Ačkoliv se pro návštěvníky veletrhu CeBIT hannoverské výstaviště otevře až zítra, již dnes měly vybraní mediální partneři možnost projít si expozice hlavních vystavovatelů. Pojďme se projít po stopách prvních návštěvníků.
Trasa, kterou organizátoři vybrali přivedla novináře postupně ke stánkům IBM, CODE_n, Edelstall, Fraunhofer, Gesellschaft či Hasso Plattner-Institut. Volba těchto vystavovatelů není náhodná, hlavním tématem CeBITu je totiž „Shareconomy„, tedy ekonomie sdílení. Hartwing von Saß, vedoucí tiskového oddělení veletrhu, tento pojem vysvětluje takto: “ Jde o sdílení informací, zdrojů, věcí nebo infrastruktur, díky němuž je možné snižovat náklady a zvyšovat efektivitu“. Příkladem tohoto principu můžou být webové encyklopedie či hudební databanky.
Ale CeBIT nebude jen o tomto jednom tématu, jak již bylo napsáno v úvodním článku, veletrh se snaží přivést na jedno místo všechna odvětví IT. Proto na rozdíl od specializovaných výstav jako E3 či MVC, zde nalezneme vše od mobilních technologii, přes zábavní elektroniku, až po představení začínajících firem v IT světě. Na CeBITu je prostě všechno pro pro každého, koho zajímá výpočetní technika .
Letošní partnerskou zemí veletrhu je Polsko. Proto na slavnostním zahájení nemůže vedle německé kancléřky Dr. Angely Merkelové chybět Donald Tusk, polský předseda vlády. Na zahajovacím večeru se také představí Prof. Dieter Kempf, prezident německé asociace pro informační technologie, komunikaci a nové média – BITKOM či Dr. Thomas Enders, CEO společnosti EDAS (European Aeronautic Defence and Space Company EADS N.V.).
EDAS je po Boeingu druhou největší společností v leteckém odvětví, většinově vlastní například Airbus, Eurocopter a vyrábí mimo jiné u nás trochu méně slavné letadlo CASA. Dr. Thomas Enders však nic z tohoto na úvodním ceremoniálu ukazovat nebude, s sebou by na jeviště měl přivést něco z odvětví vesmírných výprav a to konkrétně první evropské marsovské vozítko Bridges. Jestli tomu tak skutečně bude, sledujte s námi v přímém přenosu od 18:00.