Kryptoměny

Pátráme po Satoshim Nakamoto, tvůrci Bitcoinu. Kde jsme skončili?

bitcoin-burza
Foto: pixabay.com, Tag: Bitcoin

Satoshi Nakamoto je jméno nebo pseudonym osoby či skupiny osob, která stojí za nejznámější kryptoměnou současnosti – Bitcoinem. Co o něm víme a jak se vyvíjelo pátrání po jeho identitě?

Kdo je Satoshi Nakamoto

Satoshi Nakamoto navrhl a vytvořil protokol pro Bitcoin a zároveň na svět přivedl potřebný software s názvem Bitcoin-Qt. Provoz sítě byl zahájen vydáním prvního software v roce 2009.

Skutečná identita této osoby však dodnes není známá. Spekuluje se nad tím, že se dokonce může jednat o kolektivní pseudonym, podle některých zdrojů snad skupiny osob, které procházejí z Indie. Tuto teorii konkrétně veřejně podporoval počítačový expert John McAfee. Svědčit o tom prý má i Satoshiho angličtina, která je ve vyjadřování chudší a obsahuje typické chyby.

Pátráme po Satoshim Nakamoto
Pátráme po Satoshim Nakamoto

Autor Bitcoinu si vybral dobrovolně cestu absolutního utajení. Vzhledem k tomu, že vlastní 1 000 000 jednotek Bitcoinů, tedy obrovský majetek, je takový postoj pochopitelný. Podle mnohých je stávající stav lepší i pro samotnou kryptoměnu. Autor, který prakticky fyzicky neexistuje, ji nemůže žádným způsobem ovlivnit. Můžete mu ale napsat na email satoshin@gmx.com, tento email je v samotném white paperu.

Co dosud víme o Satoshi Nakamotovi

Jednou z informací, kterou o sobě světu prozradil samotný Satoshi, je to, že se údajně narodil 5. dubna roku 1975 v Japonsku a že v Japonsku aktuálně žije. Toto tvrzení ovšem kryptoměnová komunita prakticky odmítla.

Důvodem je to, že Satoshi používá angličtinu, a to konkrétně tu britskou i s typickými výrazy. Software pro Bitcoin mimo to nebyl zdokumentován ani vydán v japonštině.

Historicky první vytěžený blok Bitcoinů neboli takzvaný „genesis blok“ napověděl také mnohé: Text v něm zakódovaný je úryvkem z londýnského tisku. To by napovídalo teorii, že Satoshi Nakamoto je Brit.

Po analýze příspěvků v diskusním fóru se však ukázala ještě jedna zajímavost: Prakticky žádná aktivita mezi 5. a 11. hodinou Greenwichského středního času. Mělo by to tedy značit, že v tuto dobu je na daném území noc a tajemný zakladatel Bitcoinu spí. Jestliže tomu tak je, signalizuje to, že se nachází v pásmu UTC−05:00 nebo UTC−06:00.

Tedy, že žije někde v oblasti severní Ameriky, části Střední Ameriky, Karibiku a Jižní Ameriky. Někteří tak usoudili, že by se mohlo jednat o Brita, který v této lokalitě momentálně žije.

Je Hal Finney autorem Bitcoinu?

Autorství Bitcoinu bylo připisováno již řadě lidí, někteří se k němu dokonce sami přihlásili. Mluví se o tom, že pravděpodobným autorem by mohl být Hal Finney.

Počítačový inženýr se stal ve vývoji Bitcoinu zásadní postavou. Od Satoshi Nakamota obdržel historicky první bitcoinovou transakci. Také si se zakladatelem Bitcoinu dopisoval a měl vliv na vývoj kryptoměny. Osobně se údajně nikdy nepotkali, nicméně řada lidí dodnes Hala považuje za nejpravděpodobnějšího autora Bitcoinu.

Stojí za Bitcoinem Nick Szabo?

Dalším jménem, které se v souvislosti s autorstvím Bitcoinu často skloňuje, je Nick Szabo. Jde o informatika a odborníka na kryptografii.

Fakticky se významně podílel na vzniku Bitcoinu, neboť decentralizovanou technologii navrhl ještě předtím, než se objevil samotný Bitcoin. Jeho projekt se jmenoval Bit Gold. A slavná kryptoměna se jím nepopiratelně inspirovala. Bit Gold skončil navíc právě ve chvíli, kdy vznikl Bitcoin, a to podle řady lidí zkrátka nemůže být náhoda.

Může být zakladatelem Bitcoinu Craig Steven Wright?

Craig Steven Wright by měl být dalším údajným Satoshim. Alespoň podle toho, co o sobě tento muž přímo tvrdí.

Australský počítačový vědec a podnikatel se k této identitě sám veřejně přihlásil. Důkazem pro toto tvrzení měly být zprávy podepsané speciálním šifrovacím klíčem, které byly vytvořeny během prvních dnů vývoje Bitcoinu. Média a většina kryptokomunity však tuto teorii odmítla.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Kryptoměny