Na letošním CeBITu nebyly jen známé, velké a zaběhnuté firmy. Svůj prostor pro zde našly nové a začínající projekty, takzvané start-up. Jedním z mnoha byl i projekt brightup. Na tom nejmenším stánku, který lze na takovéto výstavě mít, se prezentoval projekt inteligentních světel, které je možné ovládat přes mobilní aplikaci, a nevyžadují žádný zásah do stávající elektrické sítě domu.
Inteligentní domy se postupně dostávají do povědomí stále větší části obyvatel. Většinu z nich ale od pořízení některého z řešení inteligentních domů odradí vysoká pořizovací cena či nutnost velkých zásahů do stávající elektrické sítě v domě.
Řešení, které přináší brightup tyto hlavní překážky odstraňuje a může být prvním krokem k automatizaci domu. Celý systém funguje naprosto jednoduše. Stačí do zásuvek připojit moduly pro komunikaci a do nich pak zapojit lampičky či jiné spotřebiče, které chcete ovládat. Přes mobilní aplikaci pak již jen vybíráte, která světla, či skupiny světel se mají rozsvítit nebo zhasnout.
Systém umožňuje i stmívání světel či simulaci přítomnosti někoho v domě, pokud jste na dovolené. Nemusíte však používat jen světla připojená do zásuvek. Pod vypínače ke stropním světlům můžete připojit speciální modul, který vám umožní ovládat i zabudovaná světla. Získáte tak kontrolu nad kompletním osvětlením domu přímo z telefonu. Systém využívá vlastní centrální jednotku, která zajišťuje spojení mezi jednotlivými moduly u světel a mobilní aplikací. Veškerá nastavení jsou na této jednotce uložena, a proto ovládání světel funguje i bez nutnosti neustále držet v ruce chytrý telefon.
A jak tedy může vypadat běžný den při použití brightup? Pokud si na telefonu nastavíte buzení brzo ráno, vstávat budete za příjemného osvětlení, které postupně bude nabírat na intenzitě, takže již žádná prudká rána od plně rozsvícených světel. Chcete mít při sledování filmů atmosféru jako v kině? Připojte televizi do brightup modulu a jakmile ji zapnete, světla se stáhnou na vámi předvolenou intenzitu. Samozřejmostí jsou světelné scénáře, kdy jsou jednotlivá světla přiřazena do skupin a ty sou aktivovány dle požadavků uživatele, či podle časového harmonogramu.
Pokud se podíváme na technické specifikace celého systému, zjistíme, že srdcem centrální jednotky je ARM Cortex A8 procesor s 512MB DDR3 operační pamětí a vlastní 4GB pamětí pro systém a nastavení. Systém funguje na technologii Z-Wave, kterou využívají i další výrobci prvků domácí automatizace. Jednotlivé moduly, ať již zásuvkový či spínačový, zároveň umožňují sledovat spotřebu elektrické energie.
Jak už to ale bývá, všechny začínající projekty mají jeden společný problém, nedostatek financí pro rozjezd. Proto i tento projekt žádal o veřejnou podporu na serveru Indiegogo a propagoval své řešení právě i na letošním CeBITu 2014. Jestli se ale dostane z prototypové fáze do výrobní a dále do prodeje, to je otázka budoucnosti. V tuto chvíli však potřebou finanční podporu prozatím nemá.