Ze světa IT

Funguje ještě Drakemall? Snad už zavřeli ten hazard pro děti

drakemall
Foto: drakemall.com, Tag: Drakemall

Platforma Drakemall cílí hlavně na teenagery. Jedná se však spíše o hazard cílený na mládež. Jak je možné, že něco podobného stále funguje?

Kde se vzal Drakemall

Drakemall je projekt, který vznikl v roce 2017. Sídlo má dle dostupných informací společnost, která za ním stojí, v Irsku.

Dále se uvádí, že stránka je vlastněna a provozována společností MBET SOLUTIONS NV, která rovněž vlastní webovou stránku pro bitcoinové hry, BitCasino.io. Druhý jmenovaný web tvrdí, že má licenci v Curacao. Web Drakemallu se přitom pro změnu odvolává na estonskou legislativu. Zdejší licenci k provozování hazardních her nicméně podle všeho nevlastní.

Co je Drakemall a proč je kontroverzní

Principem Drakemallu je to, že si za úplatu tvořenou předem zaplaceným kreditem pořídíte tzv. mystery box. Ten ukrývá nějaké předměty. A provozovatel samozřejmě bude tvrdit, že cenné. Například Apple box vás bude lákat na MacBook nebo iPhone.

Funguje ještě Drakemall? (Foto: Drakemall.com)
Funguje ještě Drakemall? (Foto: drakemall.com)

Celá filosofie je poměrně prostá: Virtuální box stojí jen pár dolarů, hodnota potenciálních výher je násobně vyšší. Výhra ale není garantovaná, v mystery boxu se přirozeně může objevit jen drobnost, jejíž hodnota je neúměrná i ceně za tuto digitální „krabičku“.

TIP na článek: Zkušenosti s hazardní hrou Drakemall, jak jsem o peníze přišel?

Hazardní hry tu jsou už hodně dlouho. V tomto článku se však zaměříme na hru Drakemall.com, která přišla mezi české YouTubery a pohltila svět.

K tomu samozřejmě koncept Drakemallu pracuje s momentem překvapení a zvědavostí. Nikdy předem netušíte, co vás v mystery boxu čeká. A co kdyby to náhodou vyšlo tak, jak provozovatelé slibují. Údajně jsou k dispozici stovky cen.

V Singapuru si děti nezahrají

Příslovečně přes prsty dostal Drakemall v Singapuru. Singapurský herec Ridhwan Azman propagoval tento systém na Youtube v prosinci loňského roku. Ve třináct minut trvajícím videu herec vystupující na této síti jako Ridhwannabe, tvrdil, že vyhrál iPhone 11 otevřením boxu za 6,50 $. Maloobchodní cena mobilu je v zemi asi 1 000 $.

To by možná ještě takový problém nebyl, kdyby současně své sledující nevyzýval, aby se na webu také zaregistrovali. A současně je mladík i vybízel k tomu, aby použili jeho promo kód pro slevu. Hned v lednu přišla odezva, ačkoli tu si asi influencer zrovna nepřál. Stránky totiž byly zablokovány.

Policejní mluvčí to pro tamní média komentoval tak, že policie vyhodnotila, že se jedná o hazardní hru. Podle všeho navíc cílenou na teenagery, proti čemuž se ohradili rovněž psychologové. Mladý herec má totiž poměrně širokou diváckou základnu v podobě 500 000 sledujících. Většina z nich je ve věku mezi 12 až 18 lety.

TIP na článek: Zkušenosti s hazardní hrou Drakemall.com, raději to nezkoušejte

Jako každý hazard končí na dně, stejně tak dopadnete i na webu Drakemallu.

Inkriminované video nasbíralo 70 000 shlédnutí, bylo ale záhy staženo. Samotný hlavní aktér se hájil tím, že o ničem nevěděl a že stránky propagovala i řada dalších Youtuberů.

Funguje Drakemall u nás?

V tuzemsku se na stránky dostanete standardně. Podobně jako jakékoli jiné hazardní hry je Drakemall legálně přístupný od 18 let.

Reálné zkušenosti ukazují na typický princip hazardu: Nalákáni jste na potenciálně vysokou výhru jen s malým vkladem. Realita je podobná jako třeba u výherních automatů. Šance na vysokou výhru je malá a vše je navrženo pochopitelně hlavně s cílem zisku pro provozovatele.

Nic na tom nezmění ani fakt, že do propagace této kontroverzní zábavy se kromě citované singapurské celebrity vrhli na Youtube i někteří Češi. Opěvování Drakemallu se nebál například Mikael Oganesjan alias MikeJePán nebo Freescoot či kanál TVTwixx.

Pochopitelně v rámci placené spolupráce tuzemští Youtubeři své sledující vábili na výhry, které byly sice skutečné, nicméně uměle nastavené. V reklamním videu zkrátka Youtuber na rozdíl od obyčejného hráče vyhrát musí.

Navíc ti, kteří si Drakemall po všech negativních ohlasech vyzkoušeli na vlastní kůži, poukazují na to, že vyplácení výher je přinejmenším zvláštní, protože nechodí ověřovací e-maily. Ověření vaší e-mailové schránky je přitom povinné.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Ze světa IT