základní myšlenkou takového maximalismu?

Kdo jsou bitcoinoví maximalisté

Termínem „bitcoinoví maximalisté“ lze označit v podstatě zaryté příznivce Bitcoinu. Vůbec poprvé termín „maximalismus“ použil v tomto kontextu zakladatel Etherea Vitalik Buterin, který se na adresu těchto jedinců vyjadřuje s neskrývaným despektem.

Často jsou to lidé, kteří se pohybují v kryptoměnové komunitě už od jejího počátku a prakticky pamatují na dobu, kdy ještě žádné altcoiny víceméně neexistovaly. Tato skupina věří, že budoucnost kryptoměn patří pouze Bitcoinu.

Jádrem jejich přesvědčení je poměrně striktně vyznívající teorie, že Bitcoin je prakticky jedinou smysluplnou kryptoměnou. O ostatní altcoiny se maximalisté nezajímají. Ostatní příznivce jiných kryptoměn se doslova nebojí označovat za chamtivé oportunisty.

Foto: Bitcoin
Bitcoin maximalismus je nový životní styl (Foto: pixabay.com)

Ti, kteří se na bitcoinový maximalismus dívají střízlivým pohledem, namítají, že Bitcoin má rozhodně své nesporné přednosti, ale i nedostatky.

Oblíbeným argumentem bitcoinových maximalistů je hlavně tvrzení, že Bitcoin jako jediný je skutečně decentralizovanou kryptoměnou. To bychom skutečně mohli označit za do znační míry pravdivé prohlášení.

Je Bitcoin skutečně nejlepší kryptoměnou?

Bitcoin je decentralizovaný díky vysokému počtu tzv. full nodů, tedy uživatelů, kteří jsou plnohodnotnými uzly držícími kompletní ověřenou historii blockchainu. Decentralizovanost si však Bitcoin udržuje i díky tomu, že ze světa zmizel jeho „duchovní otec“ Satoshi Nakamoto.

Bezpečnost celé sítě, ale i dobrá škálovatelnost patří mezi další přednosti, které fanoušci této kryptoměny dále vyzdvihují. Naopak nízké poplatky za transakce, rychlost, ale ani anonymita už podle mnohých dávno nejsou hlavní devizou bitcoinové sítě.

Objektivně vzato taktéž musíme poukázat i na další přednosti jiných kryptoměn. Například Ethereum a další konkurenční digitální měny mají základní hodnotu ve své anonymitě. Navíc Ethereum jako první umožnilo implementaci a spuštění tzv. smart contracts.

TIP na článek: Jednoduché tipy, jak obchodovat s kryptoměnami na burze

Obchodování s kryptoměnami má svá pravidla. Co byste o nich měli vědět, než se vydáte realizovat obchody na burzách?

Je otázkou, jestli je postačujícím řešením právě Bitcoin, který za sebou má dlouholetý vývoj, ale jako průkopník je z pohledu řady soudobých kryptoměn do značné míry již technicky zastaralý. Můžeme si ale naopak i klást otázku, zda je přidávání nových a nových funkcí vůbec nezbytné.

Celá problematika je tak poměrně složitá a nelze ji vnímat jednostranně. V argumentech bitcoinových maximalistů lze najít řadu trhlin. Není tak divu, že mnohými kritiky bývá označován tento názorový proud zastávaný skalními příznivci Bitcoinu doslova za kult.

Ani samotný Satoshi Nakamoto nebyl maximalistou

Odpůrci navíc dále argumentují tím, že maximalismus vůbec nepatří do odkazu samotného Satoshiho Nakamota.

Podle některých názorů si tvůrce Bitcoinu určitě nepředstavoval, že těžba zůstane v rukou dominantních mining poolů. Z tohoto pohledu navíc výše uvedená zásadní představa o Bitcoinu jakožto decentralizované kryptoměně značně pokulhává.

Nakamoto usiloval také o anonymitu, se kterou však dnešní obchodníci s kryptoměnami příliš počítat nemohou, neboť při vstupu na burzu musejí k ověření poskytovat KYC/AML údaje.

Závěr aneb bitcoinový maximalismus ano nebo ne

Bitcoinu nelze upřít to, že byl první a že se zasadil o rozvoj všech ostatních altcoinů. Navíc si až do dnešních dnů podržel svůj status vůbec nejúspěšnější kryptoměny.

Je na místě si položit otázku, zda ale může jedna jediná kryptoměna naplnit všechny potřebné funkce. I již vzpomínaný Vitalik Buterin soudí, že Bitcoin jednoznačně neřeší veškeré výzvy globální změny monetárního systému.

Nejrůznější tlaky usilující o formulování Bitcoinu jakožto jediného ideálního platebního nástroje jsou jasně patrné. Názory bitcoinových maximalistů se však střízlivému pohledu zdají být skutečně nadměrně radikální.

Dnes se tak zástupci kryptokomunity povětšinou kloní k tomu, že zdravě konkurenční prostředí v této sféře přetrvá a nelze tedy jiné zajímavé digitální měny současnosti, ale ani případné novinky zcela zavrhnout.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

VÍCE V RUBRICE ► Ze světa IT