Exchange-traded fund neboli ETF označuje veřejně obchodovaný fond. Co to znamená a jaké jsou výhody takového fondu?
Co je exchange-traded fund
Výrazněji se ETF začaly prosazovat zejména v období krize kolem roku 2008. Svůj původ mají tyto pasivní fondy v USA. Na americké burze se obchodují od roku 1993. Popularitu si ale získaly i u nás.
Jedná se o jeden z nástrojů kapitálového trhu, jehož výhodou je primárně snadné dostupnost. V tomto ohledu se ETF podobá akciím. Ostatně běžně se označuje také pojmenováním iShare, SPDR nebo indexová akcie.
Jedná se o společnost, která má podobu investičního trustu nebo investičního fondu. Součástí tohoto fondu mohou být například dluhopisy, akcie, ale i měny nebo komodity. Investor si nekupuje žádný podíl, ale přímo akcii fondu.
Principem fondu je to, že jej aktivně neřídí žádní manažeři, neboť by to po stránce ekonomické bylo krajně nevýhodné. Investování ETF probíhá na základě přesného algoritmu. V Česku je možné obchodovat také s americkými ETF.
Jaké jsou výhody ETF
Výhod těchto fondů existuje hned několik. V první řadě to je ve srovnání s akciemi možnost diverzifikace portfolia. Jestliže si tak například zakoupíte ETF s tickerem „DIA“, získáte jako investor možnost vložit prostředky do hned 30 titulů indexu Dow Jones Industrial Average 30.
Prakticky tak zájemci stačí zainvestovat například do fondu, který kopíruje světový index, aby zároveň efektivně investoval do stovek společností najednou. Nemusí tedy vlastnit reálně několik stovek akcií.
Další předností, která těmto fondům zajistila zejména v posledních letech celosvětovou popularitu, jsou nízké poplatky. Naproti tomu například podílové fondy charakterizují relativně vysoké poplatky za správu.
Ve srovnání se zlatem zase není nutné platit další náklady na údržbu nebo trezor pro uložení. Některé ETF rovněž mohou investorům vyplácet pravidelné dividendy.
Nesmírná popularita ETF zajistila, že se tyto fondy obchodují dnes již na burzách po celém světě. Investor protistranu s požadovaným spreadem tak zpravidla bez potíží najde. Z toho vyplývá, že ETF přinášejí investorům taktéž dobrou likviditu.
Mají ETF také nějaké nevýhody?
Naopak k jistým nevýhodám lze jednoznačně přiřadit určitou složitost koupě a to, že nákup není zcela zdarma. Abyste si mohli fond koupit, musíte využít služeb brokera. A ten si samozřejmě za svoje zprostředkování naúčtuje poplatky.
ETF lze označit za jeden nejbezpečnějších cenných papírů a je možné jej doporučit i široké veřejnosti. Je ale důležité si též uvědomit, že i pasivní způsob investování má svá rizika. Pokud se firmám zahrnutím v indexu ekonomicky nedaří, pochopitelně to degraduje i celý index.
Popularita je paradoxně i to, co ETF do značné míry láme příslovečný vaz. Fondů je zkrátka mnoho. A ne všechny je vhodné do správně sestaveného investičního portfolia začleňovat. Doporučitelné jsou především fondy tradičně kopírující akciový index.